Kategória: Agrártámogatások | Szerző: (x), 2018/12/03
Mozgalmas évet zár idén a magyar mezőgazdaság, és várhatóan 2019-re is bőven jut a most uralkodó optimizmusból.
Tömör László,
a Budapest Bank agrárszakértője
Tömör László, a Budapest Bank agrárszakértője úgy látja, hogy az erős beruházási hajlandóság elsősorban modernizációt hoz a szektorba a következő évben. Várakozásai szerint januártól az NHP újbóli bevezetése nagyban hozzájárul majd a mezőgazdasági szereplők fejlesztési terveinek megvalósulásához, illetve a hitelezés növekedéséhez. Lássuk, hogyan juthatnak jövőre kedvező banki finanszírozáshoz az agrárcégek.
Az agrárium megítélése banki oldalról kifejezetten pozitívan alakult az elmúlt években, ezért egyre több szereplő lát benne perspektívát, a Budapest Banknál azonban régóta stratégiai fontosságú ez az ágazat. Két évtized tudatos építkezésének eredménye, hogy a hitelállomány egyharmada a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart szolgálja: a növénytermesztés mellett elsősorban a tej- és a sertéságazatot. A bankcsoportnál éppen ezért komoly figyelmet kap a gazdák hangulatának, várakozásainak folyamatos követése – többek között a bank által 2015 óta minden évben elkészített Agrár Gazdasági Index segítségével –, és a szolgáltatáscsomagok kialakítása is maximálisan alkalmazkodik a gazdák igényeihez, pénzügyi céljaihoz.
Az idei adatok és tapasztalatok alapján az óvatos optimizmus mellett, erős beruházási hajlandóság jellemző a mezőgazdaságban, főképp a rendelkezésre álló forrásoknak és az alacsony kamatkörnyezetnek köszönhetően. A következő években várhatóan a technológiai fejlesztésekre, ezen belül is a precíziós és más agrárinformatikai megoldások bevezetésére esik a legnagyobb hangsúly. Ezzel párhuzamosan erősödik a banki finanszírozás szerepe a beruházásoknál: az idei Agrár Gazdasági Index alapján 60 százalékban saját, 30 százalékban banki forrásból fejlesztenek a vállalkozások. Az is kiderült, hogy a következő hónapokban a bankhitelek arányát a finanszírozási mixben az agrárcégek 20 százaléka növelné, lízingfinanszírozást pedig 15 százalékkal többen vennének igénybe.
„Finanszírozási oldalon folyamatosan erősödik a verseny, bő a kínálat a támogatásfinanszírozás, a gépfinanszírozás és a beruházás-finanszírozás terén is. Eközben közeledünk a következő uniós pénzügyi ciklushoz, amely kevesebb „ajándékpénzt” ígér, és a jelenlegi kedvező kamatkörnyezet is változhat. Nem kell azonban attól tartani, hogy a gazdák komoly akadályokba ütköznek elképzeléseik megvalósításában” – véli Tömör László.
A folytatódó konjunktúra egyelőre tovább kedvez az agrárvállalkozóknak, illetve várhatóan komoly szerepet kap a mezőgazdaságban a januártól NHP fix néven újrainduló Növekedési Hitelprogram. A hazai kkv-kra szabott jegybanki program számos előnyt kínál, amelyek közül a legkiemelkedőbb a hosszú, akár 10 éves futamidőre fixálható, alacsony kamat. Ezekkel a feltételekkel egy vállalkozás akár 1 milliárd forint forráshoz juthat, amely új beruházások finanszírozására igényelhető, a lízinget is beleértve. A Budapest Banknál a program korábbi szakaszai kifejezetten eredményesek voltak, és az NHP az agrárszektorban kiemelkedően sok cég számára tette vonzóvá egy-egy beruházás hitelből történő megvalósítását. Ezek pedig a legtöbb esetben hozzájárulnak a vállalkozás hatékonyságának, termelékenységének és versenyképességének javulásához.
A hitelek elbírálásánál alapvetően az adott vállalkozás jövedelemtermelő képessége a döntő, illetve az adott beruházás belátható időn belül várható megtérülése. Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy az agráriumban akadnak lassabban, akár 10 év alatt megtérülő projektek is.
„Amikor egy vállalkozás finanszírozásáról döntünk, természetesen annak múltja és pénzügyi mutatói mellett a tulajdonos gondolkodásmódja, illetve a gazdálkodás színvonala és a jövője is mérlegre kerül. Az utóbbi években nyitottunk a kisebb, de stabilan működő, hitelképes üzemek felé is” – tette hozzá a Budapest Bank agrárszakértője.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza