2026. 04. 17., péntek
Rudolf
Agrometeorológia
növényvédelem
Részletes agrometeorológia
xxx Menü xxx

„Együtt kell élni a gazdálkodás minden mozzanatával”

Kategória: Élelmiszeripar | Szerző: H. Gy., 2017/12/15

Ha Villányban járunk, a Bock Pincészetet mindenképpen meg kell látogatnunk. Itt mindig találkozhatunk olyan újdonságokkal, „borcsodákkal”, amelyek életre szóló
élményt nyújtanak.

Bock József, a pincészet tulajdonosa már gyermekkorában „barátságot” kötött a szőlővel és a borkészítéssel, így folytatva a családi hagyományt. A borász édesapja ugyanis 1958-ban visszavásárolta a félhektáros jammertáli családi birtokot, ahol nemcsak a szakmát, hanem a munka szeretetét is megtanulta édesapjától. A Bock család 1850 óta foglalkozik szőlőtermesztéssel és borászattal a Villányi borvidéken. A bor szeretete és elkészítésének fortélyai azóta szállnak apáról fiúra, ebből nőtte ki magát mára a családi vállalkozás.

Az első borokat az édesapa halála után, 1981-ben készítette, s azóta sem változott a szemlélete, hiszen ma is vallja, hogy ha az ember valamit elvállal, akkor azt teljes tudásával, lelkesedésével, energiával szabad csak csinálni. Ha ez adott, akkor biztosított a folytonosság, az állandó jó minőség és a fejlődés. Mindemellett a kitartás is fontos, de szorgalom és hozzáértés nélkül aligha lehet eredményt elérni. A borásznak értenie kell a szőlő műveléséhez, a borkészítés technológiájához, és tulajdonképpen rajta kell tartania a kezét a pincészete „ütőerén”. Együtt kell élni a gazdálkodás minden mozzanatával, oda kell figyelni mindenre, de nem szabad elveszni a részletekben, hangsúlyozta a borász.

Ez a szemlélet, hozzáállás, a sok-sok munka már meghozta gyümölcsét. Bock József 1997-ben nyerte el az „Év Bortermelője” kitüntető címet, ami a legmagasabb elismerés egy magyar borász számára. Emellett számos nemzetközi és hazai elismerést őriz a vitrinben. Ma 80 hektár önálló szőlőterülettel rendelkeznek, és további 70–80 hektár szőlőültetvényt integrálnak, aminek a termését megvásárolják. Öröm a borász számára, hogy a gyermekei is a családi gazdaságban építik karrierjüket. Patrícia lánya 2004-ig német nyelvtanárként tanított, közben szőlész-borász szakmérnöki diplomát szerzett, jelenleg a borászat HR-vezetője. Fia, Valér, borásztechnikus, a borászatban cégvezetőként és a borászat vezetőjeként dolgozik. Így ma már mindannyian a családi vállalkozásban tevékenykednek. A pincészet több mint egy­millió palack bort értékesít Magyarországon és a világ más országaiban évente. Az export aránya az értékesített borok 15 százalékát teszi ki.

Ami a szőlőfajtákat illeti, Bock József elárulta, hogy kékszőlőből 7–8, fehérszőlőből 4–5 fajtával dolgoznak. Ez a változatosság a boroknál is megmutatkozik, s nemcsak a kereskedelem számára készítenek borokat, hanem egyedi igényeket is kielégítenek. A Bock Pincészet hagyományos szőlőfajtákból készült Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Kadarka, Kékfrankos, Olaszrizling, Chardonnay, Hárslevelű és számos egyéb fajtából készült borai mellett helyet kapnak olyan különlegességek is, mint a Bock Magnifico, a Bock Capella Cuvée, s a dűlőszelektált, kimagasló minőségű borok. A szőlészet és borászat mellett több mint húsz éve, 1996 óta vendéglátással is foglalkoznak. Ekkor épült meg a panziójuk, amely 2013 óta négycsillagos szállodaként, Bock Hotel Ermitage néven fogadja a vendégeket, akik a kiváló minőségű borok mellett magas szintű ellátásban részesülnek.

A fejlesztés mindig is központi kérdés volt a családi vállalkozásban. A legújabb beruházásukkal – követve a villányi borászokat – egy szőlőmag feldolgozó épül, ahol a szőlőmagból hidegen préselt olajat, illetőleg az utána megmaradt anyagból őrölt lisztből tablettát készítenek. A szőlőmagnak nagyon magas az antioxidáns-tartalma, ezért komoly szerepe lehet az egészségvédelemben. Az eddigi nemzetközi kutatások alapján a szőlőmagban koncentrált formában található resveratrol minimum négy nagyon fontos védőhatással rendelkezik: gátolja az öregedési folyamatokat, védi az agysejtjeinket, véd a daganatos betegségektől, és nem mellékesen hozzájárul a szív- és érrendszer egészségéhez. A beruházás – amelynek értéke meghaladja az 1,2 milliárd forintot – jövő júliusra fejeződik be.

Végül nem kerülhetjük meg a kérdést, hogy milyen évjárat kerül az idén a hordókba? Bock József egy szóval válaszol: fantasztikus évjáratra lehet számítani, mert minden adott volt a kiváló minőség elkészítéséhez.

Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktorai
Dr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatósága
Bai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Harasztiné Lajtár Klára:
A borkezelés, palackozás, csomagolás és szállítás berendezései - Borászati technológiák II.

Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai

Hírlevél feliratkozás

Legfrisebb cikkekből ajánljuk

Mértékletesség: húsvét után önmegtartóztatás
Ha nem lenne mezőgazdaság és állattenyésztés, nem lenne mit ennünk, hiszen minden falat a gazda keze nyomát viseli – állítja Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke. Erre a kijelentésre különösen emlékezhetünk húsvét után, amikor bővebben falatozhattunk a sonkából, kóstolhattuk a szokásoknak megfelelő festett tojásokat.
Torma: húsvéti Hungarikum
Magyarország Európa legjelentősebb tormatermesztője. Itthon 1200 hektáron termelünk tormát, ez az uniós termelés fele. A termés több mint 80 százalékát exportáljuk, így biztos piaca van a gazdák termékének. A torma termesztése egy körzetre, a Hajdúságra koncentrálódik. A Hajdúsági Torma 2008 óta oltalom alatt álló eredetmegjelölésű termék, amelyet 2021-ben Hungarikummá is nyilvánítottak, köszönhetően a hajdúsági termőtájnak – olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szakmai kiadványában.
Válságjelekkel indult az év a tejpiacon
Már tavaly év végén tejválságról beszéltek az agráriumban, és a helyzet az év elején, az új szerződések kötésekor sem lett jobb. Az agrártárca támogatásokkal, pályázatokkal próbálja stabilizálni a helyzetet, de a tejtermelőknek még hosszú hónapokon keresztül szembe kell nézniük azzal, hogy önköltség alatti áron lesznek kénytelenek értékesíteni a nyerstejet. A piaci nyomást a tejfelesleg és a kínai vámok gerjesztik.
Globális megoldásokat kínálnak a gazdaságok és élelmiszerek biológiai biztonságának elérésére
Magyarország élelmiszer-biztonsága magas szinten áll, köszönhetően a szigorú uniós és nemzeti szabályozásoknak, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) aktív ellenőrzésének. Az ország elismerten szigorú élelmiszer-biztonsági előírásokat alkalmaz, amelyek kiterjednek a termőföldtől az asztalig való nyomon követésre, a GMO-mentes termelésre és a rendszeres laborvizsgálatokra. A 2025-ös jogszabály-módosítások tovább erősítették a fogyasztóvédelmet és a hatósági ellenőrzéseket. A Kersia Hungária Kft. az élelmiszer-biztonság nem könnyű területén sok ágú, kiemelkedő tevékenységet folytat.
Bor: élvezet és egészség
Bort iszik a magyar, nem pediglen vizet – tartja mondás. Őseink itták is csutorából a Dunántúlon, miskakancsóból az Alföldön, csikóbőrös kulacsból Debrecenben. Csokonai Vitéz Mihály még tréfás szerelemdalt is írt a csikóbőrös kulacsról: „Drága kincsem, galambocskám, csikóbőrös kulacsocskám”.
Eredményes évet zár a DélKerTÉSZ
A 450 szentesi termelőt tömörítő DélKerTÉSZ jó szezont zárt: 2025 első háromnegyed évében 53,5 ezer tonna zöldséget értékesítettek, ami éves szinten 700 tonna növekedést mutat. Az árbevétel 260 millió forinttal, 16,5 milliárd forintra nőtt. Jövőre újabb beruházásokkal, üvegházakkal és fóliablokkok építésével pörgetnék fel az exportot. Nagypéter Sándor elnökkel évértékelő beszélgetésünkben kitértünk a versenyképesség növelésére, a fordított áfa kérdéskörére, a munkaerőhelyzetre és a jövő évi tervekre is.

Találja meg az Önnek való tartalmat

2014-2026 © Agrárium7   –   Minden jog fenntartva.

Tanulmány letöltése X

A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.

Tanulmány letöltése » feliratkozás X

« vissza

Tanulmány letöltése » ellenőrzés X

Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.

A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra

Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.

« vissza