Kategória: Növénytermesztés | Szerző: Dr. Gabi Géza PhD TM KH AF Növény- és Talajvédelmi Osztály, 2020/06/11
Címkék: szölészet, borászat, növényvédelem
Az utóbbi években a szőlő virágzása előretolódott kb. egy héttel korábbra. Ez azt jelenti számunkra, hogy a védekezési stratégiánkat át kell gondolni, és előbb kell elindítani a növényvédelmi kezeléseket a megszokott időpontnál.
A 2019. év őszi és 2020. év téli időjárása a megszokottnál melegebb és szárazabb volt. A december átlaghőmérséklete +3,6 °C lett, csapadék 40–55 mm esett az ország különböző területein. Január átlaghőmérséklete +0,6 °C lett, csapadék 14–20 mm esett. Február átlaghőmérséklete +6,9 °C lett, csapadék 35–50 mm volt. Az egész tél során csak néhány alkalommal és csak kevés helyen fordult elő –10 °C alatti minimumhőmérséklet, a többi napokon ennél enyhébb időjárás volt. A havi átlaghőmérsékletek a tél folyamán magasak voltak, csapadék az átlagosnál kevesebb hullott. A tél során nem volt hótakaró, amely megvédje a növényeket a fagyoktól, de hideg sem volt. A szőlő – az enyhe, száraz téli időjárás miatt – kedvező állapotban indult növekedésnek tavasszal. A kártevők és a kórokozók is jól átteleltek. Sok helyen tömeges volt a kártevők jelenléte már fakadás idején. Ebben az időszakban a májusi cserebogár, a lombormányosok, a szőlőmolyok és a levélatkák nagy száma és intenzív károsítása volt tapasztalható.
1. ábra. Szőlőlisztharmat korai tünete
A fakadás után kb. 10–12 nappal már megjelentek a leveleken a lisztharmat apró, pici foltjai (1. ábra), amelyek a rügyekben áttelelt micéliumokból fejlődésnek indult lisztharmatgomba fertőzésére utaltak. Az április 1–2-án reggel mért –6–9 °C körüli országos fagy a közvetlenül fakadás előtt lévő szőlőt nem károsította. A kártevők és a kórokozók nemcsak jól, de nagy számban is átteleltek. Májusban ezek a károsítók érzékeny veszteségeket okozhatnak, ha nem teszünk ellenük semmit. Még ennél is veszélyesebb a kórokozók helyzete. A tőkék alatt a tavalyi szőlőlevelek, amelyekben a peronoszpóra áttelelő képletei vannak, nem bomlottak le a télen. A tőkék alatt mindenhol látni a tavaly ősszel lehullott lombozat maradványait, amely az idei évben peronoszpórajárvány elindítója lehet. Az áprilisi száraz időjárás nem kedvezett a korai peronoszpórajárvány kialakulásának, de a későbbiekben, jelentősebb csapadék hatására, a betegség fellépése erőssé válhat. A lisztharmat áttelelő képleteinek, a kazmotéciumoknak, sem ártott az idei tél, a tavalyi évi erős lisztharmatjárvány után az idei évben is számítani lehet a kórokozó jelentős fellépésére. A meleg márciusban a vegetáció a megszokottnál előbb indult. A hónap során csapadék országosan 35–50 mm esett. A meleg időjárás korán elindította a növények fejlődését. A déli országrészben a gyümölcsösöknél – kajszibarack, őszibarack, körte – már márciusban folyamatos volt a virágzás, április első dekádjában már a cseresznye és az alma is virágzott. Az őszibarack április első napjaira már elvirágzott. A szőlő április 3–5. körül fakadt (2. ábra).
2. ábra. A fakadás április első napjaiban kezdődött
Áprilisban érkezett némi csapadék (10–15 mm) de főleg a szántóföldi növények esetében, csak néhány napos felfrissülést hozott, a kedvező fejlődés elindítására nem volt elég. Az elmúlt évek időjárási adatait elemezve megállapíthatjuk, hogy némi kilengésekkel és az alapfolyamatokat kis időszakokban cáfolva ugyan, de az időjárás melegszik, a havi átlaghőmérsékletek egyre magasabbak. A csapadék többéves átlaga 650 mm körül alakul, ami nem mutat tendenciaszerű változást sem a növekedés, sem a csökkenés irányába. A csapadék éven belüli eloszlása azonban nagyon változó, amely több szempontból kedvezőtlen a szőlőtermesztés számára. A növényeket megviseli a ritkábban, de nagy adagokban érkező eső. Mivel a szőlő állókultúra, az egyenlőtlen csapadékeloszlás miatt kénytelen elviselni az év ugyanazon időszakában, különböző évjáratokban, a teljes aszályt vagy az özönvízszerű esőzést. További terhet jelent a szőlőnek a hőségnapok évről évre növekvő száma. Hőségnapnak azokat a napokat nevezzük, amelyeknél a napi maximum hőmérséklet meghaladja a +30 °C-ot. „Elrettentő” példaként hozható fel, hogy például a Szekszárdi borvidéken az előforduló hőségnapok száma 2017-ben elérte az 50-et, 2018-ban az 51-et, 2019- ben pedig az 58-at (3. ábra)!
3. ábra. A hőségnapok száma 2019-ben
Az ebből következő jövőbeni kilátások a szőlőtermesztésre vonatkozóan nem túl biztatóak: a járványok a csapadékkal szoros összefüggésben fejlődnek, melynek évi eloszlása nagyon változó; az általános melegedés, a vegetáció korábbi megindulása miatt erősebb és hosszabb járványok várhatók. Ez több permetezést, a szőlővédelem költségeinek növekedését jelenti. Ezenkívül nem említettük még az amerikai szőlőkabóca elleni – sok borvidéken, ahol már azonosították az aranyszínű sárgaság fitoplazma betegséget – kötelező és költséges védekezést.
Az elmúlt években ez a betegség vált a fő ellenféllé a szőlőben, az ellene való védekezés képezi a szőlő növényvédelmének alapját. A betegség előretörésének okai: a felmelegedés, a fenológiák korábbra tolódása, a magas páratartalom, a védekezés hiányosságai és a rezisztencia.
Életfeltételek:
2019-ben járványos mértékű lisztharmatfertőzés volt az ország szinte mindegyik borvidékén (tavalyi cikkünk itt). A járvány kialakulásában nagy szerepe volt az előző év őszén tömegesen képződő ivaros termőtesteknek, az ezek számára az átteleléshez kedvező időjárásnak, valamint a korai, nagymértékű fertőzések kialakulásának. Sok helyen csak későn észlelték az erős fertőzést és megkésett, tűzoltásszerű védekezést végeztek, ami sokszor jelentős többletköltséggel párosult.
A lisztharmatnak kedvezett az elmúlt év őszi időjárása. A rosszul védett vagy szüret után már kezeletlenül hagyott ültetvényekben sok kazmotécium képződött a leveleken, amelyek az őszi csapadékkal lemosódhattak a tőkerészek kéregrepedéseibe, ahonnét tavasszal ismét fertőzhetnek. A tél enyhe volt, ami szintén kedvező a lisztharmat számára.
4. ábra. Szőlőlisztharmat levélen
5. ábra. Szőlőlisztharmat fürtön
A kórokozó a lombozaton (4. ábra) az egész vegetációs időben, a fürtökön (5. ábra) virágzástól zsendülésig okoz fertőzést. A gombának kedvező a párás, meleg időjárás. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a fő problémát az ivaros alak okozza. Az aszkospórás fertőzésből induló tünetek már május közepén észlelhetők általánosan. A leveleken elszórtan, apró telepek jelennek meg a fertőzés következtében. A fürtökön először fehér bevonat képződik, majd később felreped a bogyóhéj, ami fertőzési kaput jelent a szürkepenész számára.
Fontos megjegyezni azt a tényt, hogy az utóbbi években a szőlő virágzása a megszokott június 5-ei időpontról előretolódott kb. egy héttel korábbra. Ez a tény azt a következményt vonja maga után – mivel a legkritikusabb időszak növényvédelem szempontjából a virágzás –, hogy a védekezési stratégiánkat át kell gondolni, és előbb kell elindítani a növényvédelmi kezeléseket a megszokott időpontnál. Az idei évben a május 15. körül elindított szőlővédelmi technológia tűnik helyénvalónak. A virágzás alatt folytatott hatékony és „erős” növényvédelmi technológia a továbbiakban meghozza gyümölcsét, és júliustól már könnyíthetünk a – kedvező esetben – tünetmentes ültetvény növényvédelmén.
A szőlő „előrecsúszott” virágzási idejéhez alkalmazkodtak a gombabetegségek is, és a lisztharmat az utóbbi években menetrendszerűen már május közepén megjelenik az ültetvényekben. A szőlővédelem kritikus időszaka tehát – a megszokott júniusi, 1 hónapos időtartamtól eltérően – az utóbbi években korán, május közepén kezdődik, és júliusban is tart. Összességében a kritikus időszak így 2,5 hónapos, ami alatt nem lehet védelem nélkül hagyni a szőlőtőkéket. Ez a tény nemcsak megnehezíti, de költségesebbé is teszi a növényvédelmet az ültetvényekben. Ez nagy nehézséget okoz a szőlőtermesztőknek, mivel a tavalyi évben nagy termés volt, a szőlő ára csupán 60–80 Ft/kg körül alakult, ami miatt kevés lett a bevétel. Az idei nagy borkészletek, az emelkedő növényvédelmi költségek, a koronavírus miatti borforgalom-visszaesés együttesen nehéz körülményeket teremtenek a szőlőtermesztők számara 2020-ban.
Védekezés:
A lisztharmat elleni védekezésnél is a megelőzés a legfontosabb. A védekezéseket 4–6 leveles állapottól kell elkezdeni, mivel ilyenkor még nem jön létre tömeges fertőzés. Virágzás előtt a kontakthatóanyag-tartalmú készítményeket használjuk (Thiovit Jet, Kumulus S, Microthiol Special, Karathane Star). Fürtmegnyúlástól nagy odafigyelést igényel a szőlő, mivel a fürtök ekkor a legfogékonyabbak a lisztharmatfertőzésre. Ebben az időszakban a védelmet a felszívódó hatású gombaölő szerekre (Dynali, Falcon 460 EC, Systhane 20 EW, Talendo Extra, Topas 100 EC, Vivando, Luna Experience) és a gomba légzését gátló strobilurin készítményekre (Cabrio Top, Flint Max, Quadris Max) alapozzuk. Erős fertőzésveszély esetén javítja a felszívódó készítmények lisztharmat elleni hatását, ha Karathane Starral vagy kéntartalmú készítménnyel együtt juttatjuk ki azokat. Meleg időjárás esetén viszont figyelni kell arra, hogy egyes kén készítmények perzselést okozhatnak.
A már kialakult fertőzések kezelése nehezebb feladat. Itt már csak általában a két „ősi elem”, az 1972–73-ban engedélyezett kén és a (meptil)dinokap (Karathane Star) hatóanyagot érdemes kijuttatni tankkeverékben. A többi készítmény csak részmegoldást jelent a kifejlett lisztharmattelepek ellen, legtöbbször hiányos a hatásuk vagy a leveleken, vagy a bogyókon. A fajták tekintetében a Kékoportót, a Kékfrankost és a Chardonnay- t kell kiemelni, mint lisztharmatra érzékeny fajtákat. Esetükben a védelmet még korábban és körültekintőbben kell megszervezni.
2020-ban várható:
Az időjárás alakulását nem tudjuk előre, de az idei évben is nagy szerepe lesz az április-májusi időjárásnak a szőlő kezdeti fejlődésében, valamint a kórokozók első fertőzése és a tünetek megjelenése szempontjából. Melegebb tavaszokon – főként, ha többször esik az eső – gyorsabb a szőlő fejlődése, és a gombabetegségek is korábban és erősebben fertőzhetnek. A lisztharmatgomba áttelése zavartalan volt, így a fertőzőanyag mennyisége nagy. Javasolható a május 10. és 15. közötti első kezelés elvégzése, kontakt készítményekkel (kén és Karathane). Ezután következhet május 20. és 25. között az első felszívódó vagy strobilurin-hatóanyagú készítménnyel való permetezés. Ezt követően aztán váltva használjuk a felszívódó készítményeket és a strobilurinokat. Lehetőleg minden permetezésnél használjunk ként.
Rezisztencia: A szerrezisztencia veszélye reális napjainkban. Ennek mértéke azonban nem esik egyforma megítélés alá. A Magyarországon kialakult strobilurinrezisztencia miatt a cégek nem javasolják termékeikkel a blokkszerű kezelést. A kialakult strobilurinrezisztencia mértéke nem jelentős Magyarországon, az ültetvények többségében még nincs kedvezőtlen tapasztalat az évek óta blokkszerűen használt strobilurin készítményekkel. Ez jellemzi a többséget. Néhány helyen azonban jelentős hatástalanság alakult ki a strobilurinokkal szemben lisztharmat tekintetében is. Ezeken a helyeken a termelők fokozottan kísérjék figyelemmel a cégek erre a helyzetre vonatkozó javaslatait. Az interneten nyomonkövethető a rezisztenciakérdéssel foglalkozó nemzetközi bizottság munkája, a www.frac.info címen, amely a Fungicid Rezisztencia Bizottság hivatalos honlapja. A szőlőben használt QoI fungicidek felhasználásának gyakorlati kérdéseivel foglalkozik a munkacsoport.
Magyarországon az alábbi – szőlőben lisztharmat ellen engedélyezett – készítmények tartoznak a QoI fungicidek csoportjába: Cabrio Top, Quadris Max, Flint Max. A bizottság, használatukat illetően, alapvetően a következő javaslatokat fogalmazza meg:
A már bevált készítmények mellett az elmúlt három évben megjelent néhány új készítmény a piacon, amelyek használata során nem kell rezisztencia problémákkal számolni.
Ezek használatával és technológiába illesztésével – a strobilurinokkal váltakozva használva – jelentősen javíthatjuk a szőlővédelmi technológiánk biztonságát.
Előrejelzés:
A helyi viszonyok döntő jelentőségűek a lisztharmatjárványok kialakulásánál. A helyi viszonyokat a legjobban a helyi növényvédelmi előrejelzések elemzik. A növényvédelmi előrejelzés fokozott ütemben fejlődött az elmúlt években. Az automata meteorológiai mérőállomások, a térinformatikai eszközök és az internetes elérhetőség eredményeképp ma már bárki napi információkat szerezhet – a borvidékéhez tartozó területről – az éppen aktuális növényvédelmi helyzetről és a hozzá kapcsolódó teendőkről. Az egész országot lefedő előrejelzések, borvidékenkénti választási lehetőséggel, elérhetők a SYNGENTA, a BAYER és a BASF cégek szőlő növényvédelmi előrejelzéssel foglalkozó honlapjain. A weboldalakon közzéteszik az adott térségben kialakult járványügyi helyzetet, a kórokozók fellépésének valószínűségét, a kártevők rajzási adatait. Meteorológiai mérések, hőmérséklet- és csapadékadatok szerepelnek még a tájékoztatókban. Az elkövetkező időszakban várható károsítók fellépésének időpontjáról és mértékéről is információhoz juthatunk. Több témában videó is elérhető az aktuális növényvédelmi helyzetről és egyes károsítók életmódjáról.
Az elmúlt években tapasztalható száraz időjárásban visszaszorult a kórokozó, 2019-ben sem okozott számottevő fertőzést. A kórokozó számára a legkedvezőbb a tartósan meleg, párás, gyakran esős idő. Az első fertőzések május közepén, végén alakulnak ki. A leveleken a fertőzés helyén megjelenő sárga olajfolton párás, meleg időben sporangiumtartó gyep képződik, ahonnét a kifejlődő konídiumokkal további fertőzések jönnek létre. Egyes évjáratokban a mediterrán légáramlatokkal beérkező konídiumok okoznak fertőzéseket. A védekezést tekintve nagyon fontos a megelőzés. A permetezéseket akkor kezdjük el, amikor még nem történt fertőzés, nem alakultak ki olajfoltok (6. ábra) az ültetvényben.
6. ábra. A peronoszpóra olajfoltjai
A virágzástól a fürtzáródás időszakáig, az intenzív hajtásfejlődés szakaszában, a legérzékenyebb a szőlő a betegségre. Ebben az időszakban a védekezéseket felszívódó és kontakt készítmények kombinációival célszerű elvégezni. Az utóbbi „peronoszpóramentes” évjáratok után valószínűleg előbb-utóbb (lehet, hogy éppen 2020-ban) jelentősebb fertőzéssel jelentkezhet a kórokozó.
A kórokozó a szőlő minden zöld részét fertőzheti, de legnagyobb veszélyt a fürtökre jelenti. Jelentőségét növeli, hogy a gomba polifág kórokozó, valamint hogy az élő és elhalt növényrészeken is fennmarad. A kórokozó számára a csapadékos, mérsékelten meleg időjárás a kedvező. A szürkepenész elsősorban sebzéseken keresztül (jégverés, molykártétel, sérves bogyó) jut be a növénybe. A védekezést tekintve a legkritikusabb időszakok a virágzás körüli, a fürtzáródás előtti (7. ábra) és az érés időszaka.
7. ábra. A fürtzáródás előtti időszak
Virágzáskor elegendő a folpet hatóanyag-tartalmú készítmények (Folpan 80 WDG, Curzate F, Pergado F) kijuttatása, melyek védelmet biztosítanak a peronoszpóra ellen is. A strobilurin készítmények (Cabrio Top, Quadris Max, Flint Max) is nagyon jó hatékonysággal védik meg a szőlőt a szürkepenésszel szemben.
Az aranyszínű sárgaságot okozó fitoplazma, a Grapevine Flavescence dorée phytoplasma a szőlő veszélyes károsítója. A fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama 20–50%-kal csökkenhet, a beteg növények száma évente megtízszereződhet. A vektor, az amerikai szőlőkabóca elleni védekezés hiányában a tőkék 80–100%-a befertőződhet, fogékony fajták esetében néhány év leforgása alatt ki is pusztulhat. A betegség elleni védekezéshez jelenleg nem áll rendelkezésre megfelelő kémiai eljárás. A betegséget okozó fitoplazma, azaz sejtfal nélküli baktérium, bejelentési kötelezettség alá tartozó, karantén károsító. Magyarországon 2013-ban mutatta ki először a kórokozó jelenlétét (Zala megyében) szőlő növényben és a Scaphoideus titanus kabócában a NÉBIH Növény-egészségügyi és Molekuláris Biológiai Laboratóriuma. A kezdeti tünetek közé tartozik az ízközök rövidülése. A hajtásokon az első, enyhe sodródást mutató levelek a nyár közepén jelennek meg. A tünetek fokozatosan erősödnek, és kialakul a betegségre jellemző, a levélszél felé történő, háromszög alakú sodródás. Az aranyszínű sárgaságot okozó fitoplazma a fertőzött növény háncsrészében él, terjedésre önmagában nem képes. Távoli új területekre és ültetvényekbe fertőzött szaporítóanyaggal kerülhet. Ültetvényen belül és kisebb távolságra az Európába a 20. század első felében behurcolt amerikai szőlőkabócával (Scaphoideus titanus) terjed, a vektor szívogatásával kerül át egészséges növényekbe, megfertőzve azokat. A fitoplazma terjedése megakadályozásának egyik kulcsfontosságú intézkedése a terjesztő vektor elleni védekezés. A vektorok egyedszámának gyérítését a szőlő gondos metszésével, a nyesedék elégetésével, a rügyfakadás előtti olajos permetezéssel, a tenyészidőben pedig a lárvák és az imágók elleni növényvédő szeres (Sivanto Prime, Mavrik 24 EW, Karate Zeon 5 CS) kezeléssel tudjuk megoldani.
A szőlőmolyok első nemzedéke április–májusban rajzik. A lerakott tojásokból kikelő hernyók a kis fürtökön károsítanak. Az ellenük való védekezés időzítését célszerű szexferomoncsapdás rajzásmegfigyelésre alapozni. A csapdákat már április közepén célszerű kihelyezni. A csapda a hím egyedeket gyűjti, és az első nagyobb rajzáscsúcs után 7–10 nappal célszerű a molyok elleni permetezést időzíteni (Karate Zeon 5 CS, Steward 30 DF, Decis Mega, Mavrik 24 EW) készítményekkel.
Az általánosságban enyhe téli időjárás miatt az idei tavaszon várhatóan az atkák kártétele erős lesz. Tavasszal már a rügypikkelyek védelmében megkezdik az atkák a még ki sem fakadt hajtások szívogatását. Fakadást követően a fejlődő, kis hajtásokat is nagy számban szívogathatják, így május elejére jelentős károk alakulhatnak ki (8. ábra).
8. ábra. Szőlőlevélatka tünetei
A kártétel felismerését nagyban megnehezíti, ha a hajtások lassan fejlődnek, és a kártételek így alig észlelhetők. Az atkák a szívogatásukkal jelentősen visszavetik a növények kezdeti fejlődését. A kártétel megelőzhető speciális atkaölő készítmények használatával (Flumite 200 SC, Vertimec Pro, Envidor 240 SC) az atkák ellen. A továbbiakban a kén rendszeres (legalább 4 alkalommal), egész éven át tartó okszerű használatával – speciális atkaölő szerek nélkül is – általában a kártételi szint közelében tudjuk tartani a kártevő egyedszámát.
A szőlőben a gyomnövényekre is fordítsunk kellő figyelmet. A gyomnövények levelein keresztül felszívódó hatóanyagú készítményekkel eredményesen tarthatjuk gyommentesen a szőlőt (9. ábra). A gyomnövények 15–25 cm-es fejlettségénél juttassuk ki az említett készítményeket.
9. ábra. Gyommentes állomány
Évelő gyomnövények ellen a magasabb dózist javasolt kipermetezni, a gyomok intenzív növekedési szakaszában, amikor a hajtások hossza eléri a 20–25 cm-t (10. ábra).
10. ábra.
Az évelők elleni védekezés optimális időpontja a gyomok intenzív növekedési időszak
A kijuttatáskor ügyeljünk arra, hogy a permetlé nem érheti a kultúrnövény zöld részeit, ezért elengedhetetlen a törzs és kordonkar tisztítás vagy a törzstakarás (11. ábra).
11. ábra. Törzstakaróval védett fiatal oltvány
Napjainkban egyre nagyobb teret hódit a bio- és/vagy ökotermesztés. Minden évben folyamatosan bővül a környezettudatos, vegyszermentes termesztésbe bevont ültetvények száma. A környezettudatos felhasználók részére a szőlő növényvédelmében felhasználható engedélyköteles és nem engedélyköteles termékek száma is folyamatosan növekszik. Az engedélyköteles termékek: a hatásfokozók (Wetcit), a növénykondícionálók (Kondisol, Vitisan, Huminisz, Oikomb A) és a lombtrágyák (Fitohorm, Wuxal, Prev-B2, Solvitis, Kendal, Bortrac 150). A szőlő növényvédelmében felhasználható nem engedélyköteles termékek az ún. egyszerű anyagok: például sör, fűzfakéreg, ecet, csalán, szódabikarbóna. Ökotermesztésben alapvetően a réz és kén termékekre alapozzunk, ezt egészítsük ki a szőlő bionövényvédelmében használható termékekkel.
12. ábra.
Csak rézzel és kénnel védett Merlot egy hónappal a szüret előtt, Szekszárdi Borvidék
Az egyik legfontosabb teendő a növényvédelmi előrejelzés, a károsítók pontos megfigyelése a célzott védekezésekhez. Tudatosan kerülve a növényvédő szerek használatát vagy azokat csak korlátozottan használva drágábban ugyan, de tisztes eredménnyel (12. ábra) védhetjük meg a szőlőt.
Ajánlott kiadványokDr.Zsémbeli József Dr.Juhász Csaba Dr.Zsigrai György Monori István Őri Nóra:
Az Európai unió mezőgazdasága hasznos információk fiataloknakPók Tamás - B.Tóth Szabolcs:
BorászatDr. Géczi László:
A torma termesztéseHolb Imre (szerk.):
Az alma ventúriás varasodása - biológia, előrejelzés és védekezés
Ez is érdekelhetiÚjra elérhető a lepárlási támogatásHatályba lépett az új bortörvény és végrehajtási rendeleteiA borászaté a jövő! Válaszd a Soóst, válaszd a biztos jövőt!
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza