Kategória: Élelmiszeripar | Szerző: v, 2014/08/20
Címkék: élelmiszeripar, fejlesztés, támogatás, élelmiszer ellátás
A következő években mintegy 300 milliárd forintot fordít a kormány a magyar élelmiszer-ipar fejlesztésére, amellyel új munkahelyek jönnek létre vidéken.
A minisztériumi tájékoztató megerősíti, hogy a Kormány az élelmiszeripart stratégiai ágazatnak tekinti. Ennek megfelelően, szükségessé vált egy olyan szakpolitikai stratégia kidolgozása, amely – azon túl, hogy megalapozza a 2014–2020 közötti időszak vidékfejlesztési programjának élelmiszerfeldolgozás-fejlesztési fókuszterületét –, sorvezetőként szolgál a Földművelésügyi Minisztérium (FM) és a kormányzat számára az élelmiszeripar talpra állításához szükséges intézkedések kidolgozásához és végrehajtásához.
Ezért 2011 novemberében – miniszterelnök úr kezdeményezésére – Élelmiszeripar-fejlesztési Tárcaközi Bizottság alakult, amely a Vidékfejlesztési Minisztérium által korábban készített megalapozó dokumentumok, valamint a Nemzeti Vidékstratégiában (NVS) megfogalmazott stratégiai célok figyelembevételével segítette Magyarország közép- és hosszú távú élelmiszeripar-fejlesztési stratégiája (ÉFS) főbb célkitűzéseinek meghatározását.
Az ÉFS társadalmi és közigazgatási egyeztetése megtörtént, és várhatóan a közeljövőben a Kormány elé kerül jóváhagyásra.
Az ÉFS szerint nemzeti érdek:
Magyarország mérsékelt klímája, a kiváló termőföld és a mezőgazdaság számára rendelkezésre álló vízvagyon biztosítja, hogy megfelelő technológiával és tudással ne csak a hazai lakosságot lássuk el kiváló minőségű és biztonságos élelmiszerrel, hanem jelentős mennyiségű élelmiszert exportálhassunk más országok akár igényesebb fogyasztói számára is. A mezőgazdaság és az élelmiszer-feldolgozás szoros kapcsolatát mutatja, hogy a mezőgazdaságban megtermelt alapanyagok legnagyobb felvevője a magyar élelmiszeripar, az ágazat által felhasznált mezőgazdasági termékek közel 87%-a hazai eredetű.
A kormányprogram, valamint a Nemzeti Vidékstratégia egyértelműen meghatározza azokat a társadalompolitikai célokat, amelyek elérésében az élelmiszeripar kulcsszerepet játszik. Ezek a célok az alábbiak:
Az ÉFS ennek alapján határozta meg az ágazat jövőképét:
„A magyar élelmiszer-termelés a magyar agrárgazdaság komparatív előnyeit kihasználva az európai élelmiszer-előállítás fontos tényezője, és a magyar gazdaság kiegyensúlyozott, versenyképes szereplője, amely az egész lakosság biztonságos és jó minőségű élelmiszerekkel történő ellátása mellett jelentősen hozzájárul a vidék jólétéhez.”
Az ÉFS sarkalatos célokként a helyzetértékelés és SWOT-elemzés alapján megállapított fő problémakörök megoldására programokat javasol:
Ezen túlmenően az ágazat jövőjét több területen befolyásoló, „horizontális” sarkalatos célként határoztuk meg a „Támogató gazdasági környezet” kialakítását.
A 2014–2020 közötti EU-társfinanszírozású programokkal kapcsolatban megtudtuk, hogy az ÉFS készítésével párhuzamosan folyik a 2014–2020 közötti uniós társfinanszírozású programok tervezése, így az ÉFS 2. „Innovatív, hatékony vállalkozások” programja alapvetően e programok eszközeire épül. A kormány szándékai szerint az élelmiszer-feldolgozás a Vidékfejlesztési Program keretéből mintegy 200 milliárd forint forráshoz jut. Szakmai elemzések alapján további, mintegy 300 milliárd forint forrást használna fel az ágazat az egyéb operatív programok (alapvetően a GINOP, kisebb mértékben a TOP) keretében, valamint a nagyvállalati kör egyedi kormánydöntések alapján költségvetési forrásból történő, nemzetgazdasági jelentőségű fejlesztéseihez. Az ERFA-finanszírozású programokban azonban a források egyrészt nincsenek ágazatokhoz allokálva, másrészt az elsődleges feldolgozású (Annex I) élelmiszerek előállítását végző vállalkozások ERFA-forrásokból történő támogathatósága a Bizottsággal folyó további egyeztetések eredményétől függ.
A fejlesztések kedvezményezettjei között kiemelt fontosságúak a hús- és baromfifeldolgozás, a tejfeldolgozás és a zöldség-gyümölcs feldolgozás területén működő vállalkozások (1. táblázat).
1. táblázat
A szaktárca tájékoztatásából kiderül, hogy az ágazat a legkorszerűbb, világszínvonalú innovatív technológiák alkalmazásával lehetőséget kap az élelmiszer-feldolgozás élvonalához való csatlakozásra, ami stabillá teszi az ágazat helyzetét. Ez valódi áttörést hozhat az ágazat versenyképességének növekedésében, a jövedelmezőség javulásában.
A fejlesztések és az innováció révén az ágazat egyre inkább az egészséges táplálkozást elősegítő, természetes alapanyagokból készülő élelmiszereket állít elő, hozzájárulva a lakosság általános egészségi állapotának javulásához.
Az élelmiszer-feldolgozó vállalkozások – saját vállalkozási méretüknek megfelelően – fenntartható tevékenységet tudnak folytatni. A megerősödő közepes és nagy vállalkozásokra stabilan lehet számítani a hazai élelmiszer-szükséglet kielégítésében. Ezen kívül tovább tudják bővíteni export kínálatukat, és új piacokra való belépéssel az exportált áru mennyiségét. A kis- és mikrovállalkozások a magas hozzáadott értéket képviselő, egyedi, helyi ízeket megtestesítő, rövid ellátási láncban értékesített termékeket tudják korszerűbb és élelmiszer-higiéniai szempontból megbízhatóan előállítani, ami közvetlen és közvetett hatásain keresztül hozzájárul a vidéki térségek életszínvonalának javulásához.
Mindezek együttesen növelik mind a mezőgazdasági termelésben, mind az élelmiszer-feldolgozásban foglalkoztatottak számát, valamint újra növelik a magyar élelmiszerek részarányát az üzletek polcain.
Ajánlott kiadványokPopp József - Oláh Judit:
Az EU Közös Agrárpolitikája és a magyar vidékfejlesztési programDr. Sutus Imre:
Mezőgazdasági számvitel és gazdasági elemzésFelföldi János:
Termelői értékesítő szervezetek (TÉSZ) a zöldség-gyümölcs ágazatbanPopp József - Potori Norbert - Udovecz Gábor:
Főbb mezőgazdasági ágazatok várható kilátásai az EU-csatlakozás után
Ez is érdekelhetiVállalkozz okosan- új, ingyenes E-KKV e-learning aktív gazdálkodóknak és pályakezdő vállalkozóknak!Megjelent a kertészetek korszerűsítését támogató pályázat1,8 milliárd forintos támogatási csomag borászatok számára
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza