Kategória: Európai Unió | 2018/12/22
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet először 2012-ben kapott lehetőséget uniós forrás felhasználására a betegkomfort növelése és az energiafelhasználás csökkentése érdekében.
Az elkövetkező években az eddigi folyamat folytatásaként az Intézet fő, Üllői úti telephelyén nagymértékű fejlesztés veszi kezdetét. EFOP-VEKOP forrásból megépül a Gyermeksürgősségi és Baleseti Centrum; EBP-forrásból pedig belgyógyászati tömb, gyermekpszichiátria épül; illetve megtörténik a megmaradó épületek belső felújítása, a külső területek rendezése, a parkolási és megközelítési problémák megoldása.
A régi kazánház és kórházépület helyén épülő új H épület három egymástól jól elkülöníthető funkciót foglal majd magába. A földszintjén lesz újonnan elhelyezve a vértranszfúziós laboratórium, és itt kerül kialakításra egy teljesen új MRI Centrum. Az MRI-készülék beszerzése és telepítése hazai forrással valósul meg. Az emeleti szinteken a kórház működését ellátó back office funkciók, mint az informatika, pénzügyi és műszaki osztály, ellátási osztály és controlling számára biztosítunk 21. századi munkakörülményeket.
Az új H épület látványterve
Célegyenesben a projekt A szeptember végi sajtótájékoztatón a TSPC Technical Supervision and Planning Consulting Hungary Kft. képviseletében Kisgergely Csaba, a szakági tervezések koordinátora tájékoztatott az építési munkák állásáról, amely akkor épp a zárófödém kialakításánál tartott.
Az épület a három fő funkcionális egységének megfelelően három különálló bejárattal fog rendelkezni: az egyik a földszinti MRI-centrumhoz szolgál, középen lesz az emeleti irodaház, bal oldalon pedig az új vértranszfúziós laboratórium bejárata. Maga az épület nagytáblás homlokzatburkolattal lesz ellátva, ami időtálló, építészetileg esztétikus, még bizonyos játékosságot is megenged. Lévén, hogy gyermekkórházról van szó, a tervezők különböző színek használatával kívánták egyedivé és játékosabbá tenni az épületet.
A beruházás a „KEHOP-5.2.5 Közel nulla energiaigényű épületek létesítése mintaprojekt jelleggel” című felhívás keretében valósul meg.
Egyedileg megoldandó műszaki feladat a november végén érkező MRI-készülék elhelyezése a végső helyére. Hosszas mérlegelés után az a döntés született, hogy a porta homlokzata nem lesz addig kialakítva, míg ott be nem emelik a készüléket az épületbe, és csak azt követően kerül sor a centrum jobb oldali részének a kialakítására. Különösen nagy hangsúlyt fektettek az MRI-váróra és a kommunális helyiségeire, amelyeket belsőépítészileg is próbáltak gyerekbaráttá tenni, elsősorban a falak színezésével és a padlóburkolattal, baba- és mamabarát berendezéssel.
A projekt egy úgynevezett „közel nulla energiaigényű épület” létesítése, amit egyebek mellett az is biztosít, hogy az épület kiemelt szintű hőszigetelést, valamint alul fém, a felső szinteken pedig műanyag, háromrétegű üvegezésű nyílászárókat fog kapni. Mindezekkel az épület valamennyi elvárt energetikai igényt ki fogja elégíteni. A közel nulla energiaigény azt jelenti, hogy az épületnek a leadott hője is, és az az energia is, amivel az épület működik, a lehető legkisebb legyen. Elviekben előbb-utóbb napelemek is fognak a tetejére kerülni, főleg akkor, ha a gyermekkórház későbbi fejlesztései megvalósulnak, hiszen akkor az eltűnő épületek tetejéről a napelemeket valahová át kell helyezni, ami még tovább fogja javítani a H épület energiahatékonyságát.
Az épülő H épület
A projekt várhatóan 2018. december 31-re fejeződik be a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Üllői úti fő telephelyén.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza