Kategória: Agrárgazdaság | Forrás: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, 2020/06/12
Címkék: adózás, NAV, adóhatóság, számlázás, őstermelő, vállalkozó, vállalkozás, online számlázás
Kedvezően fogadta a Pénzügyminisztérium a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kezdeményezését, így a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2020. július 1. és szeptember 30. között szankciómentes időszakot biztosít az online számlaadat-szolgáltatásra vonatkozóan. A türelmi időszak valamennyi, Magyarországon gazdasági tevékenységet végző társaságra vonatkozik.
A koronavírus-járvány okozta gazdasági nehézségekre és a NAV felé online adatszolgáltatásra kötelezettek körének bővülésére tekintettel – amely különösen érinti a kisebb gazdálkodókat, akiket eddig a 100 ezer forintos értékhatár miatt nem terhelt adatszolgáltatási kötelezettség –, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kezdeményezte az adóügyekért felelős Pénzügyminisztériumnál, hogy az online számlaadat-szolgáltatásra való átállást követően a NAV az azonnali szankcionálás helyett hagyjon lehetőséget a gazdálkodóknak a rendszer megtanulására és használatára.
Mint ismert, az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 2018. július 1-jétől hatályos 10. számú mellékletében foglaltak szerint adatszolgáltatási kötelezettség terheli az adóalanyt a legalább 100 ezer forint áthárított általános forgalmi adót (áfa) tartalmazó, belföldi adózók közötti ügyleteiről kiállított számláiról. Ezt a feladatot az online számlázórendszerek segítségével automatizálni lehetett, vagyis a bejelentés a számla gépi számlázóprogramon történő kiállításával megtörtént. Az eladónak csak a papíralapú számlatömbben kiállított számláit kellett a NAV vonatkozó online felületén egyesével rögzíteni, amelyre öt nap határidő állt rendelkezésére.
Egy tavalyi jogszabály-módosítás szerint 2020. július 1-től tovább bővül az adatszolgáltatásra kötelezettek köre: már nem csak a 100 ezer forint vagy annál magasabb áfa-tartalmú számlákról kell adatot szolgáltatni, hanem – összegtől és áfától függetlenül – minden kiállított számláról, amennyiben a vevő belföldön nyilvántartásba vett adóalany. A NAV korábban mintegy 1,2 millió vállalkozó részére – köztük az agrár- és élelmiszeriparban érdekelteknek is – küldött tájékoztatást az átállással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról. Ezzel párhuzamosan elérhetővé vált a NAV onlineszámla-rendszerének mobiltelefonos applikációja is, így a magyarországi adózók az Európai Unióban elsőként érhetik el a mobilon működő ingyenes számlázó programot, és használhatják bárhol, bármikor.
Az átállásra való felkészülést és az új rendszer használatát 2020 első felében azonban megnehezítette a koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzet, hiszen ez alapjaiban változtatta meg a hazai vállalkozások prioritásait. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elsősorban az agrár- és élelmiszeripari társaságok tevékenységének megkönnyítése érdekében kezdeményezte a szaktárcánál, hogy az adóhatóság biztosítson számukra türelmi időszakot a július 1-től hatályos jogszabály betartásának ellenőrzésekor.
A NAK jelzését kedvezően fogadta a Pénzügyminisztérium, így döntése értelmében a NAV 2020. július 1. és szeptember 30. között szankciómentes türelmi időszakot biztosít az online számlaadat-benyújtásra való zökkenőmentes átállásra. A büntetés elkerülésének minimális előfeltétele, hogy az érintett cégek, vállalkozók még az első számla kiállítása előtt regisztráljanak az onlineszámla-rendszerbe. Amennyiben keletkezik számla, akkor viszont nem lehet várakozni ilyen sokáig sem a regisztrációval, sem a számlaadatok feltöltésével.
A kamara felhívja az őstermelők figyelmét, hogy áfa-alanyiságot eredményező őstermelői tevékenység adószám birtokában végezhető, így az adószámmal rendelkező őstermelőknek is van online adatszolgáltatási kötelezettségük.
Az onlineszámla-rendszer használatáról a NAK tagjai számára már korábban közzétett egy tájékoztatót, míg az átállást egy most közreadott információs kiadvánnyal is segíti.
Ajánlott kiadványokNagy Adrián–Nábrádi András (szerk.):
FarmgazdálkodásDr. Sabján Julianna – Dr. Sutus Imre:
A mezőgazdasági vállalkozások gazdálkodásának elemzéseDr. Nemes Kornélia, Dr. Kántor Béla:
Vállalkozásvezetés a mezőgazdaságbanR. D. Kay - W. M. Edwards - P. A. Duffy:
Korszerű farmmenedzsment
Ez is érdekelhetiÍgy adózunk 2021-ben
Vállalkozz okosan- új, ingyenes E-KKV e-learning aktív gazdálkodóknak és pályakezdő vállalkozóknak!
Januártól kedvezőbben adóznak a családi gazdaságok – Részletesen tájékoztatja az érintetteket a NAK a változásokról
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza