Kategória: Európai Unió | 2014/07/10
Címkék: őszi búza, termésátlag, növényvédelem, vetőmag, Syngenta
Az enyhe telet leszámítva kedvezően alakul a szántóföldi gazdálkodók számára az idei év.
A tavalyi évhez hasonlóan jó eredményeket jeleznek elő a szakemberek búzából. Nagy kérdés, hogy az időjárás miatt lényegesen több kórokozóval és kártevővel hogyan tudnak elbánni a gazdák.
Több mint ezer gazdálkodó részvételével tartotta a Syngenta Dalmandon és Hajdúböszörményben a hagyományos Szer-show-ját, amelynek tematikáját a kukorica, a kalászosok, a napraforgó és a repce adták. Két éve minden idők legszárazabb időjárása negatív irányba billentette az ágazat eredményességét, 2013-ban viszont a gazdaságok jó szezont zártak: a termelők őszi kalászosban és napraforgóban is rekord közeli terméseredménnyel zártak. Mint Czigány Tibor ügyvezető igazgató elmondta: a gazdálkodók sikerességét számos tényező befolyásolja, amelyekkel időről időre számolni kell. Idén ez az enyhe tél miatt elszaporodó a kórokozók és kártevők kezelése lesz.
– Kiemelten kell foglalkozni a gombafertőzésekkel, amelyek hosszú évek óta nem tapasztalt mértékben jelentek meg a szántóföldi kultúrákban – mondta Czigány Tibor. – A rendezvényeken ezek kezelésére mutattunk be lehetőségeket. Ezen túl megoldásokat kínáltunk a termelés hatékonyságának javítására.
– A sok áttelelő rovarkártevő és rendkívül erős gombabetegségek ellenére a megfelelően kezelt táblákról idén is rekord közeli termésre számíthatunk – mondta Harmat Ákos termékmenedzser. – Hamarosan vége a kalászvédelem időszakának, most a késői rovarkártevők elleni védekezés a feladat. Majd a gyomok, gombabetegségek és rovarkártevők kikapcsolására kell ügyelni.
Harmat Ákos elmondta: a Syngenta teljes körű kalászos technológiát kínál a termelőknek. Az őszi szezonban kiemelt szerepe lesz a rovarölő szeres csávázószernek és a őszi gyomirtónak. Ezek a készítmények segítenek a korai gyomkikapcsolásban és az enyhe őszi-téli időben megakadályozzák a rovarkártevők elszaporodását.
Az ország kiemelkedő kukoricatermelő megyéiben – Fejér, Somogy, Tolna, Békés, valamint Hajdú-Bihar megyékben – jól indult az idei szezon, időben tudtak vetni a gazdák. A csapadék is kedvezőbb, mint amit az elmúlt két évben tapasztaltunk, ezért jók a kilátások, mondta Tóth-Csantavéri Szilvia kukorica kampánymenedzser. – A kukorica eddig kedvező körülmények között fejlődik. Intenzív termesztéstechnológiával fokozható a termésbiztonság, ilyen évben érdemes mindent megadni a növényeknek. Egyetlen termesztéstechnológiai elemet – tápanyag-utánpótlást, gyomirtást, kórokozók elleni védelmet – sem szabad kihagyni, mert azt többszörösen kell megfizetni a későbbiekben. Emellett figyelmet kell fordítani a kártevőkre is. Csapadékos tavaszokon kifejezetten fontos a tartamhatással rendelkező gyomirtó szer megválasztása, melynek segítségével betakarításig gyommentes maradhat az állomány.
A Syngenta új termesztéstechnológiai megoldásokkal kívánja segíteni a biztonságos, jövedelmező kukoricatermesztést, ismertette Tóth-Csantavéri Szilvia. Az idei évben számos újdonsággal bővült a portfólió: új inszekticides csávázó szerrel, megújult gyomirtó szer csomaggalé, a kukoricatermesztésben új dimenziót jelentő gombaölő szerrel. Új rovarölő szer áll rendelkezésre a hernyókártétel megelőzésére, valamint a takácsatka elleni védelemre.
Vajda Beáta marketingvezető, az olajos növények szakértője elmondta: a repce sikeresen áttelelt, az állomány jó kondícióban van. A kedvező terméskilátásokat árnyalják az elmúlt hetek viharai, ez eredményezhet gombabetegségeket, és sok esetben szükség lesz állományszárításra is. A hivatalos jelentések szerint idén 200 ezer hektár felett van a repceállomány Magyarországon, ez 5 százalékkal magasabb, mint 2013-ban.
– A napraforgóban tavaly az utóbbi 10 év második legmagasabb termésátlagát érték el a gazdák – mondta Vajda Beáta. – Ehhez a sikerhez nagymértékben hozzájárultak a Syngenta piacvezető hibridjei, amelyben 60 százalékos a piaci részesedésünk. Jelenleg a gazdasági kilátások jók, megéri költeni a növényekre és kihozni belőlük a maximumot. Az olajos növényeknél fontos a kórokozók elleni védelem, a napraforgónál és repcénél is javasoljuk olyan kombinált gombaölő szer használatát, amely a biztos védelmen túl a juvenizáló hatásának köszönhetően 3–500 kilogramm terméstöbbletet eredményez hektáronként a gombafertőzés mértékétől függetlenül. Mindkét kultúránál fontos az állományszárítás, hiszen a betakarítás időszakában minden egyes nap súlyos mennyiségi és minőségi veszteségeket okozhat. Erre is javasoljuk a jól bevált Syngenta-készítmények használatát.
Az idei Szer-show is kínált újdonságokat a termelőknek, a tavaly debütáló Listego gyomirtószer mellé megérkeztek a Syngenta új generációs Clearfield Plus hibridjei, amelyek a jelenleg piacvezető NK Neoma hibridnél magasabb termésszintet képviselnek. Emellett a termelők megtekinthették az új magas olajsavas Clearfield – IMI rezisztens – hibrideket, az idei szezon újdonságát, a Talentót és a jövőre bevezetésre kerülő SY Excelliót, amely a fejlesztői kísérletek alapján az egyik legígéretesebb hibrid a magyar palettán.
Ajánlott kiadványokDr. Nagy Jenő:
Ökológiai gazdálkodás - MestergazdaDimitrievits György – Gulyás Zoltán:
A növényvédelem gépesítéseDr. Géczi László:
A torma termesztéseHolb Imre (szerk.):
Az alma ventúriás varasodása - biológia, előrejelzés és védekezés
Ez is érdekelhetiAz előrejelzésre alapozott növényvédelem a legolcsóbb és a legjobbÁt kell gondolni a védekezési stratégiánkat - Szőlőültetvények állapota, várható vegetációja és növényvédelmeMég nem késő védekezni a monília ellen
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza