Kategória: Agrárenergetika | Forrás: Agrárium infó, 2021/10/06
A földhő az egyik legkevésbé kihasznált energiaforrásunk, amelynek hasznosítása elengedhetetlen fontosságú a kormány által vállalt, 2050-es klímasemlegességi célok eléréséhez.
Ezért az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) pályázati felhívást „tett közzé” a geotermikus energia hasznosítását célzó tevékenységek támogatására – jelentette be Steiner Attila körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár kedden a tárca közleménye szerint. Magyarország egyedülálló geológiai adottságokkal rendelkezik, ami versenyképes alternatíva lehet más, fosszilis energiaforrásokkal szemben. 2030-ra olyan energiaszektor kialakítása a cél, amely egyszerre jelent magasszintű ellátásbiztonságot fogyasztó- és klímabarát módon, és képes az innovatív megoldások folyamatos befogadására. Ez a kiírás a geotermikus energia hasznosítását célzó tevékenységek magas költségigényű szakaszához, a termelő és visszasajtoló kútrendszer megvalósításához biztosít forrást – emelte ki az államtitkár.
Steiner Attila hozzáfűzte: a kormány kiemelt célja a környezeti szempontok érvényesítése a hazai gazdasági fejlődésben, amihez elengedhetetlen a megújuló energiaforrások nagyobb arányú felhasználása, és a kisebb környezeti terheléssel járó, megújuló energiákon alapuló termelés elterjesztése. Pályázatot benyújtani a rendelkezésre álló 6 milliárd forintos keretösszeg erejéig lehet, az igényelhető támogatás összege minimum százmillió, maximum kétmilliárd forint. A benyújtás szakaszosan történik, pályázni a kiírás megjelenésének időpontjától kezdődően a keret kimerülésig, de legkésőbb 2023. december 31. napjáig lehetséges – írták. A pályázati kiírás és bővebb információ a lebonyolítást végző Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat honlapján keresztül érhető el – áll a közleményben.
A pályázati kiírás célja és háttere
Az európai klímavédelmi törekvések és a hazai adottságok (jelentős nap, biomassza/biogáz és földhő potenciál) figyelembevételével Magyarországon a hosszú távú cél olyan energetikai iparági struktúra megteremtése, amelyben a tiszta (CO2 kibocsátás mentes) hő- és villamosenergia-termelés biztosíthatja a hazai ellátás túlnyomó részét: az alacsony változóköltségű nukleáris alaptermelést a több ezer MWe teljesítményű megújuló bázisú elosztott termelés egészítheti ki a szükséges rugalmasságot biztosító technológiákkal és eljárásokkal együtt.
A megújuló energiák abszolút felhasználásának és arányának növelése egyaránt stratégiai prioritásként kezelendő, tekintettel arra, hogy Magyarország energia-felhasználásában részarányuk jelenleg viszonylag alacsony, és emellett a hazai fosszilis energiahordozó készlet és termelés is korlátozott, így az ország importfüggősége az elsődleges (primer) energiahordozók tekintetében nagyon magas, meghaladja a hazai energiaszükséglet 75%-át.
A 2020-as évek végére olyan energiaszektor kialakítása a cél, amely egyszerre képes magas szintű ellátásbiztonságot biztosítani fogyasztó- és klímabarát módon, valamint folyamatosan képes innovatív megoldások integrálására. Az ellátásbiztonságot növeli az importból származó energiával szembeni igény csökkentése és a megújuló energia alapú decentralizált hő- és villamosenergia-termelés és –ellátás előtérbe helyezése. Kiemelt célkitűzésünk a környezeti szempontok érvényesítése a gazdasági fejlődésben. Ennek feltétele a megújuló energiaforrások nagyobb arányú felhasználása, a társadalom és a környezet harmonikus viszonyának kialakítása, a hazai energiahordozó forrásszerkezet kedvező befolyásolása a hagyományos energiaforrások felől a megújuló energiaforrások irányába való elmozdulás elősegítésével. Általános cél a kisebb környezeti terheléssel járó megújuló energia alapú energiatermelés elterjesztése, ezen belül a geotermikus energiaforráson alapuló hőtermelés szerepének növelése az összenergia felhasználáson belül és ezen keresztül az üvegházhatású gázok kibocsátás csökkentése.
A geotermikus energia alkalmazható hőtermelésére, illetve ezek együttes, kapcsolt előállítására, így az ilyen projektek megvalósulása a megújuló források szélesebb körű alkalmazását és nagyobb részarányát biztosíthatja, hozzájárulva a stratégiai célkitűzések teljesítéséhez, jól szolgálva ezzel az energetikai, és a környezeti fenntarthatóságot. A geotermikus energiát hasznosító tevékenység magas pénzügyi kockázatának megosztása a kútfúrásba befektető vállalkozók és az állam között sikeresen ösztönözheti a kút létrehozási tevékenységet és ezáltal a geotermikus energia hasznosítását és a földtani, vízföldtani adatok jobb megismerését is. Ezért az új Nemzeti Energiastratégia céljainak megfelelően, az Energetikai Ásványvagyon-hasznosítási és Készletgazdálkodási Cselekvési Tervről szóló 1345/2018. (VII. 26.) Korm. határozatból adódó feladatok végrehajtásaként az energetikai célú geotermikus fúrási tevékenység pénzügyi kockázatainak megosztása céljából vissza nem térítendő támogatást kívánunk nyújtani új geotermikus kapacitások létesítése, vagy meglévők bővítése esetére a termelő és visszasajtoló kútrendszer megvalósításához. A konstrukció elsősorban közepes és nagyméretű projekteket támogat.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza