Kategória: Növénytermesztés | Szerző: Légrádi Miklós, Lengyeltóti, 2014/07/10
Címkék: repce, talajerőpótlás, vetőmag, hibridrepce, magágykészítés, termesztéstechnológia
Nemrég a Debreceni Egyetemen tartott előadásom* a szűkre szabott idejében arra kényszerültem, hogy a ma reálisan elérhető maximális hozam és a címben szereplő 7 tonnás eredmény közötti különbséget a „VALAMIVEL” magyarázzam.
Ne felejtsük el, hogy minden, ami körülvesz bennünket, az VALAMI-ből lett, VALAKI-től származik, neves és névtelen VALAKI-k alkották, alakították, néha századokon át.
Ha belegondolsz, őszinte gyermekkorod legkedvesebb ajándéka is a „hoztam neked valamit” volt, amit a fantáziáddal a várakozás boldog perceiben egyre fényesebbé, egyre fodrosabbá, éppen olyanná alakítottál, amilyenre nagyon vágytál.
Remélem, egyformán gondoljuk, hogy egymás tudására támaszkodunk, mások romjain építkezünk, mások testéből élünk, mások hitéből merítünk erőt és mások viselkedéséből formálunk illemet. Ez pedig arra int mindnyájunkat, hogy megosszuk a siker élményét minden közreműködővel még akkor is, ha legtöbbjük ismeretlen.
Mire ez az írás megjelenik, elkezdődik az aratás, és nagyon gyorsan szembesülsz a tényekkel, a mennyiséggel és a minőséggel. Ne dőlj hátra, ha jól sikerült, de ne is csüggedj, ha nem annyira, hiszen teljes mértékben nem tőled függött, főleg akkor, ha csak a szegénységed volt az oka. Ebből a helyzetből fel lehet állni, mert az akarás és a kényszerű, de szeretetteljes törődés és gondoskodás meg fogja hozni a gyümölcsét: „A gazda szeme hizlalja a jószágot”. Nem is gondolnád, mennyit tesz ez, de annyit legalább, amennyit elveszíthetnél, ha nem figyelsz a dolgodra.
Ha nem veszítettél, akkor már nyertél, ha mást nem is, egy újabb lehetőséget egy újabb próbálkozásra, most már egy kicsit okosabban, bölcsebben, a mások és a magad esetéből is tanulva.
Mivel nemsokára aktuális lesz, néhány gondolatot a talajművelésről.
Gondod legyen a kopasszá vált földed mielőbbi betakarására a letermett növényed maradékából. Szecskázd apróra, terítsd el minél egyenletesebben (kiegészítő szárzúzás, rugós pálcás terítő).
Ápold a tarlót célszerű eszközökkel, lehetőleg szögben, olyan mélységben, hogy a jótékony „szalmakalap” szemmel látható legyen (hőszigetelés, vízmegőrzés, talajélet, erózió, szénvesztés stb.). Már a következő műveletnél megtapasztalod ennek gyakorlati hasznát.
A célszerűnek mondott eszköz legyen minél kombináltabb, legyen alkalmas több művelet elvégzésére, különféle anyagok kijuttatására, de mindenféleképpen hengerrel végződjön.
Repce elé ne vess nagy szalmájú gabonát, mert az általam kifejezetten jónak tartott mulcsba vetésnél – főleg szárazabb időszakban – tömörítési problémák lehetnek, ez pedig egyenetlen keléshez vezethet.
Alkalmas időpontban végezd el a középmély lazítást. Jó talajállapot esetén elegendő lehet csak a művelőutakat és a forgókat lazítani. Teljes felület esetén nyilvánvalóan ezt is szögben. Ne feledkezz meg a zárásról!
A nyári záporok hatására a talajod ismét életre kel, és ha minden jól alakul, augusztus végén könnyen tudsz magágyat készíteni.
Könnyen, de ne könnyelműen, hisz az elvetésre kerülő magnak legfőképp egy nyirkos, jól tömöríthető magágyra van szüksége, hogy a csírázás meginduljon, és a növény gyökeret tudjon verni. Csapadékhiányos időben megfontolandó az éjszakai magágykészítés is, hiszen a jótékony „páralepel” nagy segítségedre lehet a nedvesség megtartásában. Az, hogy egy egyszerű megoldás később születik meg vagy kerül okszerű alkalmazásra, nem biztos, hogy kevésbé fontos, csupán csak bölcsebben tettük fel magunknak a kérdést a szükségességét illetően.
Ennek elmulasztása okozza a legtöbb sikertelen munkát, mely látszatra ugyan kifogástalan, de nem szolgálja a vetés legfontosabb előfeltételeit (szerkezetrombolás, porosítás, nagyarányú vízvesztés a felső rétegből).
Ez a külön életre ítélt réteg szinte elveszti a kapilláris kapcsolatot az alsó réteggel, és kizárólag a felülről jövő csapadék segíthet a mag csírázásában, de a levegőtlené vált talaj akadályozza a növény normális fejlődését.
Ma, amikor 2 cm pontossággal vezérelt gépek segítik a munkánkat 5–8 millióért, el kellene gondolkodni azon, miként használjuk ezt ki.
Néhány gondolatot a vetésről, amivel azt szeretném érzékeltetni, mennyire felette áll minden egyéb műveletnek, hiszen az új élet elindításának magasztos pillanatáról van szó.
Mostanság gépcsodákra bízza ezt az ember, amelyben benne van az elődök és a jelen kor mérnökeinek és mestereinek tapasztalata egyaránt, de te magad választasz hozzá helyszínt, időt és állapotot. Ehhez pedig meg kell érinteni a földet ugyanolyan szeretettel, mint egykoron.
Aztán válasszál jó magot, a földednek valót, előnyös, ha olyat, amelyet már ismersz. Ennek alapján vess el annyi magot, de hibridből ne többet, mint négyzetméterenként negyvenet, azt is lehetőleg olyan térállásban, hogy az ősztől tavaszig tartó küzdelem után megmaradt 25–30 igazán életképes növény megfelelő élettérrel rendelkezzen. Képletesen szólva, hogy „csípőre tudja tenni a kezét”. Így aztán zavar nélkül tudja fogadni a nap éltető fényét és meleg sugarát.
Találd meg helyedet az élet egyszerű képletében, legyél felkészült és fogadókész minden „áldásra,” ami egyformán adatik meg mindenkinek, mint ahogy a talentum, melyet vagy így vagy úgy használsz ki életedben.
Lásd el a talajt teljes szelvényében, megfelelő mélységben a technológiák szerinti tápanyaggal.
A vetéssel egy menetben kijutatott mikrogranulátumok kiváló startot biztosítanak a mag méretéből adódóan kevés tartalékkal bíró növénynek, amely később annál mohóbban keresi meg gyorsan növő hajszálgyökereivel a neki valót.
A további harmonikus táplálásra a tavaszi időszakban kell figyelni, mert a túlzott nitrátbőség csapadékkal párosulva a növényt nem kívánatos vegetatív fejlődésre sarkalja. (Vastag, laza szár, túlzottan nagy, zsenge levelek – a repce dísznövény akar lenni!) A korszerű tápanyagok esetén kisebb az ilyen jellegű kockázat.
Nem véletlen, hogy számos írás és újabbnál újabb technológiák jelennek meg a repcetermesztést illetően, hiszen mire kezdtük megismerni a fajtákat az utóbbi években, már a hibridek vették át a szerepet. Egy azonban nem változott, biztonsággal termelni nem kis kihívás. Ha nem gondolod át, mikor mivel és hogyan közeledj hozzá, annak nagy része szó szerint lepereg róla.
Keresd a pillanatot, azokat az órákat, napszakokat, amikor érdemben elfogad minden segítséget vagy motivációt. Így tudsz eredményesen védekezni a kártevők ellen és szabályozni a növényt növekedésében.
Mint mindenben, ez az egyik legfontosabb tényező az üzletben, a politikában és a harcban. És ez a Te harcod az egyik legnehezebb, hiszen a legkevésbé kiszámítható.
De van remény! Tudósok és képzett szakemberek, szorgalmas nemesítők és fejlesztők dolgoznak az ügyön, szinte versenyeznek arra törekedve, hogy olyan növényekkel álljanak elő, amelyek kevesebb energiával produkálják a mostani hozamokat – hasonlóan, mint a technika számos más területén.
Bízzunk benne, hogy az igény és a kényszer az újabb lehetőségekkel meghozza a hétköznapi sikert minden szorgalmas gazda számára, és el tudunk jutni az ötről a hatra, és nem az egyszeri 7 tonna elérése lesz a cél.
Egyébként a csúcsok körül mindig van egy kis bizonytalanság, hiszen magunk sem tudunk mindent megfejteni. Aztán mérünk, elemzünk, számolunk, és még mindig hiányzik a VALAMI, ami csak belőled jöhet, és ez lehet, hogy éppen a gondoskodó szeretet.
Ajánlott kiadványokDr. Wallendums Árpád (szerk.):
Az agrárgazdálkodás alapjaiDr. Radics László:
Növénytermesztő mester könyveDr. Radics László – Dr. Pusztai Péter:
Alternatív növények korszerű termesztéseDr. Radics László (szerk.):
Alternatív növények termesztése II.
Ez is érdekelhetiA repce komplex növényvédelmeA NÉBIH 2018–2019. évi kisparcellás őszi káposztarepce fajtakísérleteiTonnánként nettó 96 ezer forintos tájékoztató árat tett közzé a szakszövetség az őszi kalászosokra
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza