2024. 06. 13., csütörtök
Antal, Anett
Agrometeorológia
növényvédelem
Részletes agrometeorológia
xxx Menü xxx

A borászaté a jövő! Válaszd a Soóst, válaszd a biztos jövőt!

Kategória: Agrárgazdaság | 2021/03/22
Címkék: borászati technikum, borász iskola, agrárképzés

Érettségi, szakmai bizonyítvány, ingyenes kollégiumi elhelyezés, külföldi tanulmányutak, gyakorlatok, ingyenes szakmai képzés felnőttoktatásban, rendszeres havi ösztöndíj minden szakma esetében. Ez a Soós. A kimagasló eredményeket elérő, gyakorlati fókuszú borász iskola. Bemutatjuk a Közép-magyarországi ASzC Soós István Borászati Technikum és Szakképző Iskolát.

Az iskola, az „alma mater”… Borászati Technikum és Szakképző Iskola Budapesten

Az iskola jogelődje 1901-ben létesült Budafokon. Az egyéves képzési idejű, Magyar Királyi Pincemesteri Tanfolyam néven, Dobokay Lajos, Lónyay Ferenc és Rácz Sándor szervezésében indított intézménybe tanunóként a kétéves vincellériskolát elvégzett hallgatók kerülhettek be. Az iskolában, azóta is folyamatos szakoktatás. 2020.07.01-től ismét Borászati Technikum és Szakképző Iskola besorolással biztosítja az ágazat, a szőlő-bor szakma számára a jólképzett szakembereket. A jelenlegi képzésistruktúra visszanyúlik a hagyományokhoz borászati oktatás gyökereihez. Iskolánkban, a korszerű szakoktatási követelményeknek megfelelően, két képzési szinten történik az oktatás. 2020 szeptemberétől ismét 5 éves bor és pezsgőgyártó technikus képzés, és 3 éves szőlész-borász képzés folyik iskolánkban.

Az iskola budafoki tangazdasága… gyakorlati fókuszú agrárképzés

Budafoki tangazdaságunk - a régi térképek szerint - az Ó-hegy Udvari (Holfhut) dűlőben terül el. Napjainkra a környék teljesen beépült, s ma már csak a közel négyhektáros szőlőterület emlékeztet az egykor oly híres budai borvidékre. Az enyhén déli lejtésű, lösztalajú és kiemelkedően jó mikroklímájú terület biztosítja a jó minőségű alapanyagot az iskola tangazdasága, a borászképzés számára. A korszerűen felszerelt oktatóbázisnak köszönhetően a borkészítés folyamata végig követhető a szőlőtermesztésen, szőlőfeldolgozáson és a különböző borkezelési technológiákon keresztül egészen a palackozásig, értékesítésig.

A borász iskola szigetcsépi tanüzeme…

Szigetcsépen - 2015-ben - egy széles alapú, gyakorlatorientált, termelést folytató tanüzem kerül -kiépítésre, az Agrár Minisztérium által biztosított 400 milliós fejlesztési támogatást a felhasználásával. A tanüzem teljes területet 255 ha. A beruházás eredménye gyanánt kialakult egy szakmai gyakorlatoknak teret biztosító helyszín, ahol a termelő munka mellett – tanulhatók meg az ágazat szakmai fogási. Az átgondolt, célirányos beszerzéseknek köszönhetően közel tízszeresre növekedett a Szigetcsépi Tanüzemben megtermelt mezőgazdasági termékek, áruk értéke. Ez az eredmény egyaránt köszönhető a tanüzem dolgozóinak, és a gyakorlatokon résztvevő diákoknak, szakoktatóknak. A fejlesztés nem áll le. A korábbi tervek megvalósulását követően szeretnénk állattenyésztéssel, ebből származtatottan húsfeldolgozással, tejtermékek előállításával foglalkozni, cél továbbá a gyümölcs ágazatban cél a friss gyümölcs, az ivólé, a lekvár, a gyerekpezsgő és természetesen a pálinka előállítása. Az iskolánk hagyományai okán kiemelten kezelt szőlő-bor ágazatban is tervezünk fejlesztéseket. Szeretnénk a bor mellett, pezsgő-, fűszerezett bor-, minőségi pálinkatermeléssel foglalkozni. Szigetcsépi Tanüzem esetében célunk, egy mértékadó és irányt mutató oktatási- termelési egység létrehozása, mely a korszerű szakmai, üzemi elvárásokat szem előtt tartva, lehetőséget biztosít tanulóinknak az ágazat szegmenseinek átfogó megismerésére, a termelési folyamatok egymásra épülő elsajátítására. Célunk továbbá, hogy, a jól kialakított, megfelelő műszaki-technológiai bázist kihasználva, a tanüzem továbbképzési központja legyen a határon túli magyar szakképzésnek is. A jelenleg az országban egyedülálló szigetcsépi tanüzem lényegesen segíti a Soóst István Borászati Technikum és Szakképző Iskola szőlész-borász képzését is.

 Soós István Borászati Technikum és Szakképző Iskola - 1221 Budapest, Kossuth Lajos utca 83.

www.borasziskola.hu

titkarsag@borasziskola.hu

Hírlevél feliratkozás

Legfrisebb cikkekből ajánljuk

Gépjárműadó és cégautóadó, amit a gépjárművek után fizetni kell
Új határidőt kell megismerniük és megszokniuk annak a hozzávetőleg 3,5 millió magyarnak, akik gépjárműve rendelkeznek, ugyanis 2024-től április 15-e a gépjárműadó befizetési határideje. Az új határidő a korábbi 2 befizetési határidőt (március és szeptember 15-ét) váltja fel. Ez azt is jelenti, hogy az idei évtől, a fő szabály szerint, egy összegben kell megfizetni az adót. Ennek indikátora az az adózói gyakorlat volt, hogy sokan már az első márciusi határidővel a teljes éves adót megfizették, biztos, ami biztos alapon, de ilyenkor ez az összeg a második fizetési határidőig túlfizetésként jelent meg az adószámlán.
Debrecenben piacképes agrárdiplomát adnak kézbe
Folyamatosan frissítik a Debreceni Egyetem agrárképzéseit, hogy a hallgatók olyan sokrétű tudást és kompetenciákat szerezhessenek meg, amelyek megfelelnek az egyre inkább specializálódó, modern mezőgazdaság követelményeinek – hangsúlyozta Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem agrár- és élelmiszer-tudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettese.
Jó hír a gazdáknak!
Folyamatosan nyílnak meg a pályázatok az új KAP stratégiai tervéhez kapcsolódva. Azt már sokan fölhánytorgatják, hogy a források elérése jelentős adminisztrációval jár, és ezt a kisebb gazdaságok hozzáértő munkatárs hiányában egyre nehezebben teljesítik.
Elindult az új agrártámogatási honlap
A 2023-2027 közötti időszakra vonatkozó, magyar Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervvel összefüggő információk a mai naptól megújult formában új honlapon, a kap.gov.hu oldalon érhetőek el.
Megjelentek az állattartó telepek fejlesztését támogató pályázatok tervezetei
Megjelent társadalmi egyeztetésre az Állattartó telepek megújításának támogatása és az Állattartó telepek fejlesztésének támogatása című pályázati felhívások tervezete. A kisebb pályázat keretében akár 200 millió foriont, a komplex pályázat esetén pedig akár 5 milliárd forint 50-80 %-os támogatás lesz igényelhető június/júliustól az állattartó telepek fejlesztésére.
Bevallás az eÁFA korában
Az év első napján aktiválta az adóhatóság az eÁFA felületét. Az aktiválást követően bejelentkezve a webes felületre látható váltak az adott adózóra vonatkozó alapadatok, valamint lekérdezhetővé váltak a 2023. decemberi és folyamatosan a 2024. januári forrásadatok is. Ezen adatok a számlaadat-szolgáltatásból és online pénztárgépekből származó számlák adatai, az online pénztárgépekből származó nyugtaadatok, illetve a vámhatározatok adatai, vagyis a termékimportnál a határozattal megállapított áfát, illetve az importot terhelő áfát tájékoztató jelleggel közlő dokumentumok adatai.

Találja meg az Önnek való tartalmat

2014-2021 © Agrárium7   –   Minden jog fenntartva.

Tanulmány letöltése X

A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.

Tanulmány letöltése » feliratkozás X

« vissza

Tanulmány letöltése » ellenőrzés X

Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.

A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra

Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.

« vissza