Kategória: Növénytermesztés | Forrás: GOSZ–VSZT–NAK, 2020/09/03
Címkék: repce, repcetermesztés, repcehibrid, őszi káposztarepce, fajtaválasztás, fajtakísérlet, repce fajtakísérlet, posztregisztrációs fajtakísérlet
A GOSZ, a VSZT és a NAK által koordinált 2020.évi posztregisztrációs fajtakísérletek alapvető célja, hogy a termelők számára hasznosítható, objektív információt adjon a fajtaválasztáshoz.
Az őszi búza és a kukorica posztregisztrációs fajtakísérleteket immár több mint egy évtizede szervezi a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT), 2018 óta együttműködésben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK). Nem titkolt szándék volt a kísérleti rendszer bővítése további növényfajokkal, hiszen a gazdálkodók megismerték a rendszert, használják és keresik a posztregisztrációs kísérleti rendszerben született eredményeket. 2019-ben végre elérkezett az idő a rendszer bővítésére és harmadik növényfajnak az őszi káposztarepcét választotta a kísérletek szakmai felügyeletét ellátó Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT).
A rendszer működtetésének célja továbbra is ugyanaz: az objektív eredmények birtokában a felhasználók kipróbált, megfelelő mennyiség elérésére képes növényfajták közül választhassanak. A kísérletben résztvevő szervezetek továbbra is kiemelten fontosnak tartják, hogy a Magyarországon termesztett fajták értékét objektív kísérletekkel lehessen bemutatni, ezért döntöttek a bővítés mellett.
A fajták kiválasztásának rendszere
Az őszi káposztarepce kísérletek indulásának évében a fajtatulajdonosok egyetértettek abban, hogy az első évben egyenlő feltételekkel indulhat meg a kísérleti rendszer, ezért minden nemesítőháznak kettő hibrid indítására volt lehetősége.
A kísérletbe 14 fajtatulajdonos összesen 25 hibridet indított, melyből a középérésű csoportba 19, a korai éréscsoportba 6 hibrid került. A kísérletekben hazai és EU Fajtalistán szereplő hibridek egyaránt részt vehetnek.
1. táblázat. 2019/2020. évi Repce Posztergisztrációs Kísérletben résztvevő hibridek listája
A kísérleti helyszínek
Az első évet a fajtatulajdonosok és a szervezők egyetértésben kísérleti évként kezelték, így a csökkentett fajtaszám mellett 9 helyszínen vetették el a kísérleteket. A kísérleti helyek kiválasztásánál ügyeltek arra, hogy az eredmények jól reprezentáljanak egy-egy termesztő régiót. Így lehetőség nyílik arra, hogy a termelők olyan hibridek mellett döntsenek, amelyek a saját termőhelyi adottságaikhoz legközelebb eső kísérleti területeken hoznak jó eredményeket.
A 2019/20-as őszi káposztarepce szezon messze elmaradt a termelők és a kísérlet szervezőinek várakozásaitól, azonban a kilenc helyszínből csak kettőt kellett kizárni a kísérletből, Székkutast kelési problémák, Iregszemcsét pedig a kirívóan alacsony termésátlag miatt. A kísérleteket az alábbi kilenc helyszínen állítottuk be: Abaújszántón, Eszterágpusztán, Gyulatanyán, Iregszemcsén, Jászboldogházán, Szarvason, Szombathelyen, Újfehértón, Székkutason. Iregszemcse és Székkutas helyszín kizárásra került, így annak eredményei nem szerepelnek az összesített adatokban.
A 2019/20. évi repce posztregisztrációs kísérletekben a fajták beltartalmi értékét nem vizsgáltuk, a magtermésre és a növények fejlődésére vonatkozó adatokat tudjuk közreadni. A jövőben tervezzük a kísérletek bővítését beltartalom-vizsgálattal is. A vizsgálatok eredményei elérhetők a GOSZ, a VSZT és a NAK és portálján.
A repcét idén rendkívül hátrányosan érintette az időjárás, az országos termésátlag közel 20, a termésmennyiség pedig több mint 10 százalékkal maradt el a tavalyitól. Emiatt a fajta-összehasonlító vizsgálatok arra is választ adhatnak, hogy mely hibridektől várhatók jó eredmények az idén tapasztalt kedvezőtlen körülmények között.
2. táblázat. GOSZ-VSZT-NAK Repce Posztregisztrációs Fajtakísérlet 2020, korai érésű fajták
3. táblázat. GOSZ-VSZT-NAK Repce Posztregisztrációs Fajtakísérlet 2020, középérésű fajták
A kísérleti metodika
A metodika alapja a hatályos Fajtavizsgálati Módszertan, amelyet 2018. július 1-én az Országos Fajtaminősítő Bizottság fogadott el. Az Interneten közzétett verzió – kiegészítve a 40/2004. FVM rendelet utolsó módosításával – elérhető a NÉBIH honlapján a Fajtakísérleti Metodika címszó alatt.
Forrás: „GOSZ-VSZT-NAK Repce Posztregisztrációs Fajtakíserlet 2020”
Ajánlott kiadványokDr. Radics László – Dr. Pusztai Péter:
Alternatív növények korszerű termesztéseDr. Radics László (szerk.):
Alternatív növények termesztése II.Dr. Radics László:
Növénytermesztő mester könyve
Ez is érdekelhetiTájkép aratás utánŐszi búza fajtakísérlet 2014
Az őszi vetésekről, vetőmagokról gazdálkodói szemmel
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza