Kategória: Agrártámogatások | Forrás: EU, 2017/09/04
Az agrár-vidékfejlesztési pályázatok szempontjából az idei év ősze mozgalmas időszak lesz, amikor a felkészült pályázók eséllyel igényelhetnek uniós, társfinanszírozott és hazai támogatásokat.
Az idei évben 4,72 Mrd forint támogatási keretprogram áll rendelkezésre az időjárási kockázatok megelőzésére. A Vidékfejlesztési Program keretében megjelent felhívás 2017-es benyújtási határidejéből már csak egy időpont – október 6. – van hátra. A klímaváltozás miatti vagy a kedvezőtlen időjárásból származó természeti károk megelőzését szolgáló beruházások támogatására kiírt konstrukció nagyságrendileg 200 olyan védekező beruházást kíván támogatni, amelyek a leggyakoribb károk ellen küzdenek (így például: fagykár, jégesőkár, esőkár). A támogatás segítségével egyéni projektenként maximum 200 millió forint, míg közös, ún. kollektív projektek esetében 100 millió forint igényelhető.
Idei év október 16-ig lehet benyújtani kérelmeinket a Vidékfejlesztési Program keretében „Agrárerdészeti rendszerek létrehozására” is. A támogatást igényelhetik, települési önkormányzatok és társulásaik, magánjogi földhasználók. Az igényekre rendelkezésre álló összeg: 1,26 Mrd forint, amely keretösszegből várhatóan közel 100 projekt kaphat majd vissza nem térítendő támogatást. A program által szántóföldi kultúrával kombinált agrárerdészeti rendszerek, fás legelők, fás kaszálók és mezővédő fásítások megvalósítására kaphatunk forrást.
Egy új program részeként a hazai élelmiszeripari termékek piaci megjelenésének, marketingjének támogatása is elérhetővé vált. Az erre a célra szánt keret összege 80 millió forint. Szeptember 2-től 50%-os támogatási intenzitással érhető el ez a konstrukció, mely a hazai gasztronómiát, élelmiszeripari termékeket és így a hazai élelmiszerpiacot népszerűsítő termékek piaci megjelenését kívánja segíteni. A program legfőbb célja a hazai agrárágazat s annak szegmenseinek bemutatása. Gazdasági társaságok, szakmai szervezetek, non-profit szereplők egyaránt részt vehetnek a felhíváson, melyek a támogatás által kommunikációs, marketingkampányok, média- és piaci megjelenések alkalmazásával ismertethetik meg hazai élelmiszeripari termékeiket. A hazánkban megvalósuló rendezvények és népszerűsítő kampányok megvalósítására 2017. október 1. és december 31. között kell majd sort keríteni. A program keretében az Agrármarketing Centrum 1 és 3 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatást nyújthat a kérelmezők részére. A támogatási lehetőségről további részletek a www.amc.hu oldalon érhetőek el.
Korábbi cikkünkben röviden írtunk róla, de továbbra is lehetőség van a Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztését célzó tevékenységek támogatására. Tapasztalatok szerint a forrás lassú kimerülésének a legfőbb oka, hogy a támogatási kérelmet csak 3000 és 6000 STÉ értékű üzemmérettel rendelkező gazdálkodók nyújthatják be. Ezen üzemméret, gazdaságméret pont az a tartomány, amelybe kevés gazdálkodó esik. A támogatást amúgy főállású őstermelők, mikrovállalkozásnak és mezőgazdasági termelőnek minősülő főállású egyéni vállalkozók, illetve szociális szövetkezetek igényelhetik akár 4,5 millió forintos átalánytámogatásként. Az elnyert támogatás 5 év alatt két részletben kerül kifizetésre.
Az átalánytámogatás lényege, hogy nem adott beruházáshoz kötött, nem kell számlákkal elszámolni, mértéke pedig 100%-os. Az első kifizetési kérelembenyújtás alkalmával a támogatás a teljes összeg 75%-a, a fennmaradó 25% támogatási összeg lehívására pedig az üzleti terv teljesítésének függvényében, legkorábban az első igényléstől számított 36 hónap elteltével kerülhet sor. A támogatás különösen a fejlődőképes kisméretű mezőgazdasági termelők jövedelemszerzését és stabilitását segíti elő. A támogatást igénylőnek az üzleti tervben vállalnia kell, hogy legfeljebb négy éves időszak elteltével a mezőgazdasági termelő tevékenységből származó üzemmérete meghaladja a 6000 euró STÉ értéket, vagy a mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozási tevékenységből származó értékesítés nettó árbevétele meghaladja a 6000 eurót. Az egyes üzemméretek megállapítását a Felhívás mellékletei segítik.
Továbbra is jó hírrel tudunk szolgálni, azoknak az élelmiszeripari középvállalatoknak, akik a korábbi „Vidékfejlesztési Program – Élelmiszeripari feldolgozóüzem” pályázati konstrukcióból kizárásra kerültek vállalkozásuk méretéből adódóan. Tavasz óta lehetőségük van ugyanis támogatási kérelmet benyújtani a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programon belül (GINOP) az Élelmiszeripari középvállalatok komplex beruházásainak támogatása kombinált hiteltermékkel jogcímen.
A program együttes célja, hogy komplex beruházások támogatásával, vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes kölcsön kombinált, együttes biztosítása révén hozzájáruljon az élelmiszeripari feldolgozó középvállalkozások fejlődéséhez, gazdaságban betöltött szerepének és piaci pozíciójának erősítéséhez. A rendelkezésre álló keretösszeg 100 milliárd forint, a támogatott projektek száma pedig várhatóan 200–300 db lesz. Támogatási igényt azon középvállalkozások nyújthatnak be, akik mezőgazdasági termékek előállítására vonatkozó tevékenységekhez kapcsolódó, élelmiszeripari feldolgozást szolgáló projektek megvalósítására igényelnek támogatást (TEÁOR 10 és 11) és rendelkeznek legalább egy lezárt teljes üzleti évvel és középvállalatnak minősülnek. A Felhívás keretében a projekt elszámolható összköltsége – visszatérítendő, a vissza nem térítendő támogatás és az önerő nem haladhatja meg a benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti év árbevétel, egyéni vállalkozók esetén az adóalapba beszámított bevétel kétszeresét.
A pályázat keretében projektünk részeként elszámolható új gépek beszerzése, technológiai rendszerek kiépítése, megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása, a termeléshez, a vállalatirányításhoz kapcsolódó informatikai eszközök és szoftverek beszerzése, valamint külföldi lehetőség nyílik még kiállításon részt venni, külföldi árubemutatót szervezni és a piacra jutáshoz támogatást igényelni. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: minimum 50 millió forint, maximum 750 millió forint. A Hitelprogram keretében igényelhető kölcsön összege: minimum 50 millió forint, maximum 2000 millió forint lehet és egyedül a Közép-magyarországi régió területén megvalósuló fejlesztés nem lesz támogatható.
Az ősz folyamán megnyílik a hazai finanszírozású Kisfaludy Program is, mely a turisztikai vonzerőkhöz kapcsolódó szálláshelyek, vagy a turisztikai vonzerők közelében található kereskedelmi szálláshelyek fejlesztésére került meghirdetésre. Lapzártakor jelent meg a már üzemelő panziók fejlesztésére kiírt TFC-1.1.1-2017 program. A konstrukció célja a panziók általános minőségének és szolgáltatási színvonalának emelése, indokolt esetben kapacitásának bővítése, kapacitáskihasználtságának javítása, a szálláshely működéséből származó árbevételek által a profitabilitás és a fenntarthatóság növelése. Az elnyerhető támogatás maximális aránya a beruházás 70%-a, amely meglévő szobák felújításánál szobánként nem haladhatja meg az 5 millió forintot, míg szobaszám bővítése esetén maximálisan 7,5 millió forint lehet. Támogatási kérelmet Budapest kivételével az egész ország területén működő panziók adhatnak be. Fontos, hogy működési engedéllyel kell rendelkezni már benyújtáskor, mely alapján olyan szálláshelytípus alkalmas az indulásra, amiben a szobák száma legalább hat, de legfeljebb tíz, az ágyak száma legalább tizenegy, de legfeljebb húsz.
A pályázat által támogatható tevékenységek:
Mindezt kiegészíthetjük vendéglátó egység fejlesztésével, akadálymentesítéssel, energiahatékonysági beruházással, informatikai vagy éppen bűnmegelőzési célú fejlesztéssel.
Az elnyerhető támogatás maximuma – mivel ún. de minimis kategóriába esik – 200 000 euró értékű lehet. Régóta várt támogatásról van szó, ami kiemelkedő lehetőség a panziók számára.
További projektekkel és pályázatokkal kapcsolatos kérdéseik megválaszolásában készséggel és örömmel állunk rendelkezésre.
Brüsszeből jelentjük: Több EU-s beruházási lehetőség
2017 júniusa óta a mezőgazdaság és vidékfejlesztés támogatóinak lehetősége van világszerte befektetőket találni a Beruházási Projektek Európai Portálján (BPEP) keresztül.
A befektetési lehetőségek növelése és dinamikusabbá tétele érdekében a legalább 1 millió euró összköltségvetésű projektek felkerülhetnek erre a portálra.
Már 11 mezőgazdasági és vidékfejlesztési projekt keres befektetőket ezen a platformon. Ezek között láthatunk egy innovatív trágyaelőállítást célzó projektet Magyarországon, biogabona termesztés bővítését Romániában, de a gyümölcs- és zöldségszektor kereskedését megkönnyítő alkalmazás fejlesztését is. Az egész Európai Unióból hirdetnek itt projekteket, a méretek, beruházási típusok és a projektállapot széles választékával.
A portálon meghirdetett projekteknek az alábbi kritériumoknak kell megfelelniük:
legalább 1M euró összköltség;
az előre meghatározott 25 magas gazdasági hozzáadott értékű ágazatba kell tartoznia;
a meghirdetéstől számított 3 éven belül el kell indulnia;
támogassa egy EU országban székhellyel rendelkező állami vagy magán jogi személy;
legyen kompatibilis az összes alkalmazandó EU és nemzeti jogszabállyal.
A 2016-ban elindított portál célja, hogy összekösse a nemzetközi befektetőket és az EU-projektek támogatóit. Az Unióban történő befektetések ösztönzése része az Európai Bizottság által 2015-ben megfogalmazott 10 prioritásnak. Ez a portál hozzájárul egy befektetőbarát környezet létrehozásához.
További információ, a portál elérhetősége: https://ec.europa.eu/eipp/desktop/hu/
Bioökonómia tudásközpont
Az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága számára is hasznosak lesznek azok az ismeretek és információk, amelyek a 2017. június 20-án elindított új Bioökonómiai Tudásközpontban kerülnek megosztásra.
Az Európai Bizottság által és számára felállított tudásközpont segíteni fogja a tényeken alapuló szakpolitikák kialakítását a mezőgazdasági és vidékfejlesztési szektorban azáltal, hogy átfogó ismereteket nyújt a bioökonómia területén, adatokkal, információkkal és szaktudással együtt.
A Bizottság mezőgazdasági és vidékfejlesztési főigazgatósága befektet a bioökonómia jövőjébe, például azzal, hogy az EU vidékfejlesztési politikáján keresztül elősegíti az innovációt ezen a területen.
A 2014–20-as időszakra az irányító hatóságok több mint 800 M eurót terveztek erre a célra. A tervek szerint ez – többek között – a megújuló energiatermelésbe történő, összesen 2,7 billió eurós beruházást fog generálni. Az on-farm és a helyi energiatermelés munkahelyeket tart fenn és hoz létre azokon a vidéki területeken, ahol a mezőgazdasági és erdei biomasszát előállítják és feldolgozzák.
A tudásközpont honlapja: https://biobs.jrc.ec.europa.eu/
Elindult az iskolagyümölcs, -zöldség
és iskolatej program
A 2017/18-as iskolaévtől összevonásra kerül az EU eddig két külön programja, az iskolatej és az iskolagyümölcs és -zöldség program.
A program célja, hogy a gyerekek körében népszerűsítse az egészségesebb étkezési szokásokat, különösen a gyümölcs, zöldség és tej fogyasztását, de az országok, választásuk szerint adhatnak a gyerekeknek feldolgozott termékeket is, például sajtot, zöldséglevest vagy gyümölcslét. A termékek kiválasztásánál egészségi és környezeti szempontokat is figyelembe kell venni.
Az iskolákban kiosztott élelmiszerek egy szélesebb körű program részét képezik, amely során a gyerekek ismereteket szerezhetnek a mezőgazdaságról és a kiegyensúlyozott étrend fontosságáról.
Ez az első eset, hogy két külön programot összevonnak az egyszerűbb menedzsment és követés érdekében, valamint hogy csökkentsék a résztvevő nemzetek hatóságaira nehezedő terheket.
A 2017/18-as iskolaévre 250 millió eurót különítettek el erre a programra, 100 milliót az iskolatej, 150 milliót pedig a gyümölcs- és zöldségprogramra. Az egyes tagországok számára elkülönített összeg függ az iskolások számától, a tej esetében pedig az EU-finanszírozás korábbi felhasználásától.
Forrás: EU
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza