Kategória: Növényvédelem | Szerző: Szentey László növényvédelmi szakmérnök, 2014/03/10
Címkék: szója, GMO, GMO-mentes, szójamozaik, szójavész, szójaperonoszpóra, herbicid, szója levélfoltosság, szója fuzárium
A közelmúltban ismét előkerült a GMO-mentes növénytermesztés ügye, sajtóbeszélgetések, konferenciák zajlottak a témában. Ezeken egyebek mellett az is elhangzott, hogy az égető takarmánykérdésen belül újabb égető kérdés a hazánkba érkező szója takarmány-alapanyag GMO-s volta. Abban ugyanakkor sokan egyetértenek, hogy mi magunk is termelhetnénk többet. De hogyan is tegyük?
Vírusos betegségek
Szójamozaik (Soybean mosaic virus SMV):
Gazdanövény: szója. Fertőzési forrás: a beteg növények magvai.
Védekezés:
Baktériumos betegségek
Szója baktériumos barna levélfoltossága (Pseudomonas syringae pv. Glycinea):
Gazdanövény: szója. Fertőzési forrás: fertőzött növényi maradványok
Védekezés:
Szója baktériumos hólyagos levélfoltossága (Xanthomonas campestris pv. glycines):
Gazdanövény: szója. A világon az egyik legelterjedtebb szójabakteriózis a barna levélfoltosság mellett. Hazánkban is jelentős kórokozó, de hőigénye nagy, ezért csak egyes évjáratokban idéz elő súlyos lombveszteséget. Fertőzési forrás: fertőzött növényi maradványok.
Védekezés:
Baktériumos szójavész (Pseudomonas tabaci):
Gazdanövény: szója. Fertőzési forrás: fertőzött növényi maradványok.
Védekezés:
Gombás betegségek
Szójaperonoszpóra (Peronospora manshu rica)
Gazdanövény: szója. Jelentősége a rezisztens fajták előtérbe kerülése folytán csökkent. Fertőzési forrás: fertőzött növényi maradványok.
Védekezés:
Szója diaportés hüvely- és szárfoltossága (Diaporthe phaseolorum var.sojae, var. caulivora)
Gazdanövény: szója. Fertőzési forrás: fertőzött növényi maradványok.
Védekezés:
Szója fehérpenészes szárrothadása (Sclerotinia sclerotiorum)
Gazdanövény: szója. Csapadékos évjáratokban tőpusztulást okoz. Fertőzési forrás: fertőzött növényi maradványok.
Védekezés:
Szója fuzáriumos hervadása (Fusarium oxysporum F. semitectum f. sp. tracheiphilum)
Gazdanövény: szója. Vetőmagfertőzést, csíranövény-pusztulást és tőhervadást okoz. A világon mindenütt elterjedt. A fertőzött mag rosszul csírázik, kikelve megrövidül, deformált, csavarodott, majd elrothad. Fertőzési forrás: fertőzött növényi maradványok.
Védekezés:
Szója hamuszürke szárkorhadása (Macrophomina phaseolina)
Gazdanövény: szója. A növény korai fejlődésiszakaszában fertőz, csíranövény-pusztulást, később a virágzás stádiumában gyors, sokkszerű hervadást okoz. A fertőzést elősegíti a korai száraz meleg időjárás és száraz talaj. Fertőzési forrás: fertőzött növényi maradványok.
Védekezés:
Szója korinespórás betegsége (Corynespora cassiicola)
Gazdanövény: szója. Különösen a későn érő fajtákon károsít, termésveszteséget okoz. Fertőzési forrás: fertőzött növényi maradványok.
Védekezés:
Szója antraknózisa (Colletotrichum glycines)
Gazdanövény: szója. Különösen a melegebb éghajlatú szójatermesztő országokban fordul elő. A kórokozó a szója minden fejlődési stádiumát fertőzheti. Fertőzési forrás: fertőzött növényi maradványok.
Védekezés:
Pattanóbogarak: vetési pattanóbogár (Agriotes lineatus), sötét pattanóbogár (Agriotes obscorus), egérszínű pattanóbogár (Agrypnus murinus), barnalábú gyászpattanóbogár (Melanotus brunnipes).
Gazdanövény: polifág. A kis és nagy pattanóbogarak lárvái a drótférgek. Polifág fajok, a lárvák válogatás nélkül minden növény gyökerét fogyasztják. Előrejelzés lehetősége: A felmérést elsősorban ősszel végezzük el, de április utolsó felében történő vetés esetén tavasszal is elvégezhető. Felmérési módszer: Térfogati kvadrát módszer. Veszélyességi küszöb: 2–5 db/ m2.
Védekezés:
Cserebogarak: májusi cserebogár (Melolontha melolontha), áprilisi cserebogár (Miltotrogus aequinoctialis), júniusi cserebogár (Amphimallon solstitiale).
Gazdanövény: polifág. Két- vagy hároméves fejlődésű, polifág állatok. A lárva (pajor) a talajban fejlődik ki, és ott is bábozódik. A pajor a csírázó növények rágásával, valamint a későbbiek során a gyökerek fogyasztásával tőpusztulást vagy a növények gyengülését idézi elő. Előrejelzés lehetősége: A felmérést elsősorban ősszel végezzük el, de április utolsó felében történő vetés esetén tavasszal is elvégezhető. Felmérési módszer: térfogati kvadrát módszer. Veszélyességi küszöb: 2–5 db L1-2 pajor/m2, 1–2 db L3 pajor/m2.
Védekezés:
Közönséges takácsatka (Tetranychus urticae)
Gazdanövény: polifág. Mozgó alakjai többnyire június közepétől a betakarításig károsítanak. A leveleken, virágokon és a termésen egyaránt szívogatnak. Polifág faj, meleg, száraz nyarakon robbanásszerűen felszaporodik, és a növény klorofill-állományának elfogyasztásával súlyos anyagcsere zavart okoz. Felmérési módszer: növényvizsgálat 10 egyed/levél. Védekezés: biológiai nincs kidolgozva. Gyakori természetes ellensége a Scolothrips longicornis Priesner, a ragadozó tripsz, amely nem a fitofág tripszekkel együtt, virágzáskor fordul elő, hanem az atkák felszaporodása nyomán augusztusban jelentkezik a szója levelein.
Bogáncslepke (Vanessa cardui)
Gazdanövény: polifág. Tömeges felszaporodás esetén tarrágást okozhat. A szóján kívül a csillagfürtöt, borsót, babot, dohányt, szőlőt, a gyomnövények közül az acatféléket, szamárbogáncsot és a bókoló bogáncsot károsítja. Előrejelzés lehetősége: az imágók előrejelzése fénycsapdával, bogáncsféléken rajzásvizsgálattal, a lárvák kelésének megfigyelése a növényállomány rendszeres vizuális átnézésével történhet.
1. táblázat. A kémiai védekezésben használható hatóanyagok (fungicidek)
Csipkézőbogarak: lucerna-csipkézőbogár (Sitona humeralis), sávos csipkézőbogár (Sitona lineatus), borsó-csipkézőbogár (Sitona macularius), szegélyes csipkézőbogár (Sitona sulcifrons).
Gazdanövény: polifág. Az imágók érési táplálkozásuk során a szikleveles növények leveleit karéjozva rágják. Kezdetben a tábla szélén jelentkezik a károsítás, ami frontálisan halad a kultúra belsejébe. Előrejelzés lehetősége: táblaszéli egyedsűrűség vizsgálata, veszélyességi küszöb 2–4 db/imágó/m2.
Védekezés:
Akácmoly (Etiella zinckenella)
Gazdanövény: polifág. A szóján kívül az akácot, borsót és csillagfürtöt is károsítja. Két- vagy háromnemzedékes faj hazánkban. Az első nemzedék júniusban rajzik és a borsót károsítja, a második júliusban és a szóját támadja, a harmadik augusztus végén, szeptemberelején repül. Előrejelzés lehetősége: A rajzás fénycsapdával és szexferomon csapdával. A vetőmag-előállító táblákat fokozottan figyeljük, és a rajzás erősödésekor a lepkék ellen védekezzünk.
Védekezés:
Borsó-levéltetű (Acyrthosiphon pisum), Fekete bükköny-levéltetű (Aphis craccivora)
Gazdanövény: polifág. Megjelenésük és károsításuk mértéke évenként eltérő, a klimatikus tényezők alakulásától függ. Meleg, párás időben fertőzési veszélyük megnő. Vírusátvitelben játszott szerepük meghatározó. Előrejelzés lehetősége: A szárnyas alakokat az állományba helyezett sárgatálakkal figyelhetjük meg. Ha később elszaporodásukhoz kedvező időjárási viszonyok alakulnak ki, a kezelést meg kell ismételni.
Védekezés:
2. táblázat. A gyomirtó szeres kezelések időzítése a vegetáció során
Dohánytripsz (Thrips tabaci), közönséges tripsz (Frankliniella intonsa)
Gazdanövény: polifág. Előrejelzés lehetősége: betelepedés figyelése (fehér lap).
Védekezés:
Bagolylepkék: Gamma bagolylepke (Autographa gamma), Somkóró-bagolylepke (Heliothis maritima), Káposzta-bagolylepke (Mamestra brassicae), Borsó-bagolylepke (Melanchra pisi), Gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera).
Gazdanövény: polifág. Tömeges előfordulásuk esetén a lárvák az állományt akár tarra is rághatják. Előrejelzés lehetősége: Az optimális védekezés időzítése fény vagy szexferomon csapdával nyomon követett lepkerajzással és növényvizsgálattal lehetséges. Veszélyességi küszöb: 2 db lárva/m2.
Védekezés:
3. táblázat. A kémiai védekezésben használható herbicidek Jelmagyarázat: R: rezisztens; MS; mérsékelten szenzitív; S: szenzitív
Egyéves egyszikűek:
Egyéves kétszikűek:
Évelő egyszikűek:
Évelő kétszikűek:
Preemergens gyomirtás: az aprómorzsás talajszerkezet, a jó minőségű magágy nemcsak a szója csírázását segíti elő, hanem a preemergens úton kijuttatott herbicidek hatékonyságát is. A szója tenyészideje hosszú, ezért a gyomirtó szerek megválasztásánál a hosszabb hatástartamú készítmények választása szükséges. A szója levélzetén nincs viaszréteg, viszont a borsónál ellenállóbb a gyomirtó szerekkel szemben.
A rossz herbiciddozírozás miatt megnőhet a fitotoxicitás veszélye, melyek a következő szimptómákban mutatkozhatnak meg:
A szóját az előveteményben alkalmazott herbicidmaradványok is károsíthatják. Ezek a tünetek a gyökerek növekedésekor a legszembetűnőbbek, amelyek a levelek elszíneződésében mutatkoznak meg. A károsodott szója a felvett dózistól függően kinövi a tüneteket, ritkább esetben elpusztul.
A preemergens készítmények felhasználásában nagy kockázatot jelent, hogy hatáskifejtésük feltétele a permetezést követő 2 héten belül lehullott 10–20 mm bemosócsapadék. A preemergens herbicidek a talajréteg felső rétegében csírázó, magról kelő egy- és kétszikűeket jól irtják, azonban a folyamatosan, mélyebb talajrétegekből kelők (selyemmályva, csattanó maszlag, parlagfű, árvakelésű napraforgó, szerbtövis fajok) ellen hatékonyságuk elmarad. Ezen fajok ellen a preemergens készítményeket kombinációban lehet megfelelő hatékonysággal kijuttatni.
Posztemergens gyomirtás: A posztemergens megoldás esetében ismernünk kell a gyomnövények érzékeny fenológiai állapotát, a védekezést lehetőség szerint erre az időszakra kell időzíteni. A herbicidkezelést a magról kelő kétszikű gyomnövények 4 lombleveles állapotáig javasolt elvégezni. Többek között a hektáronkénti magas herbicidköltségek miatt állományban az évelő kétszikűek irtása – kiemelten a mezei acatot – egyelőre megoldatlannak látszik. Gyérítésére az elővetemény gyomirtása, illetve a mechanikai sorközművelő kultivátorral végzett gyomirtás nyújthat segítséget. Az egyéves és évelő egyszikű gyomnövényekkel (kakaslábfű, muharfélék, köles, fenyércirok, tarackbúza) fertőzött területeken az állományban való gyomirtást a speciális graminicidekkel (egyszikűirtó) ajánlott elvégezni. Fontos, hogy a gyomnövény megfelelő nagyságú levélfelülettel rendelkezzen, melyet 10–30 cm-es növénymagasságnál érnek el. A permetezést finom cseppekre bontva célszerű elvégezni. Száraz időjárási körülmények estén az egyszikűirtó szerhez adott nedvesítőszerek segítik a vegyszer behatolását a gyomnövénybe. Heterogén fejlettségű gyomfertőzés esetén a kétszeri kezelés nagyobb hatékonyságot nyújt. Ebben az esetben a kezelések között legalább 10–12 nap teljen el. Optimális vetés és megfelelően elvégzett gyomirtás alkalmával a szója záródása következtében a talaj leárnyékolása miatt az újabb gyomnövények kelése lelassul. A kultúra gyomelnyomó képessége érvényesül.
Állománykezelés: A fajtaválasztéktól függően a szója szeptember közepére-végére érik be. A növény akkor érett és aratható, amikor a csúcsi fürt hüvelyeiben lévő magvak a fajtára jellemző színűek, és a levelek már lehullottak. Ha az egyenetlen kelés következtében kialakult foghíjas területen felszaporodtak a gyomok, valamint az érés elhúzódik, akkor a szóját deszikkálni szükséges. A lombtalanítást akkor lehet elkezdeni, amikor az alsó és a középső hüvelyek már érettek, és a levélzet nagyobb része már lehullott. A szójamagok nedvességtartalmának és a gyomosodás erősségének függvényében az állományszárítás száraz meleg augusztusi, illetve szeptemberi időjárás esetén elhagyható.
4. táblázat. A szója integrált növényvédelme
Ajánlott kiadványokDr.Takátsy Tibor:
Elektronika, mérés, mérnöki pontosságDr. Radics László – Dr. Pusztai Péter:
Alternatív növények korszerű termesztéseDr. Radics László (szerk.):
Alternatív növények termesztése II.Fári Miklós Gábor, Popp József szerkeszetők:
Biotechnológia - Anno 1920-1938 és ma Ereky Károly programja a fehérjeprobléma megoldásáról és napjaink feladatai
Ez is érdekelhetiSikerek a takarmányfehérje programbanCélkeresztben a GMO-kA cukorrépa kórokozói és kártevői elleni védekezés
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza