Kategória: Agrárenergetika | Szerző: Farkas Gabriella, RENA Solar, 2018/10/24
A KÁT (kötelező átvételi rendszer) és METÁR (megújuló energia támogatási rendszer) bevezetése által Magyarországot is elérte a Nyugat-Európában több, mint egy évtizede tartó, ipari méretű megújulóenergia-termelési forma.
A KÁT, illetve METÁR keretében megvalósuló, jellemzően 500 kW teljesítmény alatti napelemparkok vonzó befektetési lehetőséget kínálnak, éves szinten akár több, mint 25 millió forint áramtermelésből származó jövedelemmel. A fent említett szám azonban kizárólag akkor valósulhat meg, ha a tervezés, a kivitelezés és a beépített anyagok minősége tekintetében is kihasználjuk a lehetőségeinket.
A még szinte friss magyar ipari napelempark-piacon szakmai szereplőként fontosnak tartjuk, hogy a befektetők megfelelő tájékoztatáshoz és releváns információkhoz jussanak a naperőművek szakszerű kivitelezéséről. Minden esetben érdemes olyan szakértőhöz fordulni, aki minden szempontot figyelembe véve a legelőnyösebb ajánlatot nyújtja át, amelyben részletekbe menően a megrendelő igényeit és érdekeit tartja szem előtt.
A napelempark termelését számos tényező jelentősen befolyásolja, köztük a napelempark modul oldali beépített teljesítménye – ami attól függ, hány darab és milyen teljesítményű napelempanel kerül felszerelésre a rendszerbe –, illetve az év során mért napsütéses órák száma. Ez utóbbira nincs befolyásunk, a nap annyit süt amennyit, de megfelelő minőségű modulokat választva a lehető legmagasabb teljesítmény érhető el.
A tervezőcég megválasztásánál fontos szempont lehet a tervezés, kivitelezés és üzemeltetés egy kézben tartása, így igen kedvező lehet olyan szakértő mellett dönteni, aki ezek együttesében is jártas. A megvalósult, jól működő parkok biztosítékot nyújtanak a befektető számára a tervező szakmai hozzáértésére és a tervezési csomag teljességére. A napelempark kivitelezésének megkezdéséhez számos tervfejezet szükséges, többek között hálózati csatlakozási tervek, engedélyezési tervdokumentáció, kiviteli tervek, elszámolási mérési és közcélú hálózati terv. Ha bármelyik hiányzik, az építkezést nem lehet megkezdeni, a pótlásuk pedig további költséget és időbeli csúszást jelent a befektető számára.
Olyan kivitelező cég, amely rendelkezik a témában járatos szakemberekkel nagy segítségére lehet a befektetőnek megtalálni azokat a szükséges termékeket (napelemmodul, inverter, tartószerkezet), amelyek a KÁT-, METÁR-jogosultság teljes ideje alatt (ami akár 25 év is lehet) megfelelően fogják szolgálni a befektetést.
A napelempark megépítésére gondosan kiválasztott vállalkozás ideális esetben Európa-szerte rendelkezik ipari méretű parkok megvalósításához szükséges szakmai tapasztalattal, megfelelően képzett kivitelezőgárdával dolgozik és a birtokában van az építéshez szükséges felszereléseknek, illetve gépeknek.
Az ipari teljesítményű naperőművek kivitelezése speciális tudást és tapasztalatot igényel, így célszerű olyan szolgáltatót választani, aki nem csupán a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) építésére specializálódott, hanem tapasztalatot szerzett annál kiterjedtebb, ipari méretű környezetben is.
A pénzügyi befektető, aki laikusként vág bele a napelempark projektjének megvalósításába, számos nyilvánvaló és kevésbé evidens kockázattal szembesül, amelyek rövid-, közép- és hosszútávon kihatnak a napelemes kiserőmű termelésére, így a lehetséges bevételre. A garanciális időszakban felmerülő hibákat a kivitelezővel megkötött szerződés alapján korrigáltatni lehet, viszont az ezt követő időszakban jelentkező hibák javítási költségeinek elkerülése érdekében érdemes mérlegelni, és szükség esetén már a garanciális időszak alatt tanúsítási programot igénybe venni, amely során egy mindenre kiterjedő felmérést követően részletes jegyzőkönyv készül, így a tanúsítványban feltüntetett eltéréseket – még a kivitelező költségén – mielőbb orvosolni lehet.
Tekintettel a napelemparkok magas bekerülési költségeire, a befektető részéről érdemes megalapozott, minden tekintetben átgondolt döntést hozni, amelyben a megfelelő ár-érték arány mellett a napelempark szakértő csapat munkájának eredményeként valósul meg. Bízunk benne, hogy a kormányzat, a jogszabályi környezet a jövőben is ehhez hasonló, hasznos programokkal támogatja majd a megújuló energiák elterjedését, melynek eredményeként jelentősen hozzájárulunk környezetünk védelméhez, amely által gyermekeink egy tisztább és jobb világban nőhetnek majd fel.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályaiFejlesztés előtt: Juhok elhelyezése - hagyományos és precíziós megoldásokFejlesztés előtt: Brojleristállók építése
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza