Kategória: Agrárenergetika | Szerző: Dr. Német Béla, ny. egyetemi docens, PTE TTK, Fizikai Intézet, Pécs; TeGaVill Kft. Komló, 2014/04/10
Címkék: alternatív energia, biomassza, megújuló energia, szalma, szármaradványok
A szántóföldi növények szármaradványai sokféle, köztük energetikai célra is felhasználhatóak. A könnyebben szállítható és kezelhető bálákat azonban az újrahasznosítás előtt aprítani szükséges.
A komlói székhelyű TeGaVill Kft. a NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézet munkatársaival együtt 2012–2014 között egy komplex gépsort fejlesztett ki (terméknév: BioAprító; pályázati támogatás azonosítója: GOP-111-11-2012-0137), amely képes a lágyszárú növények (búza-, rozs-, energiafű-, repceszalma, továbbá kukorica-, napraforgó-, szójaszár) legkülönbözőbb módon bálázott szármaradványainak aprítását, darálását, tisztítását elvégezni. A műszaki és gazdasági adatok, a növény és bálázási forma függvényében a következők: az aprítási teljesítmény: 1,0–1,5 t/óra, az elektromos energiafogyasztás 20-30 kWh/t, a fajlagos költségek pedig 800–1200 Ft/t közöttiek.
1. ábra. Durva aprító
Az aprító rendszer alkalmazására elsőként a TeGaVill Kft. egy másik fejlesztése során kialakított, nagyteljesítményű, hibrid hőlég-biztosítású (hőcserélős-gázégős) és levegő recirkulációs gravitációs toronyszárítójánál került sor (terméknév: BioDryer; pályázati támogatás azonosítója: JAP_07_04). A szárítólevegő túlnyomó része egy forróvíz-levegő hőcserélőből származik, ami számára a hőt egy szalmaapríték tüzelőanyaggal működő, forró vizes kazán biztosítja. Ez a kísérleti rendszer Monostorpályiban az Agri-Corn Kft. telephelyén működik. Ez, ha „saját termésű szalmabálákat” használ fel, nagyon kis fenntartási költségű agoenergetikai rendszer. A BioDryer rendszernek a műszaki adati a következők: a forróvíz-levegő hőcserélő hőteljesítménye 2 MW, a 85–86 °C hőmérsékletű levegő árama 100 000 m3/óra; a hibrid hőlégbiztosítású gravitációs szárítótorony szárítóközeg hőmérséklete 90–110 °C, szárítási teljesítmény 20 t/óra; a hőcserélővel bevitt hőteljesítmény 1,9–2,0 MW, a gáz ráfűtéssel bevitt hőteljesítmény 0,4–0,7 MW, a levegő visszakeringtetéssel „visszanyert” hőteljesítmény 0,25–0,4 MW.
2. ábra. Finom daráló porleválasztó ciklon, kiadagoló, porgyűjtő
A hibrid üzem akkor szükséges, ha 105–110 °C hőmérsékletű levegőt kell biztosítani. A következő táblázatokban szereplő értékek arra az esetre vonatkoznak, amikor 30 napon keresztül, folyamatosan történik valamilyen üzemmódban a 20 t/óra szárítási teljesítmény mellett 10% nedvességelvonás. Ekkor valamivel több mint 700 óra alatt 14 500–15 000 tonna kukorica szárítása következik be (1. táblázat). Ezek után a 3. táblázat a költségmegtakarítást mutatja a csak földgáz-, vagy csak PB gáztüzeléshez képest.
1. táblázat
2. táblázat
3. táblázat
Az előzőekben ismertetett teljes rendszer kialakításáért a XXII. Magyar Innovációs Nagydíj Pályázat kereteiben a TeGaVill Kft. a Vidékfejlesztési Minisztérium által kiírt Agrár Innovációs Díjat nyerte el. A díj átadási ünnepsége 2014. március 28-án volt az Országház Felsőházi termében.
A BioAprító rendszer fő moduljai a következők:
Az aprító-tisztító rendszerrel előállított, különböző méretű és tisztaságú aprítékok a tüzelőanyagon kívül a következő mezőgazdasági, agroenergetikai és ipari téren használhatók fel, alapanyagként az itt felsorolt termékek előállításához:
Az aprítékok felhasználására alapozódó eddigi és a fejlesztés alatt álló agroenergetikai rendszer elemek környezetterhelést csökkentő és vidékfejlesztő hatásai nagyon széleskörűek lehetnek.
Ezek a technológiák biztosítják:
Ajánlott kiadványokBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználásaLukács Gergely Sándor:
Megújuló energia és vidékfejlesztésLukács Gergely Sándor:
FalufűtőműLukács Gergely Sándor:
Zöldenergia és vidékfejlesztés
Ez is érdekelhetiEgyre népszerűbb a megújuló energia mezőgazdasági használata100% támogatás napelemes rendszerek telepítésére vállalkozásoknakMég lehet pályázni élelmiszeripari és mezőgazdasági üzemek energiahatékonyságának javítására
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza