Kategória: Növénytermesztés | Szerző: Dr. Tikász Ildikó Edit Agrárgazdasági Kutató Intézet, 2014/08/20
Címkék: őszi kalászos, őszi búza, őszi árpa, termésátlag, készlet, világpiac, nemzetközi tőzsde, tőzsdei ár
A múlt évi bő kibocsátáshoz képest a 2014 júliusában kezdődő szezonban néhány százalékkal kevesebb, de az ötéves átlagot meghaladó mennyiségű őszi kalászos termésre számítanak globális szinten. Ez a termények világpiaci árában is tükröződik, amely május óta csökken.
Az előrejelzések szerint a világ búzatermelése 700 millió tonna körül alakul a 2014/2015. gazdasági évben, ami bár néhány millió tonnával elmaradhat az előző szezonétól, 3–4 százalékkal felülmúlná az elmúlt öt év kibocsátását. A 2013/2014. évi szezont követően a globális kínálat és kereslet kiegyensúlyozottabb lehet a folyó gazdasági évben, a készletek továbbra is feszesek maradhatnak, különösen a főbb exportőr országokban. Az Európai Unió egyes déli tagországaiban a cikk írásának idején a végéhez közeledett a betakarítás, a csapadékos nyári időjárás azonban több helyen – Magyarországon is – nemcsak hátráltatta a munkálatokat, hanem jelentős minőségromlást is okozott.
A magtárakba kerülő búza mennyisége idén egyes prognózisok szerint akár 140–150 millió tonnára is rúghat az EU-ban, ez 3 százalékkal haladná meg a múlt évi mennyiséget. A Közösség legnagyobb búzatermelői közül a tavalyinál nagyobb mennyiségre számítanak Franciaországban (+1%), Németországban (+1%), az Egyesült Királyságban (+30%), Lengyelországban (+2%) és Romániában (+5%). Ezzel szemben Spanyolországban (–17%), Bulgáriában (–8%), Magyarországon (–1%), és Csehországban (–2%) csökkenhet a kibocsátás.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) adatai alapján, Magyarországon a gazdálkodók az 1,099 millió hektár előirányzott terület 75 százalékán végeztek az aratással július 21-ig. A 4,67 tonna/hektár termésátlag egyelőre a múlt évihez hasonló, így eddig 3,75 millió tonna búza került a tárolókba. A termény minősége változó, a vártnál alacsonyabb lehet az étkezési és magasabb a takarmánybúza aránya.
Jóllehet a tavalyinál több búzára számítanak az EU-28 tagországaiban, a takarmánycélú felhasználás növekedése és az átmenő készletek gyarapodása miatt a Közösség az előző szezonhoz viszonyítva előreláthatóan 12%-kal több, 2,6 millió tonna terményt kell, hogy beszerezzen a külpiacairól, míg az export 24,5 millió tonnára (–14%) csökken a folyó gazdasági évben. A behozatal több mint felét biztosító országok közül Kanadából 34%-kal, az USA-ból 42%-kal több termény érkezhet, míg az Ukrajnából származó import közel négyszeresére emelkedhet. A 2014 júniusában aláírt szabadkereskedelmi megállapodás értelmében ugyanis keleti szomszédunk 950 ezer tonna búzát szállíthat vámmentesen az EU-ba. Szakértők szerint ugyanakkor az ország nem tudja idén kihasználni ezt a mennyisséget, mivel a Romániából és Bulgáriából származó termény ára versenyképesebb, illetve a Benelux államok a magyarországi, az egyesült királysági és a franciaországi búzát preferálják. Az EU-28 átmenő búzakészlete 14,8 millió tonna körül alakulhat a 2014/2015. gazdasági év végén, 44%-kal lehet több az egy évvel korábbinál.
Tekintettel arra, hogy a világ az előző szezonhoz hasonló, rekord közeli búzatermeléssel néz szembe, és a becslések szerint a kukorica globális kibocsátása is kiemelkedő lesz, a búza világpiaci árával kapcsolatosan negatívak (bearish) az idei várakozások. Az árupiacokon már megfigyelhető csökkenés ugyanakkor a búza esetében – a kiegyensúlyozott keresleti és kínálati viszonyok miatt – előreláthatóan mérsékeltebb lehet a kukoricánál. A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza legközelebbi lejáratra vonatkozó határidős jegyzése a május eleji 269 USD/tonna (59 ezer forint/tonna) éves rekordszintről 30 százalékkal 190–200 USD/tonna sávba (43–46 ezer forint/tonna) zuhant július közepére. Előfordult, hogy a jegyzés húsz éve példátlan módon 10 napon keresztül töretlenül csökkent. A termény árára az északi féltekén zajló betakarítás is jelentős nyomást gyakorolt a vizsgált időszak második felében. A párizsi árutőzsdén (MATIF) a búza fronthavi jegyzése a chicagói trendet követte és 20 százalékkal 180 euró/tonna (56 ezer forint/tonna) körüli szintre esett. A betakarítást kísérő esőzések miatt a gabona minőségével kapcsolatos aggodalmak az európai búzaárak csökkenését valamelyest fékezik. A párizsi tendenciától eltérően a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában a malmi búza legközelebbi lejáratra szóló jegyzése júniusban nem csökkent tovább, július első felében pedig 4 százalékkal 48,2 ezer forint/tonnára emelkedett, amit a minőséggel kapcsolatos bizonytalanság magyarázhat. A növekvő kínálat következtében ugyanakkor a takarmánybúza fronthavi jegyzése tonnánként 43 ezer forintra esett.
Az elemzők az árpa globális termését 133 millió tonna körül prognosztizálják a 2014/2015. gazdasági évre, így 9%-kal maradhat el az előző szezonétól és 3%-kal az elmúlt öt gazdasági évitől. Kisebb kibocsátásra számítanak az EU-ban, Kanadában, Argentínában, Törökországban és Ausztráliában. A globális kínálat és a kereslet a 2013/2014. gazdasági évihez hasonlóan kiegyensúlyozott lehet, az átmenő készletek várhatóan 23,2 millió tonnára (–13%) csökkennek.
A világ elsőszámú árpatermelője és -exportőre, az Európai Unió 2014/2015. gazdasági évi árpatermelését 56,2 millió tonnára (–6%) jelzik, amely az elmúlt öt szezon átlagának megfelelő mennyiség. Az őszi árpa 28,3 millió tonnát (+7,5%) tehet ki, ezen belül az őszi sörárpa 3,3 millió tonna (+18%) lehet. Az őszi vetésű kalászos betakarítása néhány tagországban már befejeződött vagy a végéhez közelített július közepén. A legnagyobb ősziárpa-termelő országok közül Németországban (+2%), Franciaországban (+13%), az Egyesült Királyságban (+34%), Romániában (+3%) és Magyarországon (+7%) a tavalyinál több, míg Spanyolországban (–17%) és Olaszországban (–4%) kevesebb termény kerülhet a tárolókba az idén.
Magyarországon a NAK adatai szerint a 208 ezer hektár előirányzott terület egészén befejezték az őszi árpa aratását 2014. július 21-ig. A tavalyinál 2%-kal jobb, 4,55 tonna/hektár termésátlag mellett 948 ezer tonna (+10%) körül alakult az össztermés mennyisége.
Az EU-28 árpaimportja a kibocsátás mérséklődése és a vámkontingens (250 ezer tonna) miatt két és félszeresére, 85 ezer tonnára emelkedhet a folyó gazdasági évben. A szakértők szerint ugyanakkor az Ukrajnából származó árpa egyelőre nem versenyképes a Közösség piacain. A takarmányárpát 150–155 euró/tonna (202–209 USD/tonna) között lehetett beszerezni az EU piacain (FOB Rouen) 2014. július közepén, míg Ukrajnában (FOB) valamivel 210 USD/tonna fölött. A legfőbb célpiacokra, Szaúd-Arábiába és Észak-Afrikába ugyanakkor az EU, Oroszország és Ukrajna egyaránt versenyképes áron szállítja a terményt. A közösség árpaexportja az élénk külpiaci kereslet miatt így akár 6,3 millió tonnára (+10,5%) emelkedhet a 2014/2015. évi szezonban, míg a zárókészletek előreláthatóan 20%-kal 6,6 millió tonnára csökkennek.
A világ vezető árutőzsdéin (Chicago, Euronext) nem jegyzik a takarmányárpát, Párizsban (MATIF) a sörárpa legközelebbi lejáratra vonatkozójegyzése két hónap alatt 14%-kal 200 euró/tonna közelébe süllyedt július közepéig. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában megtalálható a határidős kereskedésre kínált termények között a kalászos. A termény legközelebbi lejáratra vonatkozó jegyzése április kezdete óta ereszkedik: 51 ezer forint/tonnáról 41 ezer forint/tonnára csökkent 2014. július második feléig.
A rozs globális termése 15–16 millió tonna körül alakul a 2014/2015. gazdasági évben, 6%-kal elmarad az előző szezonétól, ugyanakkor 4–11%-kal meghaladhatja az elmúlt 5 év kibocsátását. A tavalyinál kevesebb terményt takaríthat be a világ elsőszámú rozstermelője, az Európai Unió (–11%), továbbá Fehéroroszország (–13%), Ukrajna (–38%) és Kanada (–10%) is, míg Oroszországban 4%-kal több kalászos kerülhet a tárolókba.
A világ folyó gazdasági évi rozsfelhasználását változatlanul 16,6 millió tonnára becsülik az elemzők, ami várhatóan az ipari (bioüzemanyag-gyártás) és az étkezési célú felhasználás irányába tolódik el. Az EU-28 a kieső termést előreláthatóan a külpiacairól – elsősorban Oroszországból – pótolja, így a nemzetközi kereskedelembe kerülő kalászos mennyisége akár 8%-kal is növekedhet. Bár a rozs globális átmenőkészlete a termelés visszaesése miatt 9%-kal csökkenhet a 2013/2014. évi szezonéhoz képest, az ötéves átlagot 50%-kal múlhatja felül.
Magyarországon az előirányzott 35,5 ezer hektár termőterület 39%-án takarították be a rozst 2014. július 21-ig, ez összesen 41 ezer tonna termést jelent a 2,97 tonna/hektár termésátlag mellett.
Ajánlott kiadványokPupos Tibor:
Forgótőke-gazdálkodásHajós László - Pakurár Miklós - Berde Csaba:
Szervezés és logisztikaDr. Sutus Imre:
Gyakorlati számvitel a mezőgazdaságbanDr. Magda Sándor (szerk.):
Mezőgazdasági vállalkozások szervezése és ökonómiája
Ez is érdekelhetiTartósan vízhiányos időszak leszTájkép aratás utánŐszi búza fajtakísérlet 2014
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza