Kategória: Élelmiszeripar, Vidékfejlesztés | Szerző: Dr. Gergely Sándor, CsC, c. egyetemi tanár, 2014/09/10
Címkék: biogazdálkodás, foglalkoztatás, vidékfejlesztés, vidéki foglalkoztatás
A jövő gazdaságában a természeti és társadalmi erőforrások fenntartható módon való kiaknázza létkérdés. Az ökológiai gazdálkodás kiterjesztése és a bioélelmiszerek fogyasztása ennek alapvető részterülete.
Mindenekelőtt tisztázzuk azt, hogy mit értünk ökológiai/biogazdálkodás fogalma alatt. Munkánk terjedelmi korlátja miatt nincs módunk arra, hogy több definíciót idézzünk és jellemezzünk, ehelyett Radics László (szerk. 2001.) nyomán összefoglaljuk a legfontosabb alapelveket.
Az alapelvekből következik, hogy az ökológiai/biogazdálkodás minden tekintetben megfelel a fenntartható fejlődés kritériumainak. Olyan élelmiszer-alapanyag előállítási módról van szó, amely radikális szakítást jelent a jelenleg uralkodó génmanipulációra, monokultúrára alapozott, nagy mennyiségű kemikáliát, fosszilis üzemanyagot felhasználó agrárgyakorlattal.
Az ökológiai/biogazdálkodásból származó élelmiszerek nemcsak a környezet védelmét segítik, de hozzájárulnak a biotermékeket fogyasztók egészségének tartós megőrzéséhez is.
Világszerte jelenleg 37,2 millió hektár áll ökológiai művelés alatt, Európában ez eléri a 10,6 millió hektárt.
A világ ökológiai területének egyharmada Óceániában (33%) található, amit Európa követ 29%- os, majd Latin-Amerika 18,4%-os részaránnyal. A világ országai közül a legnagyobb ökológiai területtel Ausztrália rendelkezik (12 millió hektár), ezt követi Argentína 3,8 millió hektárral, majd az USA 1,9 millió hektárral.
Az összes mezőgazdasági területből legnagyobb ökológiai terület aránnyal a Falkland-szigetek (36%), Liechtenstein (29%) és Ausztria (20%) rendelkezik. Világszinten 1,8 millió gazdaság alkalmaz ökológiai módszereket (forrás: Nemzeti Akcióterv az Ökológiai Gazdálkodás Fejlesztéséért, 2014–2020).
A fenti adatokból számunkra a legtöbbet a kiemelkedően magas osztrák biotermelési részarány mond. Hiszen ez azt jelenti, hogy közvetlen szomszédunknál, ahol az agrártermelési adottságok meg sem közelítik a miénket, ott nyolcszoros a területi részarány a hazaihoz képest. Márpedig a biotermelés olyan előnyökkel rendelkezik, amelyek kiaknázása számunkra még az osztrákokhoz képest is fontosabb (lenne). Miért?
Azért, mert a biotermelés élőmunkaigénye többszöröse a hazánk mezőgazdaságára ma jellemző monokultúrás növénytermesztésnek és szuper intenzív, egyre fogyatkozó állattenyésztésnek. Azért , mert a biotermelés hosszú távon is kielégíti a fenntartható fejlődés minden kritériumát. Azért, mert a biotermelés lehetőséget ad arra, hogy visszaszerezzük elveszített agrár- és élelmiszerpiacaink jelentős részét, mégpedig úgy, hogy közben nem tesszük tönkre környezetünket, talajainkat, vizeinket. A legfontosabb tényezőt utoljára hagytam: a bioélelmiszerek hazai fogyasztásának megsokszorozása lehetővé teszi azt, hogy meglehetősen rossz egészségi mutaóinkban alapvető mértékű javulást érjünk el.
Hazánkban az EU-csatlakozásig jelentősen növekedett az ökológiai gazdálkodók száma és az általuk művelt terület, amely 2004-ben 1272 ellenőrzött mezőgazdasági termelőt és 130 ezer hektár ökológiai gazdálkodással művelt területet jelentett. 2004 óta azonban a biogazdálkodási terület méretében és a biogazdasági szereplők számában sincs érdemi fejlődés, sőt több évben jelentős visszaesést kellett megtapasztalnunk. Ennek oka az ágazati szabályozás és támogatás hektikussága, stratégiát nélkülöző volta, de a biogazdálkodás szerkezeti és piaci problémái is hátráltatták a fejlődést, holott ez lehetne a magyar agrárgazdaság és a magyar vidék egyik fontos kitörési pontja. 2012-ben 130 633 hektáron folyt ökológiai gazdálkodás (a mezőgazdasági terület 2,5%-án), amiből 106 303 hektár már átállt, 24 330 hektár átállás alatt álló terület. Emellett 5867 hektárnyi halastó is ökológiai termesztés szerint működik. Az ökológiai gazdálkodással, termékekkel 1992 szervezet foglalkozott, ennek legnagyobb része, 1560 mezőgazdasági termelő.
Az EU-28 biotermék-kibocsátási átlaga a mezőgazdasági termelésből 2012-ben 5%, Magyarország 2,5%, de Ausztria 20%.
A biotermékek 85%-át alacsony feldolgozottságú áruként értékesítjük külföldön, az így elérhető alacsony értékesítési ár alapvető akadálya a biotermelés bővítésének (KSH, 2009).
Súlyos gondok forrása az, hogy a hazai biotermékfogyasztás 90%-át importból elégítjük ki. Igen tanulságos a művelési ágak megoszlása: vezet a rét, legelő, amely 52%-os részarányú. Ezzel nem volna semmi probléma, ha az ezeken a területeken előállított állati termékeket készáruként hoznánk forgalomba, de sajnos nem ez történik.
Öko-/biominőségben a legegyszerűbben a szántóföldi növények termeszthetők, amelyek közül a gabonafélék 19%-os részarányt foglalnak el, a zöldtakarmány területek pedig 13%-ot. A zöldség-gyümölcs növények ökológiai termesztése a magas élőmunkaigény, valamint a többféle potenciális kártevő miatt kockázatosabb és költségesebb, ám az is tény, hogy ezek a növények a szántóföldiekhez képest többszörös tudást és odafigyelést követelnek meg a gazdától, de az alkalmazottaktól is. A kialakult, elavult termelési szerkezet több okra vezethető vissza, amelyek közül kiemelkedik az exportorientáltság, valamint az, hogy a gabonafélék, az olajos növények, a takarmánynövények nagy volumenben, egyszerűen szállíthatók, sok integrátor szervezet foglalkozik termeltetésükkel és nagykereskedelmükkel.
A bonyolultabb termesztési technológia és a nagyobb kockázat mellett a termelői szerveződések hiányára visszavezethető értékesítési nehézségek is visszatartják a hazai termelőket a biozöldség-gyümölcs termesztéstől.
További gond az, hogy hiányosak a raktározási, logisztikai eszközök, kevés a feldolgozókapacitás, ezért főleg azok foglalkoznak ezzel, akik a hazai piacra termelnek, amelynek felvevőképessége egyelőre nagyon kicsi.
Annak ellenére, hogy az egész biogazdálkodás alapját az ökológiai állattartás adja, volumene mindig nagyon alacsony volt hazánkban, az állatsűrűség a lehetséges 2 nagyállat egység (NÁE) mértékkel szemben csak 0,2 még a legjobb években is. A biodinamikus („Demeter” által minősített) gazdaságoknál – Magyarországon összes területük 2012-ben mintegy 7500 ha – az állattartás kötelező, és az állatsűrűségnek a 0,2 NÁE-et el kell érnie. A kellő állatsűrűség hiányában talajaink humusztartalma tovább csökken és a „talaj–áru- és takarmánynövény–állat–trágya–talaj” körforgás és egyensúly nem tud kialakulni. Emiatt a biogazdaságok trágyaellátottsága – mivel ezt az EU-s biorendeletek lehetővé teszik – továbbra is a konvencionális, de nem iparszerű állattartástól függ. Az ökológiai állatállomány alakulását a 2006–2011 közötti években a 2. ábrán mutatjuk be.
A magyar biotermelés és a hazai biotermék-fogyasztás növelését három alapvető tényező is sürgeti: a magyar lakosság egészségének védelme, a természeti környezetre ható káros agrártermelési hatások mérséklése, valamint hazánk és a magyar mezőgazdaság/élelmiszeripar versenyképességének és exportkapacitásának növelése.
A magyar lakosság egészségének védelmét az is indokolja, hogy gazdasági fejlettségbeli helyezésünkhöz képest sajnálatosan rossz helyezésünk van a tízezer lakosra jutó halálozás főbb haláloki csoportok szerint a daganatos betegségek terén, amelynek esetszáma az 1970. évi 21,9-ről, 2000-re 55%-kal 34,0-re nőtt, a táplálkozással szintén szoros korrelációban lévő keringési betegségeknél pedig 62,2-ről 18%-kal 72,9-re nőtt. Az ökogazdálkodáshoz képest a hagyományos gazdálkodás során előállított termékekben jelentős az ásványianyagtartalom-veszteség, amelyet az emberi szervezet csak többletfogyasztással pótolhatna, azonban ez a szükséges többletmennyiség miatt kivitelezhetetlen. Sajnos hasonló a helyzet a vitamintartalom terén is.
A biotermelés–feldolgozás–kereskedelem egyik legnagyobb tartaléka a rövid ellátási lánc (termelés, feldolgozás, szállítás, fogyasztás egymáshoz közel; Magyarországon 40 km-en belül) lehetőségeinek fokozott kiaknázása. Ennek az a jellemzője, hogy a termelés és fogyasztás közé nem vagy kevés szereplő ékelődik. A rövid ellátási lánc megvalósulhat: gazdaudvari értékesítés, szedd magad, közösség által támogatott mezőgazdasági rendszerek (2013. 10 db) online értékesítés, ha közeli a fogyasztók termelői piac, doboz rendszer (2013-ra 15 db). A biotermelőkre jellemző, hogy az átlagosnál jelentősen magasabb iskolai végzettséggel rendelkeznek.
Képesek létrehozni és működtetni a multikulturális termelési szerkezetet. Biopiacon, termelői piacon vagy más rövid ellátási láncon történő értékesítéskor elérhető ártöbblet átlagosan 27%, további előny az azonnali fizetés. A biotermelők között az együttműködésekkel szemben általános az elutasítás, ezt tartjuk az egyik legfontosabb jövőbeli biotermesztési esélyeket romboló mentalitáselemnek. Kedvező tendenciát jelez az, hogy jelenleg 35 biopiac működik hazánkban, ezek száma 2012-ben csak 26 volt.
Munkánk végén összefoglaljuk azt, hogy mik a biotermelés és a biotermék-fogyasztás növelésének feltételei hazánkban:
Ajánlott kiadványokDr. Csapó János:
A táplálékok kémiai összetételeDr. Csapó János:
Funkcionális élelmiszerekDr. Szabó P. Balázs:
Savanyítás - Kisüzemi és házi élelmiszer-előállítás I.Véha Antal–Csanádi József–Gyimes Ernő:
Házi élelmiszer-feldolgozás
Ez is érdekelhetiAgrár- és élelmiszeripari innovációk finanszírozása EU-s forrásokbólÚjabb 12 milliárd a kistelepüléseknek a Magyar falu program keretébenVidékfejlesztési Program 2019 - előrehaladás, várható módosítások, pályázatok újranyitása
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza