Kategória: Agrárenergetika | 2019/04/28
„KEHOP-5.2.5 Közel nulla energiaigényű épületek létesítése mintaprojekt jelleggel” - A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben uniós és hazai források felhasználásával folytatódik az épületállomány kiemelt korszerűsítése a gyógyítás színvonalának emelése, a betegkomfort növelése és az energiafelhasználás csökkentése érdekében. Az új, modern H épület és Országos Gyermek MR Centrum átadása nagyban hozzájárul majd a hazai gyermekegészségügyi ellátás minőségi javulásához is.
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet stratégiai célja, hogy a jelenleg is meglévő szakembergárda és a gyermekgyógyászati ellátás fejlesztésével hosszútávon olyan gyermekgyógyászati és gyermeksürgősségi központtá váljon, amely a legmagasabb szintű ellátás biztosítására képes a gyermekgyógyászat legszélesebb területein.
A gyermekbaleseti és gyermeksürgősségi ellátás további fejlesztése növeli a gyermekek ellátásának biztonságát mind Budapest, mind a Közép-magyarországi régió, mind pedig az egész ország területéről a rászoruló gyermekek részére. Ezen túlmenően akár tömeges járványügyi, gyermekgyógyászati vagy gyermekbaleseti feladat ellátására is alkalmassá teszi Magyarországon az Intézetet.
A korszerűsítési folyamat részeként az elkövetkező években az Intézet Üllői úti, fő telephelyén nagymértékű fejlesztés fog megvalósulni. EFOP-VEKOP forrásból megépül az Országos Gyermeksürgősségi és Baleseti Centrum, amely egy épületben koncentrálja a gyermekbaleseti és -sürgősségi ellátáshoz szükséges osztályokat, műtőket és magas szintű diagnosztikai egységeket, valamint biztosítja a gyermekek gyógyításának és elhelyezésének legkorszerűbb körülményeit. Ezen kívül EBP-forrásból tervezik egy új belgyógyászati tömb és gyermekpszichiátriai épület megépítését is, valamint a megmaradó épületek belső felújítását, a külső területek rendezését.
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet az elmúlt években önerőből, civil és fenntartói támogatásokból már megkezdte a magas diagnosztikai eszközök és kiemelt szakmai igényű feladatok Üllői úti fő telephelyre történő koncentrálását. Ez a folyamat nagy értékű uniós és hazai források felhasználásával új, modern épületek megépítésével folytatódik.
Ennek a fejlesztésnek az első megvalósult eleme az új H épület. A beruházás teljes értéke bruttó 1,7 Mrd forint. Forrása nagyobb részt a „KEHOP-5.2.5 Közel nulla energiaigényű épületek létesítése mintaprojekt jelleggel” című európai uniós támogatásból (1 Mrd forint) származott, amelyhez Magyarország Kormánya 478 M forinttal, a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány pedig 200 M forinttal járult hozzá.
A régi kazánház és kórházépület helyén megépült új zéró emissziós H épület három egymástól jól elkülöníthető funkciót foglal magába. A földszinten került kialakításra az új Országos Gyermek MR Centrum, ami az egész országból fogadja az MR-vizsgálatokra érkező gyermekeket. A 3 Teslas MR-készülék beszerzése és telepítése hazai forrásból valósult meg. A földszinten kapott végleges helyet az új vértranszfúziós laboratórium is.
A tervezők messzemenőkig figyelembe vették az ide érkező páciensek, elsősorban gyermekek különleges igényeit, ahol az altatásos vizsgálatokra is megfelelő diagnosztikai és megfigyelő helyiségek mellett tágas, mozgásra, játékra is alkalmas tereket, barátságos, világos helyiségeket, a szülőket segítő mellékhelyiségeket, baba-mama szobákat hoztak létre. Természetesen mindkét központ akadálymentesített, a mozgássérültek számára kialakított mellékhelyiségekkel.
Az emeleti szinteken a kórház működését ellátó back office funkciók, mint az informatika, pénzügyi és műszaki osztály, ellátási osztály és kontrolling csoport kapott helyet, a munkavégzéshez szükséges modern, korszerű környezetben.
Az elkészült épület a három fő funkcionális egységének megfelelően három különálló bejárattal rendelkezik: az egyik a földszinti MR Centrum járóbeteg- és mentőbejárata, középen van az emeleti irodaház, bal oldalon pedig az új vértranszfúziós laboratórium bejárata.
Maga az épület nagytáblás homlokzatburkolatot kapott, ami időtálló, építészetileg esztétikus. A táblák színes játékosságával a tervezők az ide érkező gyermekek számára igyekeztek vonzóvá, barátságossá és egyedivé tenni az épületet.
A projekt egy úgynevezett „közel nulla energiaigényű épület” létesítésére vonatkozott, ami azt jelenti, hogy az épületnek a leadott hője is, és az az energia is, amivel az épület működik, a lehető legkisebb. Ezt egyebek mellett azzal is biztosították, hogy az épület kiemelt szintű hőszigetelést, valamint alul fém, a felső szinteken pedig műanyag, háromrétegű üvegezésű nyílászárókat kapott. Mindezekkel az épület valamennyi elvárt energetikai igényt kielégíti. A távlati tervek szerint később napelemek is fognak a tetejére kerülni, ami még tovább fogja javítani a H épület energiahatékonyságát.
A projekt zárásaként 2018 decemberében az épület megkapta a használatba vételi engedélyt, valamint beüzemelésre és átadásra került az új MR Centrum. Jelenleg a vegetációs időszakra való tekintettel a kültéri, befejező munkálatok, valamint az épület melletti gépjárműbehajtó kialakítása folyik.
A beruházás a „KEHOP-5.2.5-16-2016-00004 A Heim Pál Gyermekkórház közel nulla energiaigényű épületeinek létesítése mintaprojekt jelleggel” felhívás támogatásával valósul meg.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza