Kategória: Állattenyésztés | Szerző: Szabó Imre - Bold Agro Kft., 2020/11/17
Címkék: Vitassuk meg!
Az állattenyésztésről szóló véleményem nagyon nehezen tudom megfogalmazni, mivel Kapronczai István valóban körültekintően összefoglalta az ágazatok valamennyi problémáját. Nem igazán lehet hozzátenni, csak igazat adni neki, hogy a sertés vonatkozásában a korszerű genetikai, technológiai és a legújabb ismeretek bármelyik hiánya már veszteségesre ítéli a termelést.
Sajnos, itthon szinte mindhárom fő feltétel hiányzik, amelyekből csak a technológiai beszerzésekre van támogatás.
De nem igazán a támogatást erőltetem, mert valójában el kell érni azt a méretet, amikor már támogatás nélkül is életképes a termelés.
Mi már ehhez közel vagyunk, de hogy az itthoni felsőfokú tudásból csak a fajlagos eredményeinknek kb. 70-80 százalékát tudnánk elérni, nem beszélve az itthoni szakmunkás állomány ez irányú tudásáról és az állatok gondozásával kapcsolatos kompetenciáikról.
Tehát az anyagból látható, hogy kis méretben nehéz elérni a megfelelő jövedelmet, nagyobb méretben pedig teljes megújulásra van szükség, amit az agráriumban dolgozók saját eredményből biztosítani - kivéve a nagy földterületen gazdálkodókat - nem tudnak, illetve úgy gondolom nem is akarnak.
A saját földdel történő ellátással való törekvést a trágya elhelyezés szempontja miatt is támogatni kellene. Egy nagyüzemi sertéstelepet üzemeltető társaságnak hízó kibocsájtásonként kb. 1 m³ képződő hígtrágyát kell számolni, 30 m³ hektáronkénti felhasználással 5000 hízó kibocsájtással több, mint 160 hektár, a mi 110 ezer darabos kibocsájtásunkhoz 3600 hektár szükséges. Ezzel szemben, ha nem lakunk azon a településen, akkor sokadikak vagyunk az elővásárlási jogosultságokban.
Tehát, amikor valaki nagyobb méretű sertéstelep beruházásáról dönt, akkor keresse meg a legjobb európai technológiát és genetikát forgalmazó céget (sokuknak már van magyar képviseletük), kezdjen el tárgyalni jó referenciákkal rendelkező tanácsadó cégekkel, fogadjon fel egy humánerő fejlesztő céget a dolgozók szemléletmódjának változtatására, illetve kezdjen el haverkodni a térség meghatározó földtulajdonosaival, hogy sikeresebb legyen a trágya elhelyezési problémájának a megoldása.
Szabó Imre
Bold Agro Kft.
Ajánlott kiadványokDr. Böő István:
A baromfitartás gyakorlataDr. Rimóczi Imre:
Gombaválogató 3.Dr. Rimóczi Imre:
Gombaválogató 7.
Ez is érdekelhetiLehetőségek a kertészeti ágazatok fejlesztésében
Az állattenyésztés gondjai és fejlesztésének lehetőségei, eszközei - Hozzászólás a "Növényt vagy állatot?" vitasorozathoz
Gondolatok dr. Kapronczay István „Növényt vagy állatot” című írásához
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza