Kategória: Agrártámogatások | Forrás: Magyar Államkincstár, 2021/07/13
A méhészeti ágazat támogatása és továbbfejlesztése az agrárium egyik fő feladata, mivel a beporzó rovarok szerepe kulcsfontosságú, hozzájárulnak a biológiai sokféleség megőrzéséhez, a klímaváltozás elleni küzdelemhez, valamint a mezőgazdasági termelés fenntartásához is. A méhállomány megőrzéséhez kiegészítő átmeneti támogatás vehető igénybe.
A méhállomány megőrzéséhez kiegészítő átmeneti nemzetitámogatást vehet igénybeaz a méhészeti termelő tevékenységet végző természetes vagy jogi személy (kérelmező), aki:
a méhállomány egészségügyi kondíciójának megőrzéséhez igénybe vehető csekély összegű támogatásról szóló 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet (a továbbiakban: 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet) alapján a 2020. támogatási év vonatkozásában támogatási kérelmet nyújtott be, azonban
a támogatási rendelet szerinti átmeneti támogatásra a 2020. évben nem nyújtott be támogatási kérelmet,
a 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet alapján benyújtott kérelmére indult eljárás megszüntetésre került, vagy
a 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet alapján benyújtott támogatási kérelmét a Kincstár elutasította, mert nem tett eleget a 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet 4. § (1) bekezdés c) pontja szerinti kötelezettségének, azonban azt legkésőbb 2020. március 31-éig pótolta.
a tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló 119/2007. (X. 18.) FVM rendelet szerinti Tenyészet Információs Rendszerben (a továbbiakban: TIR) 2020. január 1. és 2021. május 1. között nyilvántartott méhállománnyal rendelkezik.
nyilatkozik arról, hogy:
a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában nem áll felszámolási, végelszámolási, kényszertörlesztési eljárás vagy csődeljárás alatt;
a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában megfelel az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 50. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményeinek és ugyanezen törvény 50. § (1) bekezdés c) pontja alapján átlátható szervezetnek minősül;
vállalja, hogy a méhészeti termelő tevékenységét legalább 2021. december 31-éig folytatja;
2019. december 31-én nem minősült nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak, vagy mikro- vagy kisvállalkozásnak minősülő kérelmezőként 2019. december 31-én már nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak minősült azzal, hogy az átmeneti támogatás odaítélésekor nem áll fizetésképtelenségi eljárás alatt, továbbá nem részesült az Iránymutatás a nehéz helyzetben lévő, nem pénzügyi vállalkozásoknak nyújtott megmentési és szerkezetátalakítási állami támogatásról szóló, 2014. július 31-i 2014/C 246/01 számú bizottsági közlemény szerinti megmentési támogatásban vagy szerkezetátalakítási támogatásban;
mennyi a koronavírus járvány miatt nehéz gazdasági helyzetbe került agrárvállalkozások és élelmiszer-feldolgozást végző vállalkozások részére nyújtandó átmeneti támogatás igénybevételének általános feltételeiről szóló 20/2020. (VI. 19.) AM rendelet hatálya alá nem tartozó támogatási program vagy egyedi támogatás alapján általa és a vele kapcsolt vállalkozásnak minősülő vállalkozások által korábban már igénybe vett egyéb átmeneti támogatás összegéről euróban kifejezve;
a vállalkozása kapcsolt vállalkozásnak minősül-e, illetve ezen kapcsolt vállalkozások adatairól (név, adószám vagy adóazonosító jel, ügyfél-azonosító).
Egy kérelmező kizárólagegy támogatási kérelmet nyújthat be.
A támogatási kérelem benyújtásihatárideje:
2021. július 15-én 00.00.00 óra és 2021. július 31-én 23.59.59 óra között.
Figyelemmel arra, hogy 2021. július 31-én a Kincstárnál az általános munkarendre tekintettel a munka szünetel, így a kérelmeket legkésőbb a következő munkanap végéig2021. augusztus 2-án 23:59:59-iglehet benyújtani.
A benyújtásra vonatkozóhatáridő jogvesztő.
A támogatási rendelet alapján 60 millió forint a meghatározott támogatási keretösszeg. Ha a jogos igények együttesen meghaladják a keretösszeget, a rendelkezésre álló forrást a benyújtott támogatási kérelmekben foglalt jogos igények között egyenlő arányban kell felosztani.
A támogatásalapja:
azon kérelmező esetén, aki a 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet szerinti kérelmet benyújtotta, de nem nyújtott be kérelmet a támogatási rendelet szerinti átmeneti támogatásra, illetve akinek a 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet szerinti kérelme alapján indult eljárás megszüntetésre került: a 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet szerinti támogatás iránti 2020. évi támogatási kérelemben megjelölt (2019. november 15. napján TIR-ben nyilvántartott) méhcsaládszám;
azon kérelmező esetén, akinek a 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet szerint benyújtott támogatási kérelme elutasításra került, mert a 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet 4. § (1) bekezdés c) pontja szerinti kötelezettségének nem tettek eleget, azonban azt legkésőbb 2020. március 31-éig pótolta, illetve akinek a 29/2019. (VI. 20.) AM rendelet szerint benyújtott támogatási kérelmére indult eljárás kérelem-visszavonás miatt megszüntetésre került: a 2020. március 31. napján TIR-ben nyilvántartott méhcsaládszám.
Összege méhcsaládonként 1 000 forintazzal, hogy a támogatás nem haladhatja meg a kérelmező és a vele kapcsolt vállalkozásnak minősülő vállalkozás részére rendelkezésre álló szabad átmeneti keret mértékét.
"A méhcsaládok téli felkészítése és tavaszi fejlesztése" a Gyakorlati Tudástárban!
A klímaváltozás hatásai legérzékenyebben talán a méhészetben mutatkoznak. Az időjárásban a melegedés mellett egyre több szélsőség tapasztalható télen, nyáron, tavasszal és ősszel egyaránt. Ezek következményeképpen megfigyelhető a méhlegelők időbeli torlódása. Gyakorlatilag minden méhlegelő virágzása évről évre korábban kezdődik. A virágzások a tavaszi és kora nyári időszakra zsúfolódnak össze.
Megváltozott körülmények között kell a méhcsaládokat jó erőben tartani. Gondolkodni kell olyan módszereken, amelyekkel mérsékelhetőek a kedvezőtlen hatások. Ugyanakkor elő kell venni azokat az elődeink által alkalmazott hasznos méhészkedési fogásokat is, amelyek mára feledésbe merültek, vagy csak hanyagoljuk őket. Mindenekelőtt biztonságos telelésre kell törekedni, hogy a következő évben szélsőséges körülmények között is jó erőben maradhassanak a méhcsaládok.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.