Kategória: Állattenyésztés, Gépesítés, Növénytermesztés | 2021/06/25
Címkék: szilázs, szenázs, szálastakarmány
A szarvasmarhatartásban – a tehenészetekben és a húsmarhatartásban is – az egész évi takarmányellátásban a tavaszi, illetve a nyár elején betakarítandó réti fű, gyep, lucerna, valamint ezek keverékeiből, illetve teljes növényként termesztett kalászosok szenázsként és/vagy szilázsként történő etetésének fontos élettani szerepe van a megfelelő termelési szint fenntartásában.
A TMR (Total Mixed Ration) monodiétás etetési technológia azt jelenti, hogy a szarvasmarhatartásban az etetési stratégia már a szántóföldön megkezdődik, vagyis meg kell termelni, be kell takarítani, tárolni, tartósítani az egész évi etetéshez szükséges takarmányt.
A Szaktudás Kiadó Ház Gyakorlati Tudástár sorozatában megjelent Dr. Kelemen Zsolt Szenázs/szilázs készítési technológiák és és műszaki eszközeik című kiadványa. A digitális formában megjelent szakmai anyag 32 színes kép, ábra segítségével mutatja be a szenázs/szilázs készítési technológiákat és azok gépeit, berendezéseit a kaszálástól a rendkezelésen át a szenázsbálák eltárolásáig - beleolvasni és megrendelni Kiadónk webáruházában lehet:
Ez a hasznos kötet, csakúgy mint a Gyakorlati Tudástár minden digitális kiadványa - az okoseszközök térhódításának köszönhetően – mindig kéznél lehet és bármikor „fellapozható".
A szálastakarmányok termesztése és feldolgozása témakörben Dr. Kelemen Zsolt minden szakmai írása nagy népszerűségnek örvend, most újra közreadjuk Agrárium szaklapunkban megjelent cikkei közül a legolvasottabbat:
A folyamatosan változó etetéstechnológiai igények kielégítését jól szolgálja a szilázs/szenázs bálakészítés terjedése, amely művelethez korszerű, termelékeny és jól alkalmazható műszaki eszközök és kidolgozott technológiák állnak rendelkezésre.
Az állattartásban – a juh-, kecske-, ló- és szarvasmarha-tartásban – a szálastakarmány növények (pillangósok, fűfélék, gyepek, őszi-tavaszi takarmánykeverékek) etetése alaptakarmányként történik, sőt ez a szortiment az utóbbi időszakban a zölden betakarítható őszi kalászosokkal – őszi árpa, tritikálé, rozs – is kibővült. A kérődzők számára – a megfelelő bendőműködés és egyebek biztosítására – a szálastakarmányok strukturális tartalma élettani és takarmányozástani szempontból is nélkülözhetetlen. A szálastakarmányok etetése történhet szénaként, szilázsként/szenázsként, illetve ezt kiegészítve zölden is. Az etetéstechnológiában akár az ad libitum vagy a monodiétás, illetve TMR etetési technológiában a szálastakarmányokból készült szilázsok/szenázsok szerepe – az utóbbi időszakban – számottevően nőtt a silókukorica, illetve cirkos keverékszilázsok arányához képest. A TMR etetési technológiában a 15% széna mellett az említett szálastakarmány növények aránya a 30 tömegszázalékot is elérheti.
A szálastakarmányok betakarításában az egymenetes, szecskázással történő betakarítás nagy nedvességtartalom mellett történik, ami jelentősen rontja az erjedés esélyeit és a tárolhatóságot. A két menetben (a kaszálást, rendre vágást és fonnyasztást, rendterítést és rendrakást követően) rendfelszedővel szerelt szecskázóval történő betakarítás – a nagy szántóföldi gépi és szállítóeszközbeli, valamint tömörítőkapacitás-igény miatt – elsősorban a nagy állattartó telepeken alkalmazható megoldás. Emellett a kis, közepes és nagy állatállománnyal gazdálkodóknál a szilázs/szenázs-bálakészítési, illetve -betakarítási technológia egyaránt használható.
A szálastakarmány szilázs/szenázs-betakarítás folyamatát a következő ábra szemlélteti.
A szálastakarmányok szinte valamennyi – a bevezetőben említett fajtájából, féleségéből –nagyon értékes beltartalmi jellemzőkkel rendelkező takarmány szilázs/szenázs készíthető bálázásos technológiával. A szilázs/szenázs-bálakészítés technológiája azonban, amint azt az 1. ábra szemlélteti, bonyolult folyamat. A technológia első három lépése a technológiai követelményeket és a műszaki hátteret, az alkalmazott gépeket tekintve nagyon hasonló a kétmenetes szecskázókkal – illetve a hazai gyakorlatban kevésbé elterjedt – szeletelővel felszerelt rendfelszedő pótkocsis technológiához. Mivel nagyon jó beltartalmi jellemzőkkel rendelkező, nagyon értékes takarmányról van szó, ezeknél és a többi munkafolyamatnál is a technológiai előírásokat, követelményeket fokozottan be kell tartani.
1. ábra. Szilázs/szenázs-bálakészítés technológiája
A szilázs/szenázs-bálakészítés során – mint egyéb más szálastakarmány technológiánál is – törekedni kell az időjárási kockázat (pl. megázás), valamint a karotin és egyéb veszteségek minimalizálására. Éppen ezért a szilázs/szenázs-bálakészítésnél éppen az első három munkafolyamatnál – kaszálás, rendre vágás, rendterítés, rendrakás – törekedni kell a vízleadás gyorsítására, vagyis a száradási idő csökkentésére, a bálázáshoz optimális nedvességtartalom minél előbbi elérésére.
Kaszálás, rendre vágás időpontját lucerna esetében – egyes szakértők szerint – első kaszáláskor a bimbózás kezdetén, második kaszáláskor zöldbimbós, utolsó kaszáláskor pedig virágzás állapotának idejére kell ütemezni. A gyepek, fűfélék kaszálását pedig a virágzás, illetve bugahányás kezdetére, az ilyen célra termesztett őszi vetésű kalászosok kaszálását pedig a tejes érés idejére célszerű ütemezni.
A pillangósok és pillangós takarmánykeverékek kaszálására – a szilázs/szenázs-bálakészítésben – magas műszaki színvonalat képviselő, gumihengeres szársértővel szerelt tárcsás, rotációs kaszák állnak rendelkezésre (2. ábra). A különböző profilkialakítású, gumiborítású hengerek megroppantják a pillangósnövények szárrészeit – nem törik le a leveleket –, ezáltal amellett, hogy gyorsítják a száradást, kiegyenlítik a szár- és a levélzet vízleadási intenzitását.
2. ábra. A gumihengeres, szársértős, tárcsás kaszák használatával a száradási idő jelentősen csökkenthető
A gyepek, fűfélék, füves keverékek kaszálásában is törekedni kell a száradási idő csökkentésére. Ebből a célból a gyepek, fűfélék, illetve füves keverékek morfológiai tulajdonságai miatt lengőujjas vagy szársértővel szerelt tárcsás, rotációs kaszát célszerű használni. Az ütőujjas szársértők ütőujjai vagy V-alakban elhelyezett ujjai a fűfélék hosszanti szárrészeit és a levélzetet hosszirányban dörzsölik, így gyorsítják a növény vízleadását.
Az utóbbi időben egyre nagyobb területen termesztett, nagy zöldtömeget adó, nagy hozamú kalászosok (pl. rozs) kaszálására a nagyobb anyagáteresztő keresztmetszettel rendelkező dobos, rotációs kaszák alkalmazhatóak.
A tárcsás kaszák működési, vágási magasságát – szilázs/szenázs-bálakészítés során – célszerű viszonylag magas, 70 mm közeli értékre állítani, és magasabb tarlót hagyni a későbbiekben becsomagolt bálák fóliaborítása sérüléseinek elkerülése céljából. Éppen a tarlómagasság vagy vágási magasság állandó szinten történő tartása, a talajkövetés javítása, és ebből adódóan a porosodás minimalizálása céljából alkalmazzák ezeken a gépeken a központi kaszagerendely-megfogást és a paralelogramma vágószerkezet-felfüggesztést hidropneumatikus rugózással. A legjobb műszaki konstrukció alkalmazása mellett fontos a termőterületek nagyságának, megoszlásának (pillangósok, gyepek arányának) figyelembevétele, a gépi kapacitás biztosítására, a kaszálás optimális időpontjának a betartására a teljes területen.
A rendterítési munkát a szilázs/szenázs bálák készítési technológiájában – mivel a tárcsás kaszák szőnyegrendet képezhetnek – a kaszálást követően kell elvégezni. Erre a célra függőleges tengelyű, rugós ujjú villákkal szerelt forgórészű, a területnagysághoz igazodó munkaszélességű gépet célszerű választani. Az ilyen konstrukciójú gépek a szálastakarmányt vékonyan, egyenletesen elosztva terítik el a területen (3. ábra). A rendterítés szintén jelentősen csökkentheti a száradási időt.
3. ábra. A kaszálást követően történt rendterítés jelentősen gyorsítja a nedves anyag vízleadását
A terített renden lévő anyag összerakásánál – a takarmány, a szilázs/szenázs bála minősége, a biztonságos erjedési folyamatok lefolyása szempontjából – az anyag 35–40, esetleg 45, illetve 65–60–55% nedvesség-, illetve szárazanyag-tartalom betartása a legfontosabb szempont. Emellett fontos a bálázógép rendfelszedő berendezésének munkaszélességéhez, illetve a bálaszélességi méretéhez igazodó rend geometriai méreteinek kialakítása. A szilázs/szenázs rendek összerakására – az adott szárazanyag-, illetve nedvességtartalom mellett és a rendsodratok elkerülésére – a vezérelt ujjas függőleges forgórészű, vagy a rendfelszedővel szerelt szalagos-hevederes rendrakók alkalmasak (4. ábra).
4. ábra. A 60–65% nedvesség-, illetve 35–40% szárazanyag-tartalom elérésekor a
szálastakarmány-rendet bálázáshoz össze kell rakni
Bálázásra – szilázs/szenázs bálakészítés céljára – az ilyen nedvességű szálastakarmányok esetében szinte valamennyi bálázógép (a kis szögletes, a nagy hengeres és a nagy szögletes bálákat készítő bálázógép) használható. A technológiában azonban elsősorban a hengeres állandó vagy változó kamrás gépek és a szögletesnagybála-készítő gépek kisebb bálamérettel dolgozó változatait alkalmazzák a legszélesebb körben (5. ábra). Ma már szinte valamennyi bálázógép-konstrukció – hengeres vagy szögletes nagybálázó – egyaránt rendelkezik rotoros anyagtovábbítóval, illetve szeletelő berendezéssel. A szeletelő berendezések használatával – különösen a hengeres bálázóknál – tömörebb, alaktartóbb, a manipulálást, rendrakást, szállítást, tárolást jobban bíró szilázs/szenázs bálák készíthetők. Az alaktartás stabilizálását javítja, ha fóliával vagy hálóval 3×4-szer áttekerve kötjük be a bálákat. Az aprítás mértéke általában három lépcsőben, ~50–70–150 mm mérettartományban állítható be. A lehető legtömörebb bálakészítés szilázs/szenázs báláknál a minél nagyobb méretű levegő kiszorítás céljából, vagyis az erjedési folyamatok biztonságos lefolyásához szükséges anaerob körülmények kialakulásához is nagyon fontos. Egyes állandó bálakamrás, görgős tömörítő szerkezetű hengeres bálázóknál – a bálatömörség növelése céljából – a felső tömörítő görgő hidraulikával nyomják a bálapalást felületét.
5. ábra. Az állandó bálakamrás, hengeres bálázó szilázs/szenázs bálakészítésben
A bálacsomagolás a szilázs/szenázs bálakészítés egyik legfontosabb és a tartósítás minőségét leginkább meghatározó munkaművelete. A technológia kialakulásakor a szögletes nagybálákat szorosan egymás mellé, kazalba rakták, az egyheti feletetett mennyiségnek megfelelő darabszámban, és kézi erővel légmentesen fóliával becsomagolták (6. ábra). Ma már a hengeres és szögletes szilázs/szenázs bálák csomagolására különböző konstrukciójú csoportos és egyedi kialakítású csomagológépek állnak rendelkezésre.
6. ábra. A szögletes nagybála rakat előkészítése kézi csomagolásra
A szilázs/szenázsbálák csoportos csomagolására alkalmas konstrukciók – kialakításuknál fogva – egyaránt alkalmasak szögletes és/vagy hengeres nagybálák csomagolására, egyes típusok a szögletes nagybálákból kialakított rakatokat is be tudják csomagolni. Ezek a berendezések telepíthető gépek. A szerkezeti, funkcionális berendezései és a tekercselőrendszer hidrosztatikus meghajtású. A gépek mozgását, haladását a telepítési helyen – tekercselés közben – saját beépített motor biztosítja. A csoportos bálacsomagoló gépeket rakodógéppel kell kiszolgálni. A szilázs/szenázs bálát a rakodógéppel a csomagológép munkaasztalára fel kell rakni. A saját motor és a hidrosztatikus meghajtású tekercselő szerkezet a bálát körbetekercseli, a munkaasztal lehordó szerkezete pedig folyamatosan hátrafelé szállítja, majd a görgős szállítószalagról tárolási helyzetben kerül a talajra (7. ábra).
7. ábra. Hengeres bálák csoportos csomagolása
Egyes típusok pedig – saját motoros meghajtású járószerkezetük révén – csomagolás, azaz tekercselés közben kihátrálnak a rakat alól (8. ábra).
8. ábra. Szögletes nagybálák csoportos csomagolása
Ez a technológia, illetve szilázs/szenázs bálakészítő, illetve csomagoló módszer a nagyobb gépesítési kapacitásigény – elsősorban rakodógépek és szállítóeszközök, vagyis logisztikai háttér – miatt elsősorban a nagyobb üzemek, tehenészeti telepek esetében alkalmazhatók. A logisztika, vagyis a bálázási, rakodási, szállítási és csomagolási teljesítmények összehangolása egyébként nagyon fontos, mert a bebálázott anyagban – a káros melegedési és egyéb romlási folyamatok elkerülése végett – minél előbb, 6 órán belül biztosítani kell az anaerob körülményeket, vagyis a szilázs/szenázs bálákat 6 órán belül be kell csomagolni. A bálázást követő, minél előbbi csomagolás is csökkenti az időjárási kockázatot, a megázás veszélyét. A csoportos bálacsomagolók szélesebb, ~1000 mm-es és 30 µm vastagságú fóliát tekercselnek a bálára nagy menetemelkedésű csavarvonal mentén, és a fedőréteg vastagsága 140–180 mm, a megfelelő fedőréteg vastagsága a „hurka” szilárdsága szempontjából is fontos.
Az egyedi bálacsomagoló gépek számos konstrukciós változata található meg a gyakorlatban. Ez a technológia valamivel kisebb beruházási igénnyel valósítható meg. A bálázás-csomagolás a szántóföldön végezhető el a bálázással egy menetben vagy attól elkülönítve. Természetesen a csomagolást – az anaerob körülményeket – ez esetben is minél előbb el kell végezni, illetve biztosítani kell az előzőekben már ismertetett okok miatt. Könnyebbség, hogy a becsomagolt bálák már védve vannak a beázástól, így átmenetileg a szántóföldön is tárolhatók, tehát akár kisebb rakodó- és szállítókapacitással is megoldható a további anyagmozgatási feladat.
Az egyedi bálacsomagoló gépek legegyszerűbb konstrukciói a traktor hátsó vagy mellső hárompontfüggesztő berendezésére csatlakoztatott függesztett gépek, egyes típusai a traktoros homlokrakodók munkaeszközeinek helyére is felszerelhetők. Ezekre a konstrukciókra a vázszerkezetre épített egy szabadonfutó, egy hajtott forgatóhenger, és a két támasztógörgőből álló munkaasztal – melyet a bála alá tolva felemeli – jellemző, a görgők által forgatott bálát pedig a traktor hidraulikájáról működtetett tekercselőkar tekeri körbe a fóliával (9. ábra).
9. ábra. Függesztett bálacsomagoló működés közben
A vontatott bálacsomagoló gépek vonórúddal csatlakoznak az üzemeltető traktor vonóberendezéséhez. A berendezések gumiabronccsal alátámasztott alvázára van építve a függőleges tengely körül forgó munkaasztal, amelynek a vázában csapágyazták a szabadonfutó és a bálát vízszintes tengely körül forgató hengert, valamint a bála helyzetét meghatározó, elforgó gumibakokat. A fóliatekercset és a hidraulikus vezérlőkarokat tartó oszlop szintén az alvázra van hegesztve. Az ilyen rendszerű vontatott bálacsomagolóval a területen lévő szilázs/szenázs bálát meg kell közelíteni, a kettős működésű hidraulikus munkahengerrel az emelővillát a talajra le kell engedni, és az üzemeltető traktorral a bála alá kell húzni, majd az emelővillát felemelni, és a bálát a munkaasztalra gördíteni. A bála forgatásának megkezdése előtt a fóliát a kötözőanyag – háló vagy fólia – alá be kell fűzni (10. ábra). A hidromotor által hajtott görgő vagy henger a bálát a vízszintes tengelyen, míg a vágóasztalt a függőleges tengely körül forgatja, végül a becsomagolt bála – a csomagolófólia elvágása után – a talajra kerül. A vontatott bálacsomagolás munkafolyamatainak szervezésére, logisztikájára ugyanazok az ismérvek jellemzőek, amelyek a függesztett gépeknél ismertetésre kerültek.
10. ábra. A bálacsomagolás megkezdésekor a fóliát be kell fűzni
A hengeres bálázógépekkel egybeépített bálacsomagoló gépek működésmódja az előzőkkel megegyező, kétféle konstrukciós megoldásban készülnek, a bálázógép vázkeretéhez, alvázához csatlakozó keretszerkezetre épített, vagy a bálakamrába épített csomagoló szerkezettel.
A hengeres bálázógép vázkeretéhez csatlakozó bálacsomagoló gép működési elvét a KRONE cég Ultima CF 155 XC típusán alkalmazott megoldással mutatjuk be. A változókamrás, rudas, gumihevederes tömörítő szerkezetű bálázógép folyamatos üzemeltetésű, tehát a kötözés és csomagolás idejére nem kell megállni, ami jelentősen növeli a bálakészítés és csomagolás teljesítményét. A bálázógép rendfelszedője által felemelt termény a rotoros anyagtovábbítón keresztül a két behordószalag által körülhatárolt előkamrába jut, ahonnan a tömörítő görgők folyamatosan szállítják az anyagot a bálakamrába, amíg a bála el nem készül. Ezután a hálós kötözőszerkezet a hálót a bála palástjára vezeti, és megtörténik a kötözés, ez alatt a felszedett szálastakarmány a szétnyíló szalagok között gyűlik. Ezzel egy időben a csomagolószerkezetben is megtörténik az ott tartózkodó bála csomagolása, és a talajra történő lerakása.
Mindezt követően az elkészült és hálóval bekötött bála a csomagoló munkaasztalára kerül, a munkaasztal láncos, rudas görgető szerkezete a bálát a vízszintes tengelye körül forgatja, a tekercselőszerkezet pedig a függőleges tengelyű forgatással tekeri körbe a bálát (11. ábra). Közben az előtárolóból az összegyűlt szálastakarmány a tömörítő görgők segítségével a bálakamrába kerül, és készül a következő bála (11. ábra). A hengeres bálázók bálakamrába épített csomagolószerkezete az előzőhöz hasonló azzal a különbséggel, hogy az egybeépítés bonyolultabb konstrukciót és funkcionális működést eredményez.
11. ábra. Bálázóval egybeépített berendezés munkafolyamatának fázisai
A szilázs/szenázs bálakészítési technológia bármelyikének alkalmazásánál tehát fontos szempont az anaerob körülmények mielőbbi megteremtése, a legnagyobb bálatömörség, a mielőbbi, 6 órán belüli gondos, a levegő maximális kiszorítását biztosító, megfelelő fólia használatával, és a tárolási időt figyelembe vevő fedőréteg-vastagság kialakításával. A technológia alkalmazása során külön gondot kell fordítani a csomagolás sérüléseinek – például a termőterületen a tarló okozta sérülések – elkerülésére, illetve azok azonnali javítására.
A becsomagolt bálák tárolása – csoportos bálacsomagolók esetében – célszerűen a felhasználás közelében a telepen, vagy azok közelében jól megközelíthető területeken, szérűkön történhet, ott, ahol a csomagolást végezték.
Az egyedi becsomagolt szilázs/szenázs bálák tárolása, amennyiben az még télen is jól megközelíthető, történhet egyenként, akár a termőterület szélein is. Ebben az esetben a bálák csomagolásának biztonságos megóvását a bálák lapra fordításával növelhetjük.
Nagyobb volumen esetén a szilázs/szenázs bálák egyedi csomagolású változatait az erre a célra a felhasználási területen, vagyis állattartó telepen kialakított szérűn kazalba rakva célszerű tárolni. A kazalozáshoz a becsomagolt bálákat a szállítóeszközre fel kell rakni, és a területről a tárolóhelyre kell szállítani. Ez esetben is gondosan ügyelni kell arra, hogy a szilázs/szenázs bálák csomagolása ne sérüljön meg. Éppen ezért a homlokrakodó gépekhez speciális, legömbölyített, gumiborítású megfogóelemekkel szerelt munkaeszközöket alakítottak ki. A szállítóeszközökre történő rakodásra, illetve alacsony kazlak készítésére az ilyen munkaeszközökkel ellátott traktoros homlokrakodók használhatók.
A becsomagolt szilázs- és szenázsbálák kazalba rakására – mivel azt a tárolóterület gazdaságos kihasználása érdekében több bálama¬gasságban célszerű megoldani – az említett kialakítású munkaesz¬közzel szerelt magajáró törzscsuklós vagy teleszkópos homlokrakodók alkalmasak.
Amennyiben szívesen tájékozódna tovább a témában, az alábbi cikkeink is érdekelhetik:
Korszerű takarmányozás - A gabonaszilázsok alkalmazásának üzemi tapasztalatai
A szálastakarmány-betakarítás gépei
Szecskavágótól az agrárinformatikáig - A járvaszecskázó gépek fejlesztése
Szalmafélék betakarítása és energetikai felhasználása
Ajánlott kiadványokDr. Tóth László:
Szálastakarmányok betakarítása, tárolása és etetéseDr. Kelemen Zsolt:
Szenázs/szilázs készítési technológiák és műszaki eszközeikDr. Radics László:
Szántóföldi növénytermesztésDr. Tóth László:
Szálastakarmányok betakarítása, tárolása és etetése
Ez is érdekelhetiAz állattartóknak sem kegyelmez az aszály
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza