Kategória: Növénytermesztés | Szerző: GOSZ-VSZT Őszi Búza Posztregisztrációs Fajtakísérletek 2014, 2014/09/10
Címkék: őszi búza, kisparcellás fajtakísérlet, fajtaválasztás, GOSZ, VSZT, vetőmag, beltartalmi érték
A Gabonatermesztők Országos Szövetsége és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács által koordinált posztregisztrációs kísérletek alapvető célja, hogy a termelők számára hasznosítható, objektív információt adjon az őszi búza fajtaválasztását illetően.
A Gabonatermesztők Országos Szövetsége és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács megbízása alapján a kísérleteket NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóság, Szántóföldi Növények Fajtakísérleti Osztálya kivitelezte és értékelte. A kísérletek felügyeletét és a lebonyolítással kapcsolatos feladatokat a Fajtakísérleti Innovációs Tanács látja el.
2013 őszén 8 helyszínen (Iregszemcse, Debrecen, Eszterágpuszta, Szombathely, Tordas, IKR – Bábolna, Székkutas, Szarvas) 44 búzafajtát (1. táblázat) vetettünk el kisparcellás összehasonlító kísérletekben a NÉBIH szakembereinek segítségével. Minden fajta vetőmagja 550 csíra/m2-es normával került elvetésre. A fajtasort bemutató céllal elvetettük Gödöllő – Szárítópusztán is.
Az elemzéshez a 8 hely terméseredményeit és minőségvizsgálati adatait használtuk fel. A beltartalmi vizsgálatok közül a nyersfehérje, sikér- és nedvességtartalmat gyorsvizsgálattal mérte a Servitec Kft., valamint három jó minőséget adó termőhely esetében az SGS Hungária Kft. nyíregyházi laboratóriumában alveográfos vizsgálatokat végeztek.
A táblázatokban a könnyebb áttekinthetőség érdekében vastag szedéssel jelöltük azokat az értékeket, amelyek átlagos vagy annál jobb mutatót jelentenek.
A korábbi kiadványainkban kórtani szempontokat ritkán boncolgattunk, azonban az idei évben nem mehetünk el szó nélkül a sárgarozsda fertőzés mellett, ami jelentősen befolyásolta a kísérletben szereplő fajták termésmennyiségére és minőségére vonatkozó eredményeit. A kísérletben résztvevő fajták sárgarozsdával és lisztharmattal szembeni ellenállóságát a 4. táblázat tartalmazza.
(A fajtakísérleti eredmények teljes anyaga, így további táblázatai is megtalálhatók az interneten lapunk agrarium7.hu honlapján – a szerk.)
Ajánlott kiadványokDr. Wallendums Árpád (szerk.):
Az agrárgazdálkodás alapjai
Ez is érdekelhetiNagy István: együtt kell küzdeni a gazdákkal minden eurócentértTonnánként nettó 96 ezer forintos tájékoztató árat tett közzé a szakszövetség az őszi kalászosokraGlobális kihívások előtt a vetőmag szektor
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza