Kategória: Agrárgazdaság | Szerző: V.B., 2014/08/20
Címkék: Hangya, Hangya Szövetkezet, kereskedelem, agrártermékek
A Hangya Szövetkezeti Együttműködés közös beszerzések és értékesítések létrehozásával „Agrár-rezsicsökkentést” hirdet – jelentette be Patay Vilmos, a Hangya Holding elnöke a közlemúltban egy sajtótájékoztatón.
Patay Vilmos arról tájékoztatott, hogy számításuk szerint közös beszerzéssel a kisebb termelők akár 12–15 százalékkal, a nagyobbak 5–10 százalékkal, így áltagban a magyar agrártermelők 10 százalékkal mérsékelhetnék költségeiket, illetve együttes értékesítéssel kedvezőbb árakat érhetnének el a kereskedőknél, ezáltal mérsékelődne a társaikkal szembeni versenyhátrányuk.
Mint Patay Vilmos kifejtette: a magyar agrártermelők piaci érdekérvényesítő képessége erőteljesen lecsökkent, aminek oka, hogy a tulajdonváltással párhuzamosan nem alakult ki az új tulajdonosi szerkezetnek megfelelő, nemzeti érdekvédelmi szerveződés. Emiatt az elmúlt 23 évben drasztikusan csökkent a mezőgazdaság bruttó termékkibocsátása, a szervezetlenségből adódó alkupozíció hiánya miatt a hazai agrárszereplők hatékonysága és versenyképessége elmarad a legfontosabb versenytársakétól.
Az Agrárium kérdésére válaszolva az elnök elmondta, azzal, hogy a Hangya a saját tagsága kérésére, javaslatára, igényére fogalmazza meg ezt a közös fellépést, tulajdonképpen olyan közös nemzeti összefogást hirdetett meg, amihez mindenkinek viszonyulnia kell.
– Biztos vagyok benne, hogy a kormányzat ezt a törekvést támogatni fogja, hiszen ugyanabba az irányba mutat, mint a saját szakmai törekvése.
– Úgy gondolom – válaszolt a kérdés második részére –, hogy a NAK és azok a társ érdekképviseletek, így az Agrya, a MOSZ, a Magosz, akik egyébként a munkájukkal, érdekvédelmi tevékenységükkel eddig is törekedtek a tagságuk érdekeit védeni, csatlakozni fognak a HANGYA kezdeményezéséhez, hiszen maga az ötlet mindenki által elfogadható és támogatható.
A kormányzattal mostanáig szűk terjedelmű egyeztetés folyt, hiszen nem szerették volna, hogy úgy tűnjön, ezt a termelői kezdeményezést a kormánytól várnák el. Jobb pozíció a kormányzatnak is elfogadni ezt a termelői törekvést, és a saját eszközeivel viszonyulni hozzá, támogatni, fűzte még hozzá Patay Vilmos.
A konkrét megvalósításról elmondta, hogy túl vannak az első és legfontosabb lépésen, döntésen azzal, hogy a Hangya termelői együttműködés tagszervezetei, tehát szövetkezeti termelői csoportjai, TÉSZ-ei létrehozták a Holdingot.
– Ebben az induló állapotban nagyon kevés személyi, illetve tárgyi feltétellel arra fognak vállalkozni, ha úgy tetszik, projektszerűen, hogy az aktuális kihívásokat próbálják meg kezelni. Ebben a folyamatban nyilván tanulni kell a jelenlegi beszállítóknak is és maguknak a termelő tagoknak is – fogalmazott az elnök, majd hozzátette: már a nyár folyamán meg tudnak indulni együttes fellépéssel például a gabonaértékesítés terén, de máris dolgoznak több száz kamion alma és százezer palack bor keleti értékesítésének, valamint százezer tonna hazai műtrágya vételének előkészítésén is. – Nincs megállás, nyári szünet, mert nagyok az elvárások az indulás sikerét illetően.
Szeretnének mielőbb a COOP-pal kialakítani egy olyan kapcsolatot, hogy a Hangya Holding szervezésében a TÉSZ-ek lássák el a COOP hálózatot zöldséggel és gyümölccsel. A COOP után természetesen a többi hazai értékesítési hálózattal bíró kiskereskedelmi vállalkozást is meg akarják keresni. Nagyon fontos, hogy lépésről lépésre, a tanuló fázisokat pontosan betartva segítsék kiépíteni az együttműködést a termelők és a kiskereskedelem között mind a 19 megyében. Arra a felvetésre, hogy számíthatnak-e a szóban forgó „együttműködők” adókedvezményre, Patay Vilmos úgy reagált, hogy a gazdaság szereplői közül mind a termelői együttműködések, mind a szövetkezeti keretben működő vállalkozások biztosítják azt a transzparenciát, ami az államilag kívánatos magatartás lenne. Az állam a maga eszközeivel lehetőséget teremhet arra – a nyugat-európai gyakorlattól ez nem idegen –, hogy Magyarországon is megkülönböztetést alkalmazzanak rájuk. Mindenesetre javaslatokkal segíteni fognak ebben a döntéshozóknak
– Nekünk képesnek kell lennünk arra, hogy a következő időszakban felvállalva a kiskereskedelmi láncok ellátását, egységesen biztosítsuk a minőséget az egész országban. Ez nagy kihívás, amit meg kell tanulni, képessé kell válni rá a termelőink érdekében – összegzett a Hangya elnöke.
Ajánlott kiadványokKozár László:
Nemzetközi áru- és tőzsdei kereskedelmi ügyletekKárpáti László, Lehota József (szerk.):
Kereskedelmi ismeretek
Ez is érdekelhetiOnline vásárlás az agráriumbanÉlénk évre számít a gabonapiac
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza