Kategória: Növénytermesztés | Szerző: Valkó Béla, 2014/05/10
Címkék: vetés, tavaszi munkák, kukorica, napraforgó, tavaszi árpa
A május közepi nagy esőzések tulajdonképpen valamennyi már kikelt szántóföldi növénynek jól jöttek. Ami károkat illeti, azok felmérésére nyilván a nagy esőzések után kerül sor – mondta lapunknak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének főtitkára.
Korán befejeződhetnek idén a tavaszi vetések. Az összes tervezett szántóföldi vetésterület valamivel magasabb a tavalyinál, így kevesebb terület maradhat ugaron, mint tavaly.
A korai tavasz miatt minden eddiginél hamarabb befejeződhetnek a tavaszi vetések: a napraforgónál és a kukoricánál ez már jórészt meg is történt, csak ott zajlanak a munkák, ahol az április végi esőzések előtt nem sikerült végezni.
A tavalyi búza és kukorica esetében a készletek várhatóan kitartanak aratásig, illetve betakarításig, jelenleg azonban alig van forgalom a fizikai piacokon. A múlt hónap végén előbbi esetében 58–60 ezer, míg utóbbinál 52 ezer forint körüli tonnánkénti telephelyi árak voltak jellemzőek.
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) adatai alapján a tavaszi vetésű szántóföldi növények tervezett területe 2,32 millió hektár, 7 ezerrel több, mint 2013-ban, április közepéig pedig a munkák 46 százalékát sikerült lezárni. A vetéstervek szerint a gazdák 1,247 millió hektárra szántak kukoricát – ez nagyságrendileg megegyezik a tavalyi területtel –, napraforgót azonban több mint ötödével nagyobb területre, 620 ezer hektárra terveztek. Az AKI szerint a szójavetés a gazdák tervei szerint mintegy öt százalékkal haladhatja meg a tavalyi területet, közelítve a 42 ezer hektárt. Tegyük hozzá, ez már az új Közös Agrárpolitika (KAP), azon belül is a zöldítés hatása lehet. Ez hosszabb távon többlettámogatással ösztönözni a fehérjenövények termelését. A vetési tervek szerint idén néhány száz hektárral 17,8 ezer hektár közelébe bővülhet a burgonya, illetve 4,25 hektárra a dohány termőterülete.
A zöldségek palántázását az AKI adatai alapján 17 százalékkal kisebb területen tervezik 2014-ben, mint az elmúlt évben: a csökkenés a zöldbabnál 34, a karfiolnál 18, a paradicsomnál 14 százalék – ez 673, 1119, illetve 984 hektárt jelent majd. Szerény növekedést mutat a zöldborsó – 13,75 ezer hektáros vetésterületet –, a konzervgyárak a termelési kiesést igyekeznek pótolni. Ahogy a zöldpaprikánál is: 1333 hektár. A görögdinnye termőterülete a tavalyi 5692 hektárról 5726-ra bővülhet.
1. táblázat.
A tavaszi munkák állása
(2014. 05. 05.)
A növényvédelemre azonban a szokottnál nagyobb figyelmet kell fordítani. A kajszi- és az őszibarack már virágzik – két héttel hamarabb a szokásosnál –, hamarosan követi a meggy, a szilva és várhatóan az alma is.
A rügyvizsgálatok szerint jól teleltek a szőlők, megfelelő a termőrügyek száma is. Növényvédelem szempontjából is kedvező a helyzet, egyelőre sehol sem mutatkozott jelentősebb fertőzés, ám ahol az elmúlt években jelentősebb fagykár volt, ott érdemes idén többet fordítani a tápanyag-utánpótlásra, ezzel közvetve csökkenteni lehet a növényvédőszer-ráfordításokat.
A Vidékfejlesztési Minisztérium legfrissebb, az Agráriumhoz eljutatott összefoglalójából megtudhattuk, hogy az előző hétvégétől hullott jelentős mennyiségű eső országszerte tovább javította a határ összképét. A vetésfehérítő egyre nagyobb területen jelentkezik, különösen a fénymagon és a tavaszi kalászosokon. A védekezés az időjárási körülmények miatt nem mindenhol lehetséges. A fuzáriumfertőzés elkerülésének érdekében is valószínűleg szükség lesz kiegészítő védekezésre. A növényvédelmi munkálatok elvégzése tovább növeli a termelők eddig sem alacsony költségeit.
A NAK megyei szervezeteinek jelentései alapján a május elejétől lehullott nagy mennyiségű csapadék belvíz formájában megjelent a területeken. A károk elsősorban vízfolyás melletti, valamint a mélyebb fekvésű területeken jelentkeznek. A belvizes foltok kiterjedése ennek megfelelően eltérő nagyságú.
Az erős szél következtében a kalászosokban kisebb mértékű megdőlés tapasztalható, de kárbejelentés eddig a NAK megyei szervezeteihez még nem érkezett.
A tavaszi munkák végzése az elmúlt napok időjárásának következtében több napon keresztül szünetelt. A megyék jelentései alapján a szója, a napraforgó, a kukorica és az egyéb tavaszi kultúrák vetésterülete még növekedni fog, mert a belvizes vagy átnedvesedett területeken csak a későbbiek folyamán tudnak vetni a gazdálkodók.
Az őszi kalászosok gyomirtása és tápanyag-utánpótlása is befejezettnek tekinthető, a tavaszi vetésű kalászosoknál viszont még folyamatos a fejtrágyázás.
Ajánlott kiadványokDr. Győri Zoltán – Dr. Győriné dr. Mile Irma:
A búza és kukorica minősége és feldolgozásaDr. Radics László:
Növénytermesztő mester könyveDr. Szabó István:
Vetésforgó és öntözésDr. Wallendums Árpád (szerk.):
Az agrárgazdálkodás alapjai
Ez is érdekelhetiMagyarország Európa legnagyobb csemegekukorica-termelőjeKözraktár: már nem a gabonatermesztők üzlete…Az őszi vetésekről, vetőmagokról gazdálkodói szemmel
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza