Kategória: Agrárgazdaság | Szerző: v, 2014/09/10
Címkék: Hangya, Hangya Szövetkezet, kereskedelem, agrártermékek
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) és a Hangya Szövetkezetek Együttműködése megújította 2012-ben kötött stratégiai együttműködését – jelentette be Nagy István, az FM parlamenti államtitkára a tárgyalásokat követő budapesti sajtótájékoztatón.
Az egyeztetésen megállapodás született arról, hogy a szaktárca és a szakmai szervezet az új kormányzati ciklusban is fenntartja, megújítja és kiszélesíti a 2012 decembere óta fennálló stratégiai partneri viszonyt. A partnerség a társadalmi szféra részvételének bővítését célozza a szakmailag minél megalapozottabb jogszabályok, stratégiák megalkotása, azok utólagos értékelése érdekében.
Nagy István hangsúlyozta, hogy a Hangya Szövetkezetek Együttműködése széles társadalmi érdekeket jelenít meg a termelői együttműködések területén és régóta a tárca fontos, jelentős szakmai háttérkapacitással rendelkező partnere, amelynek észrevételeire, véleményére éppen ezért a jövőben is számít a kormányzat.
Kiemelte, hogy a magyar mezőgazdaság gerincét a kis- és közepes gazdaságok, vállalkozások adják. Ezek pedig a piacon önmagukban rendkívül gyenge alkupozícióval rendelkeznek.
A kis birtokméret, az ebből következő alacsony termelési mennyiségek, a magas fajlagos költségek és az alacsony termelői felvásárlási árak nem teszik lehetővé a korszerű technológiák alkalmazását, a gazdaságok fejlesztését, ami természetesen a versenyképesség terén is hátrányt okoz. Ezért a jobb piaci eredmények elérése és a versenyképesség növelése érdekében a kormány támogatja a szövetkezeti elven nyugvó termelői szerveződéseket.
A hazai piacot a modern értékesítési csatornák – hiper- és szupermarketek, diszkontok – előretörése és a feldolgozóipari kapacitás csökkenése jellemzi, amelyek miatt a termelők zömének létkérdés a szövetkezés.
Patay Vilmos, a Hangya Szövetkezetek Együttműködésének elnöke szólt arról, hogy a Hangya nemrégiben agrár-rezsicsökkentést hirdetett meg a magyar termelők körében, amelyet a Földművelésügyi Minisztérium is kiemelten fontos gazdasági és társadalmi ügynek tekint. A felhívás nyomán a Hangya Coop Szövetkezeti Holding szervezésében több termékpályán elkezdődött a termelők közös beszerzésének és értékesítésének előkészítése, hiszen a szervezetlen termelők kiszolgáltatottságuk miatt mindkét esetben anyagi hátrányt szenvednek. Legjelentősebb tétel ezek sorában a műtrágyák közös beszerzése és a közös gabonaértékesítés lehet, de fontosak a jelentős kistermelői hátteret igénylő termékeknél, így a méz, a bárány, a zöldség-gyümölcs és szőlőbor ágazatoknál elindult közös értékesítés előkészületei is. A keleti nyitás jegyében a Hangya Holding által előkészített borexport előkészületei folynak, az idei várható rekordtermés miatt sürgető almaexport számára az orosz embargó miatt alternatív értékesítési csatornák keresése elindult.
Az Európai Unión belül várható túlkínálat miatt az embargó a vártnál nagyobb gondot jelenthet a hazai termelőknek.
Ez az értékesítési stop is ráirányítja a figyelmet arra, hogy sürgető feladat a magyar mezőgazdaság versenyképességének, hatékonyságának javítása, ami nemcsak termelői, hanem nemzetgazdaságilag is fontos állami érdek.
A globális hatások kivédése érdekében a termelői együttműködések fokozására széles körű, a szövetkezeti elveken nyugvó „Nemzeti összefogásra” van szükség. Nemzeti szinten leggyorsabban széles körű termelői összefogással csökkenthetők az agrárráfordítások, erősíthető a piacbővítő marketing tevékenység, javítható a versenyképesség. Csak így érhető el, hogy a relatív kicsinység mellett a nagyság előnyeit hasznosítsuk. A Hangya Szövetkezetek Együttműködése kezdeményezi, hogy a kormány az agrárium önszerveződését segítő szabályozással támogassa a termelők szövetkezeti együttműködésének erősítését, valamint javasolja, hogy az agráriumot érintő prioritások meghatározásánál szintén kiemelt szempont legyen a termelői szerveződések serkentése – tette hozzá.
Nagy István újságírói kérdésre elmondta, hogy az orosz embargós intézkedések miatt a magyar mezőgazdaságot mintegy 70 millió forint veszteség éri naponta. Megjegyezte: Magyarország a múlt héten jelezte az Európai Uniónak, hogy igényt tart a veszteségek enyhítését szolgáló uniós keretből a keletkezett károk mérséklésére.
Az államtitkár kiemelte, hogy a jobb piaci eredmények elérése és a versenyképesség növelése érdekében a Kormány támogatja a szövetkezeti elveken nyugvó termelői szerveződéseket és a termelői együttműködések valamennyi formáját, a mezőgazdaság minden ágazatában. Példaként említette a tavaly elkészült Zöldség-gyümölcs Ágazati Stratégiát, amely egyaránt számol az új Vidékfejlesztési Program eszközeivel, a specifikusan termelői szerveződések számára biztosítható uniós támogatásokkal és a nemzeti költségvetés forrásaival. Aláhúzta ugyanakkor a termelői és a fogyasztói szemléletformálás fontosságát is, amelyben a társadalmi partnereknek, így a HANGYA Szövetkezetek Együttműködésének is nagy szerepe és felelőssége van.
Ajánlott kiadványokKárpáti László, Lehota József (szerk.):
Kereskedelmi ismeretekKozár László:
Nemzetközi áru- és tőzsdei kereskedelmi ügyletek
Ez is érdekelhetiOnline vásárlás az agráriumbanÉlénk évre számít a gabonapiac
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza