Kategória: Növénytermesztés | Forrás: GOSZ-VSZT-NAK, 2020/10/08
Címkék: búzatermesztés, őszi búza, ajánlati fajtalista, fajtakísérlet, búza vetőmag, szántóföldi növénytermesztés
Összesen 48 őszi búza fajtát teszteltek az ország tíz pontján a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara posztregisztrációs fajtakísérletében.
A Gabonatermesztők Országos Szövetsége és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács által koordinált posztregisztrációs kísérletek alapvető célja, hogy a termelők számára hasznosítható, objektív információt adjon. Ezen célokkal a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is egyetért, ezért csatlakozott 2018-ban a kísérletek finanszírozásához. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a kísérletben szereplő fajtasorra ajánlati fajtalistaként tekint, hangsúlyozva, hogy a kísérletben részt vevőkön kívül számos kiváló fajta áll a termelők rendelkezésére. A kísérletek felügyeletét és a lebonyolítással kapcsolatos feladatokat a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) látja el.
2019 őszén 10 helyszínen (Mosonmagyaróvár, Szombathely, Mezőfalva, Jászboldogháza, Tordas, Szarvas, Iregszemcse, Eszterágpuszta, Székkutas, Abaújszántó) 48 –- 19 korai és 29 középérésű – búzafajtát (1. táblázat) vetettünk el kisparcellás összehasonlító kísérletekben a NÉBIH szakembereinek segítségével. Minden fajtát 550 csíra/m2-es vetőmag normával vetettünk el. A kísérletsorozat fajtáit idén ismét két éréscsoportra bontva állítottuk be. A kísérletek a NÉBIH hatósági fajtakísérleti állomás hálózatban, illetve a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kar Kísérleti telepén, valamint Mezőfalván kerültek beállításra. A Mezőfalván elvetett bemutató fajtasort a NAK Szántóföldi napok keretében tekinthették volna meg a látogatók, azonban ebben az évben sajnos a járványhelyzet következtében erre nem kerülhetett sor.
A mezőfalvai kísérleti helyszínen az időjárási körülmények miatt megkésett a betakarítás, ezért ennek a helyszínnek a mintáit nem vetettük alá beltartalom vizsgálatnak, ez a helyszín csak a terméseredményekkel szerepel a kiadványban. Eszterágpuszta kísérleti helyen a korai éréscsoportban a betakarítás előtti időszakban komoly vadkár keletkezett, meglehetősen fals eredményeket okozva, ezért erről a helyszínről a korai éréscsoport szemtermés eredményeit nem közöljük.
Az elemzéshez 10 hely terméseredményeit (4-5. táblázat), illetve – Mezőfalva kivételével - minőségvizsgálati adatait (6-15. táblázat) használtuk fel. Az előző három év kísérleteiben szereplő fajták szemtermését, nyersfehérje- és nedvessikér-tartalmát, valamint az elmúlt három év alveográfos eredményeit az 1-4. ábra tartalmazza. A beltartalmi vizsgálatok közül a nyersfehérje-, sikér- és nedvességtartalmat gyorsvizsgálattal mérte a Servitec Kft., valamint három jó minőséget adó termőhely esetében az SGS Hungária Kft. nyíregyházi laboratóriumában alveográfos vizsgálatokat végeztek (12-15. táblázatok). Mindkét cég munkáját ezúton is köszönjük. A táblázatokban – ahol az ismétlések lehetőséget adtak rá – az egyes fajták közötti statisztikailag igazolható különbség az SzD5% érték alapján állapítható meg. Egy adott oszlopban tehát két fajta, vagy egy fajta és a fajták átlaga közötti különbség akkor valós, ha a megadott SzD5% értéknél nagyobb az eltérés. A minőségi paraméterek esetében – az adott tulajdonság fajtára jellemző stabilitásának 6 legegyszerűbb bemutatására – a termőhelyek átlagához viszonyított ingadozás relatív, százalékos mértékét is feltüntettük.
A táblázatokban a könnyebb áttekinthetőség érdekében zöld színnel jelöltük azokat az értékeket, amelyek átlagos, vagy annál jobb eredményt jelentenek. Ennek alapján, a stabilitást tekintve szinte minden vizsgált tulajdonság esetében kirajzolódnak a „stabil és jó”, a „környezeti hatásokra érzékenyebb” és a „stabil, de az átlagosnál gyengébb” fajták csoportjai.
A kísérlet eredményeit összefoglaló teljes kiadványt az érdeklődők az alábbi címről tölthetik le:
http://www.vszt.hu/uploads/gosz-vszt2008/gosz_vszt_nak_buza_2020.pdf
Forrás: GOSZ-VSZT-NAK Búza Posztregisztrációs Fajtakísérletek 2020
Ajánlott kiadványokDr. Radics László:
Növénytermesztő mester könyveDr. Győri Zoltán – Dr. Győriné dr. Mile Irma:
A búza és kukorica minősége és feldolgozásaDr. Radics László (szerk.):
Alternatív növények termesztése I.Dr. Sabján Julianna – Dr. Sutus Imre:
A mezőgazdasági vállalkozások gazdálkodásának elemzése
Ez is érdekelhetiA NÉBIH 2018–2019. évi kisparcellás őszi káposztarepce fajtakísérleteiTöbb mint 2 millió hektáron vethetnek az idén tavaszi vetésű növényeketÚj uniós szabályok a trágyák forgalomba hozatalára
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza