Kategória: Agrártámogatások | 2017/08/05
Júliusban három tanyafejlesztési pályázat jelent meg összesen 807 millió forintos keretösszeggel.
Támogatást az alföldi tanyás térségben található települési önkormányzatok, önkormányzati társulások, egyházi jogi személyek, civil szervezetek, nonprofit szervezetek, magánszemélyek, őstermelők vagy egyéni vállalkozók igényelhetnek augusztus 7-től. Mind a három pályázatra vonatkozik, hogy alföldi tanyás térségnek tekinthető Bács-Kiskun megye, Békés megye, Csongrád megye, Hajdú-Bihar megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye összes járása, továbbá Pest megye Ceglédi, Dabasi, Gyáli, Monori, Nagykátai, Nagykőrösi, Ráckevei, Szigetszentmiklósi, illetve Vecsési járása.
Az első kiírás tanyák, valamint a tanyás térség megőrzését és fejlesztését célzó települési és térségi fejlesztések támogatása összesen 327 millió Ft kerettel. A pályázat keretében támogatás igényelhető a tanyagondnoki szolgálatok fejlesztésére, a tanyasi életet és gazdálkodást segítő szolgáltatásokra, a tanyasi közösségi tér kialakítására, a szükséges vízminőség-vizsgálatok elvégzésére, a lakó- és vagyonbiztonsági eszközök, rendszerek, valamint a biztonságot fokozó kommunikációs eszközök beszerzésére, telepítésére és a szigetüzemű külterületi közvilágítás kialakítására. A támogatás igénybevételének előfeltétele, hogy az ügyfélnek a nyilvántartásba vételi kötelezettségének eleget kell tenni, vagy igazolni kell, hogy kérelmezte a nyilvántartásba vételét a Magyar Államkincstár által vezetett Egységes Mezőgazdasági Ügyfél-nyilvántartási Rendszerbe. A támogatás mértéke az összes elszámolható költség legfeljebb 90%-a. A tanyákon élők egészséges ivóvízzel történő ellátása érdekében szükséges vízminőség-vizsgálatok elvégzésére célfeladat esetében a támogatás mértéke az összes elszámolható költség 100%-a.
Az egy pályázatra megítélhető támogatás maximális összege 2 és 4 millió Ft.
A második kiírás a tanyagazdaságok indításának és fejlesztésének támogatása összesen 380 millió Ft keretösszeggel. A támogatás igénybevétele 3 csoportra osztható: a 0 Standard Termelési Értékkel (STÉ) rendelkező, azaz induló tanyagazdaság fejlesztésére; az 1–5999 STÉ-vel rendelkező tanyagazdaság fejlesztésére; és a 6000 STÉ feletti tanyagazdaság fejlesztésére irányuló tevékenységek. A pályázatot benyújtani magánszemély, őstermelő vagy egyéni vállalkozó jogosult. Fontos, hogy a pályázó 2017. január 1. előtti időponttól kezdve életvitelszerűen tanyán, mint lakóhelyén, vagy a lakóhelyével azonos településhez tartozó tanyán, mint tartózkodási helyén éljen. Ennek bizonyítására szükséges lakcímkártya és személyazonosító igazolvány. 30 napnál nem régebbi tulajdoni lappal pedig bizonyítani szükséges, hogy a tanya a pályázó vagy házastársa, testvére, valamely egyenes ágbeli rokona, vagy a családi gazdaság tagjának tulajdonában van. A megítélhető támogatás maximális összege pályázónként legfeljebb 3 millió forint. A támogatás mértéke pedig az elszámolható költség legfeljebb 75%-a, fiatal gazdálkodók esetében az összes jogosult költség legfeljebb 90%-a.
A harmadik kiírás pedig a tanyák lakóépületének felújítására, valamint a lakó- és vagyonbiztonságot szolgáló egyéni fejlesztések támogatása összesen 100 millió Ft keretösszeggel. A támogatást tanyai lakóépület felújítására és tanyai lakó- és vagyonbiztonsági eszközök, rendszerek, valamint a biztonságot fokozó kommunikációs eszközök beszerzésére, telepítésére lehet igénybe venni. Pályázatot kizárólag magánszemélyek nyújthatnak be azzal a feltétellel, hogy 2017. január 1. előtti időponttól kezdve életvitelszerűen tanyán, mint lakóhelyén, vagy a lakóhelyével azonos településhez tartozó tanyán, mint tartózkodási helyén él. Ennek igazolását lásd fentebb. A megítélhető támogatás maximális összege projektenként legfeljebb 4 millió forint. A támogatás mértéke az elszámolható költség legfeljebb 75%-a.
Már csak néhány kiírás nem került felfüggesztésre a VP-ban, ezek közül továbbra is lehetőség van pályázatot benyújtani az Ültetvénytelepítés támogatására öntözés kialakításával. A telepíthető gyümölcsök többek között alma, kajszi, őszibarack, cseresznye, meggy, mandula, dió, ribiszke, málna, szeder, csemegeszőlő, körte, birs, szilva, mogyoró, szamóca, bodza, áfonya. Őstermelők, fiatal mezőgazdasági termelők, egyéni vállalkozók és társas vállalkozások indulhatnak a kiíráson, amennyiben a mezőgazdasági üzemméretük eléri a 6000 euró STÉ értéket, valamint az előző éves árbevételük legalább 50%-a mezőgazdasági termelő tevékenységből származott. Az öntözés annak a gazdálkodónak támogatható, amely beruházás olyan vízbázison valósul meg, amely vízminősége jó, a vízbázis besorolást vízügyi tervezőtől lehet megérdeklődni. Elszámolható költség ültetvénytelepítés, felújítás, a mezőgazdasági üzemen belül megvalósítandó telepi infrastruktúra-fejlesztés: kerítés, kialakítása. Az igényelhető maximális támogatási összeg 75 millió Ft, a támogatás mértéke 50%, fiatal gazda esetében pedig 60%.
Továbbra is lehetőség van a Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztését célzó tevékenységek támogatására pályázatot benyújtani. Főállású őstermelők, mikrovállalkozásnak és mezőgazdasági termelőnek minősülő főállású egyéni vállalkozók, illetve szociális szövetkezetek pályázhatnak akár 4,5 millió forint átalánytámogatásra, 5 évre, melynek kifizetése két részletben történik. Az átalánytámogatás lényege, hogy nem adott beruházáshoz kötött, nem kell számlákkal elszámolni, és 100%-os a támogatás. Az első kifizetési kérelem benyújtása alkalmával a támogatás a teljes összeg 75%-a. A támogatást igénylőnek az üzleti tervben vállalnia kell, hogy legfeljebb négyéves időszak elteltével a mezőgazdasági termelő tevékenységből származó üzemmérete meghaladja a 6000 euró STÉ értéket, vagy a mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozási tevékenységéből származó értékesítés nettó árbevétele meghaladja a 6000 eurót.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza