Kategória: Állattenyésztés | Szerző: Dr. Kállay Béla, 2014/09/10
Címkék: orosz embargó, orosz baromfipiac, baromfiágazat, Oroszország, orosz-ukrán
Cikkünkben magyar baromfitermékek orosz exportkorlátozásának hazánk agrárexportjára, ezen belül kiemelten a baromfiexportra gyakorolt várható hatásairól – és kölcsönhatásairól is – adunk az eddig rendelkezésre álló információk alapján tájékoztatást.
A magyar baromfitermékek orosz piacán már az orosz–ukrán konfliktus előtt, 2014 májusában jelentkeztek a problémák, amikor az orosz illetékes hatóságok 14 magyar élelmiszer-feldolgozó termékeire „ideiglenes” korlátozást vezettek be. Ezt máig sem oldották fel, sőt augusztus elején az orosz fél az EU és USA szankcióira válaszlépésként az EU tagországokból származó élelmiszer- ipari és mezőgazdasági termékekre teljes embargót vezetett be.
Az orosz állat- és növény-egészségügyi felügyelet részéről február–március hónapokban végzett ellenőrzések alapján az említett 14 élelmiszer- ipari üzemre bevezetett tilalmat az FM is úgy értelmezte, hogy az orosz fél a megállapított hiányosságok kiküszöbölése után azt megszünteti – ez azonban máig sem történt meg.
A minisztériumi vezetésnek ezért az volt a véleménye, hogy a tilalom bevezetésének diplomáciai okai vannak, amiért azokat ugyanilyen úton lehet rendezni. Nos, mostanra a helyzet olyannyira rosszabbodott, hogy augusztus elejétől – ezúttal már politikai válaszlépésként – teljes embargó lépett hatályba az Oroszországba irányuló EU-ból, Norvégiából, USA-ból, Ausztráliából, Kanadából származó exporttermékekre, így természetesen a magyar mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékekre is.
Az így kialakult helyzet teljes ismeretéhez az is hozzátartozik, hogy közben július végén Oroszország leállította a tej- és tejtermékek behozatalát Ukrajnából, de korábban már a burgonyáét, majd sertéspestisre hivatkozva a sertéshúsét is.
Látható, hogy Oroszország az orosz–ukrán konfliktus és az EU-szankciók következményeként – de attól függetlenül is – a gazdasági (piaci) és a katonai hadviselés különböző módjait is latba vetette. A nemzetközi piacokra gyakorolt hatások igen sokrétűek lehetnek, de maga az orosz gazdaság is valószínűleg károkat szenvedhet, ezért a konkrét helyzet változásai – azok mértéke – jelenleg beláthatatlanok.
Mielőtt a nemzetközi hatások és reagálások részleteire térünk, röviden utalni kell a magyarországi agrártermékek problematikájára. Magyarországon a sertés- és baromfihús exportján kívül az embargó a zöldség-gyümölcs ágazatot érinti érzékenyen, bár nem az egész export 6–7%-át kitevő kiesés, hanem az idei fejlesztések többlettermékeinek elhelyezése miatt, amit éppen az orosz piacra terveztek.
A baromfiexport kiesése a feldolgozó vállalatokat különbözőképpen érinti. Néhány cég jelentős mennyiségben és értékben szállít baromfihúst és főleg tovább feldolgozott termékeket, így például a szentesi Hungerit Zrt. és a szarvasi Gallicoop Zrt., de szinte minden exportáló üzemet érhet kár.
Az élelmiszerek exportjának bojkottja azonban nemcsak a hazai export kiesése, hanem az EU más tagországaiban emiatt visszamaradó árumennyiség dömpingszerű beözönlése következtében teheti tönkre a hazai piacot. Az ilyen módon keletkező árletörések az üzemek rentabilitását rontják, ezenkívül beszorulhat nagy mennyiségű legyártott termék.
A nemzetközi baromfipiacot és az embargót illetően a továbbiakban a nemzetközi szaksajtó közleményei alapján térünk ki az ágazat néhány területére
(forrás: WATTAgNet.com/Russia bans... 2014. augusztus 7, 8, 13.)
Vladimir Putyin a hónap elején aláírta az agrárimportot korlátozó rendeletet azokra az országokra vonatkozóan, amelyek az ukrajnai helyzettel kapcsolatban gazdasági szankciókat vezettek be Oroszország ellen. A rendeletet augusztus 6-án végrehajtották.
Mivel a rendelet nem specifikálja az importkorlátozott termékeket, ezért maga a rendelet utasítja a kormányokat egy lista elkészítésére, egyúttal kijelenti, hogy a korlátozás egy évig marad érvényben.
Az USA Baromfi és Tojás Export Tanácsa (USAPEEC) és a Nemzeti Csirke Tanács (NCC) megállapította, hogy az amerikai baromfi egyike a korlátozott áruk listájának. Oroszország egyébként az amerikai baromfi második legnagyobb felvevőpiaca, 2013-ban 267 000 tonnával. Ugyanakkor az USA exportpiacán egyre kisebb jelentőségű, jelenleg 7%-át teszi ki a teljes exportnak, míg a ’90-es évek közepén ez 40% volt. Ezért a szakmai szervezetek azt tartják, hogy az embargó nem lesz nagy hatással az amerikai baromfiiparra.
Az USA szakmai szervezetei szerint a tilalom vélhetően Oroszország saját polgárai számára lesz leginkább hátrányos, és sajnálatukat fejezik ki, hogy az orosz fél intézkedése politikai indíttatásból történik. Az Amerikai Farm Iroda Szövetség (AFBF) elnöke szerint a máris heti 2–3%-kal emelkedő baromfiárak az orosz fogyasztókat sújtják leginkább.
Az USA szakmai szervezetei mindazonáltal remélik, hogy a kormányok olyan megoldásokon dolgoznak, amelyek hamarosan visszaállíthatják a normális kereskedelmi viszonyokat.
Benjamin Ruiz, a Web-oldal szakírója szerint úgy látszik, hogy Brazíliáról és annak baromfiiparáról továbbra is beszélni kell. A nyugati országok Oroszország ellen életbe léptetett szankcióira válaszlépésként az orosz fél a nevezett országokból leállította az importot – de kihez forduljon most Oroszország?
Brazília
Igen, például Brazília jöhet szóba. A brazil csirketermelők készek nem több és nem kevesebb, mint 160 000 tonna extra mennyiséget leszállítani, ami pontosan megfelel az USA kvótájának, és több mint 2,5-szerese a tavalyi brazil exportnak.
A Brazil Állati Fehérje Szövetség (ABPA) szerint 25 exportképes vállalat van, amelyek közül 20 rendelkezik Oroszország felhatalmazásával. Hogy Brazília mennyire alkalmas az ellátó szerepre, azt a Szövetség a nemzeti baromfiipar kiváló tulajdonságaival támasztja alá. Eszerint Brazília természeti adottságainál fogva is óriási gabonatermeléssel, integrált csirketermeléssel, kifogástalan állategészségügyi státusszal, jó piacpolitikával és exporttapasztalatokkal rendelkezik, emellett folyamatos befektetésekkel ágazati fejlesztéseket eszközöl.
A szakmai szervezetek rámutatnak a fentieken túlmenően Oroszország élelmiszer-ellátási helyzetének sebezhetőségére is. Erre jó példa, hogy Oroszország 3 millió tonna csirkét termel évente, pontosan annyit, mint Mexikó, ugyanakkor lakossága 145 millió a mexikói 121 millióval szemben, továbbá a nagy termelőktől való földrajzi távolságai jóval nagyobbak.
Az előbbiekben már említett Amerikai Farm Iroda Szövetség (AFBF) elnöke szerint a kialakult helyzetnek nem a politikusok – akik a döntéseket hozták – a legnagyobb vesztesei, hanem az orosz fogyasztók. De vajon érdekli-e az oroszokat, hogy a brazil csirketermelés jóval olcsóbb?
Argentína
Miután Oroszország bevezette az embargót a nyugati országokkal szemben, megbeszéléseket folytat argentin vezetőkkel a két ország közti mezőgazdasági kereskedelem kibővítésére.
A tárgyalásokat Argentína kezdeményezte, Oroszország ezt üdvözölte. Szergej Dankvert, a Rosselkhoznadzor (Orosz Szövetségi Állat- és Növény-egészségügyi Felügyelet) elnöke és Pablo Anselmo, Argentína oroszországi nagykövete telefonon tárgyaltak egy argentin kereskedelmi delegáció oroszországi látogatásáról. A delegáció tagjai: az argentin mezőgazdasági miniszter, ipari miniszter, külügyminiszter-helyettes, valamint az Orosz-argentin Államközi Bizottság társelnöke. A látogatás megbeszéléseinek tárgyát a két ország kooperatív együttműködésének kérdései képezik, ezek természetesen magukban foglalják az export-import tevékenységet is.
Az argentin vezetők egy előzetes kormányközi találkozót javasolnak, melynek alkalmával sürgősséggel tárgyalnának az argentin agrártermékek (beleértve a baromfitermékeket is) Oroszországba irányuló exportjának növeléséről. A javaslatra az orosz fél nyitott, az Orosz- Argentin Kereskedelmi Gazdasági Tudományos és Technikai Államközi Bizottság ülését szeptember közepén Moszkvában kívánják megtartani.
(Forrás: Magyar Mezőgazdaság 69:33.5. o.)
Londoni pénzügyi elemzők is – a már fent említett több véleményhez hasonlóan – azt jósolják, hogy az embargónak maga Oroszország lesz a legnagyobb vesztese. Az egyik elemzőház, a Capital Economics két vezető közgazdásza tanulmányban valószínűsíti, hogy az embargó legjelentősebb oroszországi hatása a magasabb infláció lesz. Kimutatták, hogy Oroszország a tilalom alá került élelmiszerekből tavaly 25 milliárd dollár értékben vásárolt, ebből az USA-tól és az EU-tól 9,5 milliárdért. Ez a teljes orosz inflációs kosár 2%-át teszi ki.
Az orosz kormánynak azt az állítását, hogy a keletkezett áruhiányt majd a hazai, helyi termelők pótolják, az elemzők azzal cáfolják, hogy ez más eddigi esetekben sem történt meg, így most sem fog, ehelyett az árak emelkedésére kell számítani, amire a közgazdászok példákat is hoznak fel. Azt is kilátásba helyezik, hogy az importtilalom növeli a jegybanki kamatemelések esélyét.
Az EU gazdaságaira gyakorolt hatás valószínűleg csekély lesz. Az EU évente 7 milliárd dollár értékben exportált a most importtilalommal sújtott termékekből, ami a teljes EU-export 0,1%-a. Egyedül Litvánia tűnik komolyabb vesztesnek, ahonnan a GDP 2,5%-át szállítják az orosz piacra.
A londoni Standard Bank szerint az orosz mezőgazdaság nem lesz képes gyorsan reagálni a kialakult ellátási hiányra, mivel az élelmiszerek az orosz inflációs kosárnak egyharmadát teszik ki, a hazai élelmiszer-termelő ágazat pedig „fényévekkel jár” a nyugati agrárszektorok mögött, többek között súlyos szerkezeti problémákkal küszködik.
A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport közgazdászai kiszámolták, hogy az importkorlátozások az orosz élelmiszer-inflációt 3 százalékponttal, a teljes fogyasztói kosárra számolt inflációt pedig 1 százalékponttal emelik. A csoport elemzői szerint az ellátási sokk negatív hatást gyakorolhat a gazdasági növekedésre is, emiatt a cég 1,3%- ról 1%-ra rontotta Oroszország 2015. évi GDP-növekedési prognózisát.
Ez is érdekelhetiElhúzódó orosz sertéshúsembargóA keleti nyitás éve lehet 2014
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza