Kategória: Kamara | Forrás: MTI, NAK, 2017/10/02
Az agráriumban tevékenykedő több szervezet fogott össze a gazdák segítése érdekében – jelentette október 4-én a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) elnöke, az Országgyűlés alelnöke.
Jakab István elmondta: a MAGOSZ javaslatára a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) munkacsoport létrehozását kezdeményezte a Földművelésügyi Minisztérium (FM), a Magyar Államkincstár és a Miniszterelnökség részvételével annak érdekében, hogy a gazdák tevékenysége egyszerűbb legyen. A munkacsoport július óta működik – közölte a MAGOSZ elnöke.
Azért született a javaslat a többoldalú munkacsoport megalakítására, hogy strukturált formában lehessen az arra érdemes javaslatokat megvalósítani – fűzte hozzá Jakab István.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke a munkacsoport megalakulásának szükségességéről elmondta, hogy az eddig is jól működő bilaterális kapcsolatokat kellett a hatékonyság érdekében multilaterálissá tenni, hogy az egyeztetések még egyszerűbbek és gyorsabbak legyenek, adott esetekben pedig váljanak érdemi intézkedéssé.
Feldman Zsolt, az FM agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára azt emelte ki, hogy Magyarország a korábbi évekhez hasonlóan kérte az Európai Bizottságot, tegye lehetővé az agráriumban az előlegfizetést a korábbinál magasabb mértékben. Így 2017-ben az EU Bizottsága a kifizethető támogatási előleget az EMGA (Európai Mezőgazdasági Garanciaalap) esetében maximum 70, míg az EMVÁ-nál (Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap) maximum 85 százalékban állapította meg. Erre Magyarországnak az idén is volt jogalapja, mert a magyar gazdákat az idén is sújtotta a fagy, az aszály és a jégeső is. Ezért ez a lehetőség több tízezer gazdálkodó munkáját érdemben tudja segíteni. A támogatások kifizetésénél a szeptember 30-i euró-árfolyamot veszik figyelembe, ami 310,67 forint – tette hozzá. Ez mintegy 70 ezer forintos területalapú támogatás hektáronként. A munkacsoport működése pedig azért fontos, mert a 2015-től működő uniós közös agrárpolitika sokkal komplexebb, összetettebb, mint az előző volt – jegyezte meg a helyettes államtitkár. Hozzátéve, az idén mintegy 207 milliárd forint előleg kifizetésével számolnak.
Detre Miklós, a Magyar Államkincstár igazgatója az előlegekről elmondta, ez az összeg az idén várhatóan 208 milliárd forint lesz a 2015-ös 122 milliárd és a 2016-os 194 milliárd forint után. Információja szerint a Magyar Államkincstár a végleges kifizető ügynökségi akkreditációt várhatóan még ebben a hónapban megkapja. Az előlegfizetés pedig a korábbi évekhez hasonlóan október 16-án megkezdődik.
Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a gazdák komoly előleg-kifizetésre számíthatnak. A Vidékfejlesztési Programhoz is köthetők előleg-kifizetések, így például az agrár-környezetgazdálkodási és az ökogazdálkodást segítő programokra (Natúra 2000-es területek), amelyek normatív típusú támogatások. Vannak beruházási típusú támogatások is, ahol az előlegfizetés lehetséges, például a trágyatárolók építése vagy a településképet meghatározó épületek felújítása – közölte az államtitkár.
Komoly fejlesztéssel megújul a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara (NMNK) által országosan 75 növényorvos bevonásával működtetett növényvédelmi- és időjárás-előrejelző rendszer, amelynek első fázisa most készült el. A www.novenyvedelem.nak.hu oldalon a szakemberek területre és növénykultúrára lebontva, heti rendszerességgel szöveges növényvédelmi információkat tesznek közzé, komoly segítséget nyújtva ezzel a gazdálkodóknak.
A megújult portál a termelői igényeknek és a mai technikai lehetőségeknek megfelelően felhasználóbarátabb felülettel, látványosabb képi világgal és egyszerűbb kezelhetőséggel áll rendelkezésére. A rendszer egyik újdonsága, hogy a gazdálkodók a korábbi struktúrához képest a különböző időjárási adatokat településekre lebontva kérhetik le, továbbá létrehozták a Galéria menüpontot is, mellyel az oldal látogatóinak lehetősége van a károsítók okozta tünetek megtekintésére az egyes növénykultúrákra vonatkozóan.
A növényvédelmi portál létjogosultságát és népszerűségét az indulás óta megszületett több mint 37 ezer bejegyzés és az egyre növekvő látogatószám bizonyítja. A portál látogatottsága és kihasználtsága egyre nő: a 2017. január 1-től 2017. szeptember 15-ig terjedő időszakban 8703 fő látogatott el az oldalra, míg a 2016. év ugyanezen időszakában 1010 fő. A jövőben várhatóan jelentősen növekszik a különböző mobileszközökről érkező látogatók száma, hiszen az idei fejlesztések lehetővé teszik a mobileszközökkel történő könnyebb böngészést.
A rendszer és az általa nyújtott szolgáltatások további fejlesztése folyamatosan zajlik. A szolgáltatás alapvető célja, hogy a gazdák saját gazdaságukban hatékonyabb növényvédelmi intézkedéseket tehessenek, melyhez elengedhetetlen a tábla szintű növényvédelmi megfigyelés. A következő fejlesztési fázis fókuszában így a portál szakmai hátterének fejlesztése áll majd, amelyben jelentős szerep jut a térinformatikán alapuló számítások felhasználásával nyert pontosabb adatoknak. Az elérhető új szolgáltatásokkal cél egy olyan előrejelző rendszer létrehozása, mellyel a preventív növényvédelmi kezelések megtervezésében kapnak segítséget a gazdák, és a korábbiakhoz képest még tervezettebben végezhetik majd a tevékenységüket.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza