Kategória: Növényvédelem | Forrás: www3.syngenta.com, 2014/03/10
Címkék: növényvédő szer, inputanyagok, növényvédőszer-hamisítás, illegális inport, illegális és hamisított növényvédő szerek, környezetszennyezés, egészségre ártelmas
A hamisított és illegális növényvédő szerek egyre nagyobb veszélyt jelentenek az emberek egészségére és a természeti környezetre egyaránt. Több hatóság és szakmai szervezet mostantól együttműködik a termelők és a fogyasztók tájékoztatása érdekében.
Az Európai Növényvédőszer-gyártók Szövetsége (ECPA) felmérése szerint az európai piacon 5–7%-ra becsülhető a hamisított és illegális növényvédő szerek aránya, ami értékben 360–510 millió eurót jelent évente, és ez a mennyiség évről évre állandóan növekszik.
Magyarországon a felderített illegális és hamisított növényvédő szerek körülbelül az évente 55–60 milliárd forintosra becsült piac mintegy 2%-át (1,1–1,2 milliárd forintot) teszik ki – ezek azonban csak a felderített esetek, „a jéghegy csúcsa”. Ráadásul az illegálisan behozott és hamisított termékek mennyisége évről évre nő, és ez egyre nagyobb kockázatot jelent a termelőknek és a fogyasztóknak is.
Az illegális és hamisított termékek tartalmazhatnak toxikus szennyeződéseket, amelyek károsak a környezetre, és a bizonytalan szermaradékokon keresztül a fogyasztókra is. A növényvédő szerek adalékai között lehet olyan anyag is, amelynek az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt hatását még nem vizsgálták. Több tétel bevizsgálása bebizonyította, hogy az illegális és hamisított szerek között az EU-ban betiltott anyagok is vannak. Sok ismeretlen összetételű anyag érkezik elsősorban Kínából, Indiából és más országokból Európába, ahol növényvédő szerré formálják és kétes kereskedelmi csatornákon keresztül forgalmazzák azokat.
A növényvédő szerek és hatóanyagaik az egész világon, de különösen az EU-ban a legszigorúbban szabályozott anyagok közé tartoznak, speciális engedélyezési eljárás után kerülhetnek forgalomba és rendszeresen felülvizsgálják engedélyüket annak érdekében, hogy mindig megfeleljenek a legújabb tudományos ismereteknek.
A hamisított és illegális növényvédő szerek használatának veszélyei a következők:
• A hamisított és illegális növényvédő szer veszélyes a fogyasztóra, mert a hamisított termékek ismeretlen toxikus anyagai az élelmiszerláncba kerülve károsíthatják az ember egészségét.
• A hamisított és illegális növényvédő szer veszélyezteti a mezőgazdaságban dolgozó felhasználókat, mert toxikus szennyeződéseket tartalmazhat.
• A hamisított és illegális növényvédő szer veszélyezteti a mezőgazdasági termény szermaradék-mentességét, így a termények értékesítését.
• A hamisított és illegális növényvédő szer veszélyes a környezetre, mert ismeretlen toxikus összetevői ellenőrzés nélkül kerülhetnek ki a környezetbe, szennyezve a vizeket, a talajt és veszélyeztetve a hasznos élő szervezeteket.
• A hamisított és illegális növényvédő szer veszélyes a termesztett kultúrnövényre, mert terméscsökkenést vagy rossz termésminőséget okoz.
• A hamisított és illegális növényvédő szer használatakor szabadalom- és védjegysértés áll fenn.
• A hamisított és illegális növényvédő szer negatívan hat a növényvédő szerek és a növényvédő szereket használó termelők társadalmi megítélésére.
• A hamisított és illegális növényvédő szer akadályozza az innovációt a mezőgazdaságban és a termelők versenyképességét.
• Ellenőrzött helyről vásárolnak. Növényvédő szer csak engedéllyel rendelkező üzletben árusítható – piacon, mozgóárusnál, „kéz alatt”, csomagküldő szolgálaton keresztül nem.
• Nem esnek kísértésbe feltűnően olcsó ajánlatoktól, és feltűnik nekik, ha nem kérik tőlük a vásárlási engedélyt vagy a növényorvosi vényt. (Érdemes megkérdezni a gazdabolti eladót, ki szállította neki a növényvédő szert.)
• Gyanú esetén (hatástalanság stb.) növényvédő szakmérnök tanácsát kérik, és egyúttal bejelentik az esetet az illetékes növényvédelmi hatóságnál.