Kategória: Fenntartható gazdálkodás | Szerző: H-n, 2021/06/07
A zöldítési program nem más, mint az éghajlat és a környezet szempontjából előnyös mezőgazdasági gyakorlatok összessége. Fejes Vilmos, a Lajtamag Kft. kereskedelmi és termeltetési vezetője arról tájékoztatott, milyen zöldítési megoldásokat kínálnak a gazdálkodóknak.
Az idén harminc éves Lajtamag Kft. a zöldítés terén, hazánkban a legnagyobb múlttal, és saját kutatás-fejlesztéssel rendelkező családi tulajdonban lévő cégcsoport. A kereskedelmi és a termeltetési vezető is hisz abban, hogy a tudatos zöldítés segíti földterületeink állapotának javulását, emellett növeli a jövedelmezőséget. A zöldítésnek olyan előnyei vannak, amelyeket támogatás nélkül is érdemes fenntartani, fejleszteni. A zöldítés uniós célkitűzése az, hogy az adófizető európai polgárok számára jól látható, nyomon követhető formában felmutassa, hogy a mezőgazdaság, és a termelők a támogatásokért cserébe olyan gyakorlatot folytatnak, amely egyértelműen hasznos és jótékony a környezet, megóvásának a szempontjából. A Lajtamag Kft.-nek is elsősorban az a célja, hogy a termőföldek a zöldítési program végrehajtásával jobb állapotba kerüljenek.
A több évtizedes tapasztalat szerint a sokat emlegetett optimális talajállapot elérése a gazdálkodó részéről sok odafigyelést igényel. A zöldítési program lényege az állandó gyepfelületek fenntartása, a növénytermesztés diverzifikációja, és nem utolsó sorban az ökológiai jelentőségű területek kijelölése. Egyre több gazdálkodó gondolja úgy, hogy a zöldítés nem egy szükséges rossz, hanem fontos, jövedelmező területe a gazdaságának. Fejes Vilmos szerint egyre többen nem csak a Lajtamag Kft. által felkínált, megkevert zöldítési keverékeket, hanem a saját „recept” szerint összeállított csomagot igénylik. Ez azért örömteli, mert a cégnek is segítenek újabb és újabb keverékeket összeállítani a különböző talajtípusokra.
A modern gazdálkodás hatására talajaink szerkezete, állapota egyre csak romlik. A tudatos gazdának a vetésforgójában nagyon fontos tényező a zöldítés, hiszen ezzel tudja megőrizni, vagy javítani termőterülete vízháztartását, termőképességét, laza talajszerkezetét. A gazda tudja növelni a talaj szervesanyag-tartalmát, gazdagíthatja a területén a felvehető nitrogént, így a zöldítés is jövedelmezővé válik. Fontos, hogy a gazdák megtapasztalják egy gondosan összeválogatott keverék pozitív hatásait. Ebben támogatja a gazdákat a Lajtamag Kft. az okszerűen, hasznos komponensekből, és azok optimális arányával összerakott keverékeivel.
A Lajtamag Kft. portfólióját három csoportra oszthatjuk: a kalászos, a szója vetőmagok, és a zöldítési vetőmagcsomagok. A legnagyobb árbevételt a zöldítési vetőmagok hozzák, mivel itt igen széles a vetőmagkínálatuk. Az Európai Unió zöldítési programba bevont vetőmagok listája 32 növényfajt tartalmaz, ennek legalább a fele használható a magyar klíma-, és talajviszonyoknál. A cég rendszeresen 19 keveréket kínál, de az igények szerint ezeknek az összetétele, aránya szűkíthető, vagy bővíthető. A legújabb slágerük a „Mézelő zöldítő” keverékük, amely a talajegészség megőrzése szempontjából a legkiválóbb zöldtrágya keverék. Különösen javasolt a cukorrépa- és gyökérzöldség-termesztők számára. A fehér mustár a fonálférgek ellen repellens hatással rendelkezik, csökkenti azok kártételét. Erőteljes és mélyre hatoló gyökérzete révén a talaj szerkezetére kedvező hatást gyakorol, illetve a nagy növénytömeg a bedolgozást követően gyarapítja a talaj szervesanyag- tartalmát. A facélia sűrű állománya biztosítja a talaj fedését, megakadályozza annak kiszáradását, gyomosodását. A virágzó facélia vonzza a méheket, ezért fontos szerepe van a méztermelés, és a biodiverzitás fenntartása szempontjából.
A legnagyobb mennyiségben keresett keverékük a „Zöldítő páros”, amelyet a cég nem a „megszokott” arányban kever, hanem olajretek túlsúllyal, így kiemelve a keverék talajfertőtlenítő hatását. A „Zöldítő párost” kifejezetten tömörödött talajokra érdemes használni, illetve olyan területekre, ahol a szervesanyag-pótlás különösen szükséges. Nagy biomassza-tömeg elérése érdekében másodvetésben, augusztusban vethető. A bedolgozásra bimbós vagy virágzó állomány alkalmas még ősszel október vége november elején. Repce elé nem ajánlatos vetni, fogalmazott a kereskedelmi és termeltetési vezető.
A Lajtamag Kft. nem csak vetőmagot, hanem teljes termeltetési technológiát kínál a partnereinek. A technológiákat éppúgy fejlesztik, mint a vetőmagokat, így azok a gazdálkodók, akikkel a Lajtamag Kft. termeltetési kapcsolatban van, a legkorszerűbb technológiával, hatékonyabban, sőt gazdaságosabban tudnak termelni.
A cég az idei évre is elegendő vetőmaggal rendelkezik, hiszen az elmúlt évekhez képest 10-20 százalékkal több vetőmagot tárolnak. Fejes Vilmos bízik abban, hogy a zöldítési program nem fut ki e támogatási ciklus végén, mivel a talajok védelme is megkívánja a program folytatását. A szervesanyag-visszapótlása elengedhetetlenné vált, és ennek egyik fő ága a zöldítés.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza