Kategória: Agrárgazdaság | Szerző: Agrárium-info, 2014/05/10
Címkék: erdészet, erdőgazdálkodás, erőtelepítés, erdőfelújítás, erdőtulajdonos
A kormányzat az idei évben hangsúlyos szerepet szán az erdőgazdálkodásnak, ezért mintegy 3,8 milliárd forintos összegű kerettel több támogatási címet is megnyitott az erdőgazdálkodók számára. Az alábbiakban azt vesszük sorra, melyek is lehetnek a még elérhető jogcímek.
Ez évben is több erdészeti támogatás lesz elérhető. Szerkezetátalakítási támogatás, Natura 2000 területek támogatása, erdészeti potenciál helyreállítása, mezőgazdasági területek erdősítése, fiatal erdők állománynevelése, erdő-környezetvédelmi intézkedések, agrár-erdészeti rendszerek első létrehozása mezőgazdasági földterületeken. Összeállításunk elkészítésében segítséget nyújtott a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (MEGOSZ).
Amennyiben faállományában ez lehetséges, megtervezhetjük a tarvágást követő fafajcserés, állománykiegészítéses vagy alátelepítéses szerkezetátalakítást, melynek során az erdő fafajait tekintve természetközelibb lesz, és még az erre vonatkozó európai uniós pályázati lehetőségeket is ki tudja aknázni. Ne felejtse el, hogy ebben az esetben a költségek részleges fedezésére EU-s pályázati pénzt tud felvenni!
Benyújtás: 2014. 07. 02. – 2014. 07. 31.
Ha erdejét természeti kár érte, és emiatt felújítási kötelezettsége keletkezett, vagy a folyamatos erdősítésében a mennyiségi kár eléri az 50%-ot, vagy a tőre vágással és sarjaztatással helyreállítható minőségi kár eléri az 50%-ot, a károsodott faállomány letermelésére, valamint a kipusztult terület pótlására, vagy a tőre vágásra és sarjaztatásra európai uniós támogatás vehető fel. Mivel a terület pótlását vagy felújítását az erdészeti hatóság mindenképp elrendeli, a költségeket ebből a támogatásból részben vagy egészben fedezni tudja, nem beszélve arról, hogy ezáltal a leendő faállomány minősége is javulni fog.
Benyújtás: 2014. 06. 09. – 2014. 06. 30.
Gyenge minőségű vagy rosszul megközelíthető, esetleg erdőkkel határolt mezőgazdasági területeken, amelyeken a folyamatos vadkárosítás vagy a gyengék a terméshozamok, hosszú távú megoldás az erdőtelepítés. Amellett, hogy egy gyenge mezőgazdasági területen tartós fahozamot biztosító, emellett egyéb célokra is használható életközösség jön létre, az erdősítésre többféle támogatást is nyújt az Európai Unió. Egyfelől a létrehozást, másrészt pedig a fenntartást is segíti; utóbbit ápolási támogatás formájában. Emellett a kieső bevételek részleges fedezésére jövedelempótló támogatást biztosít. Ha a terület erősen vadkáros, esetleg árvízveszélyes vagy meredek, akkor kerítésépítésre, bakhátak kialakítására és padkázásra kiegészítő támogatás vehető igénybe.
Benyújtás: 2014. 05. 01. – 2014. 06. 30.
Ezen a támogatási formán belül az alábbi műveletekre lehet pályázni: Agresszíven terjedő, idegenhonos fa-, cserjefajok visszaszorítása a minimum 30%-ban tájhonos fafajokból álló erdőkben; Szálaló erdőgazdálkodás (a korábban tarvágással vagy fokozatos felújító vágással kezelt erdőkben a szálalás feltételeinek megteremtése); Erdőállományok kézimunka-igényes ápolása (sarj eredetű, hiányos állományszerkezetű, idegenhonos fafajokat tartalmazó állományoknak a természetes állapothoz közel álló erdőtársulássá történő átalakítása); Őshonos erdőállományok tarvágásos felújításának visszaszorítása (az élőhely kisebb bolygatásával járó és a helyi szaporítóanyagokat felhasználó erdőfelújítási módszerekre történő áttérés); Speciális erdei élőhelyek és természetes erdőfelújítás lehetőségének biztosítása (a faji diverzitás fokozása, a természetes folyamatokra alapozott erdővédelem, illetve a tájvédelem elősegítése céljából), ezen belül mikroélőhelyek kialakítása, fenntartása, a véghasználat során facsoportok visszahagyása, erdőfelújítás sikerességét biztosító cserjeszabályozás; Véghasználat elhalasztása talaj- és élőhelyvédelem céljából; Közjóléti célú erdők fenntartása; Erdei tisztások kialakítása és fenntartása; Természetkímélő anyagmozgatási módszerek alkalmazása.
Benyújtás: 2014. 07. 02. – 2014. 07. 31.
Ha legelőterületéből a hagyományos, tájjellegű gazdálkodás fenntartása érdekében fás legelőt szeretne kialakítani, akkor segítünk kiválasztani az alkalmazható fafajokat és fajtákat, és elérni az igénybe vehető maximális támogatást.
Benyújtás: 2014. 05. 01. – 2014. 06. 30.
Húszéves szakmai múlt
A Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (MEGOSZ) társas erdészeti termelő egységek, társaságok, társulatok valamint az egyéni erdőtulajdonosok és erdőgazdálkodók országos érdekképviseleti szerve, az 1994-ben alapított Társas Erdőgazdálkodók Országos Szövetségének jogutódja.
A szövetség célja: tagjainak gazdasági és szakmai érdekképviselete, érdekegyeztető feladatainak ellátása.
Ajánlott kiadványokMolnár Sándor:
FaanyagismeretDr. Juhász Csaba - Dr. Zsembeli József:
Az Európai Unió mezőgazdasága - Hasznos információk fiataloknakDr. Horváth Béla:
Erdészeti gépekDr. Horváth Béla - Dr. Horváth Attila László:
Többműveletes erdészeti gépek
Ez is érdekelhetiAz erdészeti csemetekertek júliusig még pályázhatnak gépbeszerzésreÚjra lehet pályázni erdészeti gépekreBővült az erdőtelepítések támogatása
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza