Kategória: Gépesítés | Szerző: Vaderstad, 2020/07/17
Címkék: gépesítés, vetőgép, nagy vetési sebesség, Vaderstad vetőgépek
A Rapid vetőgépek szíve az egyedi csoroszlyakialakítás és vezérlés, amely 25 évvel ezelőtt forradalmasította a vetés gyakorlatát. A Rapid vetőgépek megjelenésével nemcsak a vetést megelőző talajelőkészítés mentszámát lehetett csökkenteni, de a vetést magát is az addiginál jóval nagyobb sebességgel lehetett elvégezni.
A Väderstad gabonavetőgépek piacra lépése előtt más elvek érvényesültek a magágykészítésben, mivel a kis csoroszlyanyomás közel kerti finomságúra munkált talajt igényelt. A Rapid szó ma is a minőségi vetés és a nagy teljesítmény páratlan kombinációját jelenti a gyakorló gazdák számára, amihez a megbízhatóság és a tartósság fogalma társul. Az elmúlt 20 évben ugyan szép számban jelentek meg a Rapidhoz hasonló építésű vetőgépek (pl. Rabe, Tume, Junkkari, Multiva), de egyik sem ért el olyan sikert, eladási darabszámot a hazai piacon, mint a Väderstad gabonavetőgépe.
A Rapid vetőgépek továbbra is kategóriájuk egyik legnépszerűbb képviselői a hazai piacon. Normál és műtrágya-kijuttatást is végző, kombi változatban egyaránt elérhetők. A vetőgép a fűféléktől kezdve a repcén át a babig sokféle növény vetésére használható, ugyanakkor mikrogranulátumot és csigák gyérítésére szolgáló pelletet is kijuttathatunk a segítségével.
1.kép. A Rapid 300-400S/C típusok kategóriájuk legnépszerűbb vetőgépei
A Rapid vetőgépek minden egyes hátsó tömörítőkereke az előtte lévő egy pár csoroszlya mélységét vezérli, mialatt biztosítja a szükséges egyengetést és tömörítést. Ennek köszönhetően a Rapid minden körülmény mellett egyenletes kelést garantál.A Rapid vetőgépek szimpla tárcsás csoroszlyája 150 kg nyomással hatol a talajba, ami pontos maglehelyezést biztosít még nagy menetsebesség és kötött talajok vetése esetén is. Az agresszív vetőtárcsák – a talajtípustól és a talajművelési rendszertől függetlenül – szármaradványoktól mentes, tiszta magárkot nyitnak, mivel a haladási iránnyal enyhe szöget zárnak be, ennek következtében pedig finom szerkezetű talajt hoznak létre a mag körül, ami a csírázás szempontjából kritikus, megfelelő mag-talaj kapcsolat miatt lényeges. A Rapid csoroszlyái a vetőmagot a művelőtárcsák munkamélységénél kissé mélyebbre, a bolygatatlan talajba helyezik, így a mag körüli kapilláris vízszállítás biztosított.
A vetéssel egy időben végzett talajművelés csökkenti a megelőző műveletek számát, ami kisebb talajnedvesség-veszteséggel, valamint magasabb hozamokkal jár. A különböző gazdálkodási és talajművelési igényeknek megfelelően a Rapid számos mellső művelőeszközzel rendelhető, a művelés intenzitása – a körülményekhez igazodva – hidraulikusan állítható a traktorfülkéből akár menet közben is. Hazánkban az ún. System Disc CrossBoard Light magágykészítő rendszer a legnépszerűbb, amely két sor tárcsából és egy hidraulikusan állítható simító sorból áll. Intenzívebb talajelőkészítést tesz lehetővé a System Disc Aggressive, amely a Carrier rövidtárcsákról ismert 450 mm átmérőjű, két sorba rendezett, kúpos tárcsákból épül fel.
2. kép. A Rapid vetési séma
A Rapid 300–400 S/C vetőgépek magadagoló tengelyét hidromotor hajtja, amely az aktuális sebességértékeket egy radartól kapja. Ez a nagyon megbízható rendszer garantálja a precíz magadagolást, ráadásul nem érzékeny sem a vibrációra, sem pedig a lejtésszög megváltozására. A kalibrálás folyamata is rendkívül egyszerű. Minden sornak kettős magadagoló kereke van, az egyik a nagy magvú, a másik az apró magvú növények vetésére szolgál.
3. kép. A Rapid 300-400S/C vetőgépek hidraulikus magadagolással készülnek
A Rapid A 400–800 S/C vetőgépeknél a magtartályból szállítólevegő segítségével kerül a vetőmag a hidraulikus magadagolókhoz. A Fenix I. magadagoló 1–500 kg/ha közötti magmennyiség kiadagolására képes anélkül, hogy közben bármelyik elemét cserélni kellene. A hidraulikus hajtásnak köszönhetően nagy magmennyiségek is akadály nélkül kijuttathatók a vetési sebesség csökkentése nélkül. A tartályba integrált ventilátor alacsony fordulatszámon dolgozik, ami csökkenti az üzemanyag-fogyasztást, és hangtalan működést garantál. A ventilátor magasra helyezésével csökken a beszívott por mennyisége, ami növeli a vetés pontosságát és mérsékli a szerkezeti elemek kopását.
A modern iPad-alapú vezérlőrendszer, azaz a teljes adat- és funkcióelérést biztosító Väderstad E-Control, vezeték nélküli adatátvitellel kapcsolódik a munkagépekhez. Az E-Control előnye a felhasználóbarát, távirányítással működő kalibrálásban is megnyilvánul. Az E-Control legfrissebb szoftververziója egyszerűen letölthető a gyártó weboldaláról, így a Rapidot használó termelők biztosak lehetnek abban, hogy mindig a legújabb innovációkat használják a mindennapokban. ISOBUS GPS segítségével lehetőség nyílik a magmennyiség automatikus változtatására, az automatikus félgép lezárásra (Rapid A 600 és 800), valamint a táblavégi fordulók felismerésére.
4. kép. A Rapid A 600-800C változatok a vetéssel egyidőben műtrágyát is kijuttatnak
A Rapid A 400–800 S/C vetőgépeken a Väderstad SeedEye magszámláló és vetésellenőrző rendszere segítségével egyszerűen beállíthatjuk az egységnyi területre kivetni kívánt mag mennyiségét, db/m2 egységben megadva, ráadásul szükségtelenné válik a vetőgépeknél korábban megszokott kalibrálási folyamat. A SeedEye egyszerre garantálja a vetési folyamat teljes körű ellenőrzését, valamint a kiváló vetésminőséget. A változó talajkörülményekhez való folyamatos alkalmazkodás érdekében, a Rapid A 400–800 S/C vetőgépek egyedi mélységszabályzó rendszerrel, az ún. Interactive Depth Controllal vannak felszerelve. A rendszer lehetővé teszi a vetésmélység akár 1 mm-rel történő finomhangolását menet közben is. Ez a funkció a menet közben változtatható magmennyiség opciójával együtt megteremti a vetés folyamatának fülkéből történő teljes kontrollálását.
5. kép. A Rapid A 400-800S pneumatikus modellek SeedEye megszámláló rendszerrel is megrendelhetők
A Rapid vetőgépek készen állnak arra, hogy a precíziós gazdálkodás megannyi kihívására választ adjanak, és mindehhez a márka példátlan minősége és megbízhatósága társul.
Ajánlott kiadványokDr. Szendrő Péter (szerk.):
Példák mezőgazdasági géptanbólHusti István:
Műszaki és beruházási ismeretekDr. Wallendums Árpád (szerk.):
Az agrárgazdálkodás alapjaiDr. Kántor Béla:
Mezőgazdasági gépi beruházások
Ez is érdekelhetiMezőgazdasági gépek fejlesztési irányaiAz erdészeti csemetekertek júliusig még pályázhatnak gépbeszerzésreMegújult kiállítási területen várja a kiállítókat és a látogatókat az AGROmashEXPO
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza