Kategória: Állattenyésztés | Szerző: Dr.Kruppa József, Dr.Orosz Szilvia, Dr.Futó Zoltán, Dr.Hoffmann Richárd, Iván Ferenc, Dr.Kruppa Klaudia, ifj.Kruppa József , 2018/10/22
A A klímaváltozás következtében várható kevesebb csapadék, valamint a száraz időszakok hosszának növekedése és a hőmérséklet emelkedése miatt a tenyészidőszakban még tovább fokozódik a vízhiány, ami öntözetlen körülmények között egyre kockázatosabbá teszi a nagy vízigényű növények (pl. silókukorica) termesztését. Az éghajlatváltozás következtében tömegtakarmány-termesztésünket jelenleg és a jövőben nagyobb biztonsággal alapozhatjuk a kis vízigényű őszi kalászos gabonafélékre – elsősorban a rozsra és tritikáléra –, amelyek a téli csapadékot hasznosítva kora tavasszal már nagy zöldhozamra (szilázs) képesek. Biológiai alapjaink (fajta és vetőmag) ehhez kiválóak!
A Nemzeti Fajtajegyzékben (1. és 2. táblázat) szereplő magyar nemesítésű fajták és az abból itthon előállított vetőmagvak kiváló biológiai alapokat biztosítanak a gabona (rozs és tritikálé) tömegtakarmány-termesztéséhez, és az ezekből előállított fémzárolt vetőmagvak kielégítik a hazai keresletet.
1. táblázat. Tritikálé Nemzeti Fajtajegyzék (2018)
2. táblázat. Rozs Nemzeti Fajtajegyzék (2018)
A kisvárdai magánnemesítés legnagyobb jelentőségű eredménye a Hungaro fajta előállítása volt (lásd 1. ábra), amely áttörést jelentett nemcsak a humán felhasználás területén, de újabban a szilázs-előállításban is.
1. ábra. A Hungaro tritikálé fajta nemesítési ábrája
Az 1. képen a Hungaro tritikálé kromoszómái láthatók. A martonvásári (MTA ATK) GISH vizsgálat során a rozs kromoszómák világoszölden jelöltek, míg a búza A és B genomjához tartozó kromoszómák jelöletlenek maradtak. Tehát hexaploid, 42 kromoszómával rendelkező tritikáléfajta, amely egyesíti magában a rozs és a búza (AB genom) génállományát, de a szülőktől eltérő, új, kedvező tulajdonságokat is hordoz.
1. kép. A rekombinációs hexaploid Hungaro tritikálé fajta kromoszómái
Magyarországon a rozsot a régi tájfajták (pl. Nyíri rozs) termesztését követően Fleischmann Rudolf, Horn Miklós, Papp Zsigmond, Teichmann Vilmos, Bauer Ferenc és Vágó Mihály nemesítették. Tájfajták: Lovászpatonai a Dunántúlon (de jelenleg már nincs a Nemzeti Fajtajegyzékben), Varda (Kisvárdai 1) a Nyírségben. A mai igényeket (szilázs is!) kielégítő, korszerű populációs fajta: a Ryefood.
A kaszáláskor a parcellákon mért zöldtermések tömegét (a mért szárazanyag-tartalmuk alapján) – egységesen 30% szárazanyag-tartalomra számítottuk át (szilázshozam), és így hasonlítottuk össze. A 2 kísérleti hely (Szarvas, Iregszemcse) közel azonos időpontjaiban betakarított zöldterméseket összehasonlítva megállapítható, hogy hasonló jó termésszintek voltak mérhetők. Jelen vizsgálatunk célja a téli csapadék által leginkább meghatározó kora tavaszi (áprilisi) zöldtermések értékelése. Az eddigi kísérleti eredményekből – a közelmúltban közölt írásainkkal összhangban – megállapítható, hogy a vizsgált hazai rozs- és tritikáléfajták (genotípusok) 2017-ben is nagy zöld (15–22 t/ha szilázs) hozamot produkáltak. Az eredmények alapján – a jelen cikkünkben nem közölt takarmányérték-adatok szerint is – tisztán (nem keverékekben) vetve adják a legjobb eredményt – hozamban egyértelműen, de takarmányértékben sincs lényegi (szignifikáns) különbség –, további előnye a rozs és/vagy tritikálé önmagában történő vetésének, hogy egyszerűbb az agrotechnika is. Megállapítható, hogy már kora tavasszal (áprilisban) jelentős zöldhozamot produkáló, kis vízigényű őszi kultúrák, amelyeknek eredményes és biztonságos termesztését a klímaváltozás sem veszélyezteti.
A klímaváltozás következtében várható kevesebb csapadék, a száraz időszakok hosszának növekedése és a hőmérséklet emelkedése miatt a tenyészidőszakban még tovább fokozódik a vízhiány, ami öntözetlen körülmények között egyre kockázatosabbá teszi a nagy vízigényű növények (pl. silókukorica) termesztését. A kalászos gabonafélék tömegtakarmány-termesztéséhez az éghajlatunk és talajadottságaink (ökológiai adottságok) kiválóak, és a közeljövőben ezt a klímaváltozás sem veszélyezteti!
Tömegtakarmány-termesztésünket (szilázs) ezért nagyobb biztonsággal és kisebb költséggel alapozhatjuk a többi gabonafélénél igénytelenebb és szárazságtűrőbb magyar nemesítésű rozs- és tritikáléfajtákra. Ezek a kis vízigényű növényfajok (fajták) a téli félév csapadékával – az áprilisi kaszálásig – növényvédő szerek felhasználása nélkül, környezetbarát technológiával (a leírtak szerint!) és biztonságosan termeszthetők. A télen lehullott csapadék – megfelelő tápanyagellátás mellett – fedezi az április eleje-vége között már nagy zöldtömeget adó (15–22 t/ha szilázs, 30% szárazanyag tartalommal) rozs és tritikálé vízigényét. A Nemzeti Fajtajegyzékben szereplő – elsősorban magyar nemesítésű – fajták és az abból itthon előállított vetőmagvak (biológiai alapok) magas szinten kielégítik a hazai keresletet és kiváló biológiai alapokat biztosítanak a rozs és tritikálé tömegtakarmány termesztéséhez. A szakszerűen elvégzett agrotechnika (termesztési tényező) és silózási technológia (post-harvest technológia) pedig lehetővé teszi kiváló minőségű tömegtakarmányok (szilázs) előállítását – ennek érdekében célszerű specialista szaktanácsadó igénybevétele!
A rozs – logikus döntés, ezt kiegészítve: a tritikálé – az új nagy lehetőség kitűnő minőségű gabonaszilázsok előállítására – gazdaságosan, nagy termésbiztonsággal és egyben környezetbarát módon.
Dr. Kruppa József PhD, címzetes egyetemi tanár,
ügyvezető (Kruppa-Mag Kutató Kft.)
Dr. Orosz Szilvia PhD, címzetes egyetemi docens,
takarmányozási igazgató
(Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft.)
Dr. Futó Zoltán PhD, egyetemi docens, dékán
(SZIE Agrár- és Gazdaságtudományi Kar,
Tessedik Campus, Szarvas)
Dr. Hoffmann Richárd PhD, egyetemi adjunktus
(Kaposvári Egyetem, Agrár- és Környezettudományi Kar)
Iván Ferenc, agrármérnök, takarmánygazdálkodási
szakmérnök (E.V. szaktanácsadó)
Dr. Kruppa Klaudia PhD, biológus, tudományos munkatárs,
(MTA, Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézet, Martonvásár)
Ifj. Kruppa József, agrármérnök, vetőmag-gazdálkodási
szakmérnök, PhD-hallgató (Kruppa-Mag Kutató Kft.)
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza