Kategória: Növénytermesztés | Szerző: Takácsné dr. Hájos Mária, 2021/11/16
Címkék: paprikatermeszés, üvegházas zöldségtermesztés
A paprika üvegházi hajtatásának alapvető technológiai eleme a metszéssel történő, támrendszeres termesztés. Ehhez folyton növő hibrideket alkalmaznak, melyekbe nemesítéssel több minőséget meghatározó, kedvező tulajdonság (pulton tarthatóság, szín, alak, stb.) mellett a betegséggel szembeni ellenállóságot is sikerült kódolni. Azonban ezek a hibridek fokozottan érzékenyek a környezeti tényezőkre (tápanyagellátás, klimatikus tényezők stb.).
Az új termesztéstechnológiák (támrendszeres termesztés, tápoldatozás, kőgyapotos termesztés, új, nagy teljesítményű hibridek alkalmazása, korszerű, jól gépesíthető és automatizálható üvegházak, számítógépes klímavezérlés stb.) jelentősen növelik a minőséget és a termésbiztonságot.
A paprika kőgyapotos termesztését leginkább az indokolta, hogy a talajok könnyen elfertőződtek, és jelentősen megnőtt a sótartalmuk. Mivel a paprika gyökérrendszere igen érzékeny a talajlakó kártevőkre, továbbá nem tűri a talaj nagy sótartalmát, ezáltal ez a termesztési mód vált meghatározóvá.
Az elmúlt évek nemzetközi piaci kihívásai és a minőséggel szemben növekvő belföldi igények bebizonyították, hogy a frissfogyasztói elvárásoknak igazán csak a hajtatott paprika képes megfelelni.
A közel 1500 ha-os hajtatófelület nagyobb részén még mindig hagyományos módon, talajon termesztik a paprikát, ezzel szemben a vízkultúrás és a konténeres termesztés területe (talaj nélküli termesztés) alig éri el a 30%-ot.
A kőgyapoton történő, grodanos termesztésnél a gyökérrögzítő közeg kórokozóktól és kártevőktől mentes, egyben megfelelően szabályozható viszonyokat biztosít a tápanyagfelvételre. Ennek beállítása teljesen automatizálható, ezáltal a termés mennyisége és minősége lényegesen jobb, mint a talajos termesztésnél.
Az alkalmazott hibridek növekedési erélye lehetővé teszi a hosszúkultúrás (9–10 hónapos) termesztést, melynek kivitelezésénél az alábbiakat kell figyelembe venni:
A paprika kőgyapotos termesztésénél 30–45 napos palántát ültetnek ki, amely min. 6–7 lomblevéllel és a kocka alján látható, fehér színű gyökérzettel rendelkezik. Ültetésnél (kihelyezésnél) a palántákat tápoldattal átitatott termesztőtáblára helyezik rá.
A vegetációs időszak alatt a gyökérrendszer aktivitásának ellenőrzését legalább heti egy alkalommal javasolt elvégezni. Kiemelt jelentőségű, hogy a gyökérrendszer egészséges és aktív legyen.
Az állomány túlterhelésére utal, ha a gyökérrendszer megbarnult, a hajszálgyökerek elhaltak. Ez minden bizonnyal hibás öntözési, illetve fűtési stratégia következménye. A probléma megoldásához az alábbi műveletek nyújthatnak segítséget:
A termesztés egész időszakában a tápoldat mennyiségét és az öntözések gyakoriságát a fényintenzitáshoz, a növények fejlődési állapotához és a tápanyagfelvételhez kell igazítani. Az ültetés után, amíg a gyökerek egy része nem haladt át a palántanevelő kockából a táblába, addig napi 3–4 kis adagú öntözéssel serkentjük a növekedésüket. Ezután a gyökérrendszer „építése” időszakában (a termesztés első 4–5 hete) folyamatosan csökkentjük a táblák nedvességtartalmát. Ehhez ritkább (heti 2–4 alkalom) és nagy adagú öntözést (100–150 ml/növény) alkalmazzunk.
A nagy nedvességingadozás jól fejlett gyökérrendszer kialakulásához vezet. A rendszeres napi öntözéseket a kiültetést követő harmadik héttől ajánlott elkezdeni, napi egyszeri 150 ml-es adaggal.
A tábla nedvességtartalmának növelését akkor kezdjük el, amikor az első termések elérik a 4–5 cm-es nagyságot. Ezután már napi többszöri öntözéssel, folyamatos vízellátást kell biztosítani a növényeknek.
Az öntözést 2–3 órával napkelte után kezdjük el, és 2–4 órával napnyugta előtt fejezzük be. Minél nagyobb a besugárzás, annál kisebb adaggal és nagyobb gyakorisággal juttassunk ki vizet. Meleg nyári napokon öntözést akár 15–20 percenként is végezhetünk, 70 ml/tő egyszeri adaggal. Előfordulhat, hogy 1–2 éjszakai öntözést is be kell iktatni ahhoz, hogy a táblák nedvességtartalma megfelelő legyen. Paprika esetében a táblákban napi 4–5%-os ingadozás tekinthető optimálisnak.
A gyökérrendszer folyamatosan erősíthető az alábbi beavatkozásokkal:
A növény vegetatív-generatív egyensúlyának kialakulása függ a hibrid genetikai tulajdonságától és a környezeti elemek hatásától. Az egyensúly kialakulását befolyásolja a természetes fényhiány és a belső klimatikus tényezők (magas páratartalom, hőmérséklet) alakulása.
Egyensúlyban van a növény, ha tövenként 1–3 szedhető termés, 1–3 kisebb bogyó, 2–4 bekötött termés és 2–3 nyitott virág van rajta. Optimális esetben a heti növekedés 7–10 cm (1 nódusz).
A fejlődés egyik mutatója a nyílt virág és az első bekötött termés távolsága a tenyészőcsúcstól. Amennyiben ez a távolság 5 cm-nél kisebb, vagy csak bekötött termések vannak a növényen, az állomány generatív irányba mozdult el.
Ebben az esetben a felső 1–2 termés eltávolításával, nagyobb N-tartalmú tápoldat használatával, a páratartalom és a napi hőmérséklet emelésével célszerű ösztönözni a növényt vegetatívabb növekedésre. Segít az egyensúly beállításában a sűrűbb öntözés és a kisebb töménységű tápoldat.
Az állomány egyensúlya felborulhat akkor is, ha a szokásosnál jóval több virágbimbó van a növényen. Ezt előidézheti a túl nagy EC a közegben és a néhány napig tartó, 15 °C alatti hőmérséklet, amely stresszhatást okoz. Válaszként a növény jellegzetesen apró, lapos, torz bogyókat fejleszt akár több héten keresztül is.
Amennyiben az egyensúly a vegetatív fejlődés irányba tolódott el, az alábbi beavatkozások segíthetik az egyensúly kialakulását:
A generatív túlsúly általában napi 1000 J/cm2-nél kisebb besugárzás mellett következik be. A legtöbb energiát igénylő 3–4 hetes termések beépítik az előállított szerves anyagot, ami a virágok és a kisebb termések elrúgásához, valamint gyökérvesztéshez vezet.
Az egyenlőtlen növekedés és a periodikus terhelés miatt stresszhatás éri a növényeket. Ez megelőzhető, ha például gyenge fényellátásnál a terméseket ritkítjuk, ezáltal a növények terhelését a termesztési körülményekhez igazítjuk.
Generatív túlsúly alakulhat ki akkor is, ha a fényviszonyokhoz mérten túlzott a kötések száma, a termesztőtáblában nagy EC-érték alakult ki. A probléma az alábbi módszerekkel orvosolható:
A termesztés kezdetén a tápanyagellátás nagymértékben függ a gyökérrendszer aktivitásától. A gyökérzóna környezetét a növény fejlődéséhez és a klimatikus viszonyokhoz kell igazítani.
A táblában lévő alacsony EC és a nagy nedvességtartalom stimulálja a vegetatív növekedést, a magas sókoncentráció viszont korlátozza az asszimiláló felület fejlődését a gyengébb vízfelvétel miatt.
Túl nagy sókoncentráció a táblában akkor alakul ki, ha az igényhez képest gyengébb a vízellátás. Az optimális érték beállításához az alábbi műveleteket ajánlott elvégezni:
A felkötözött, folytonos növekedésű állományt metszeni kell, ami jelentős munkaórát igényel, de számos előnye is van, amelyek a következők:
Ha egyszálasra indítottuk a paprika növényünket, a későbbiekben átalakíthatjuk kétszálasra, vagy a kétszálasat három szálasra egy felső helyzetű oldal elágazás tovább vezetésével.
Ha a növényállomány túl sűrűnek bizonyul, termesztés közben is indokolt lehet egy-egy elindított ág eltávolítása.
Fenti cikkünk részlet Takácsné Dr. Hájos Mária Az üvegházi zöldségtermesztés technológiája című szakmai kötetéből, amely hamarosan megjelenik elektronikus kiadásban, a szaktudás kiadó gyakorlati tudástár sorozatában!
A kötet fő fejezetei:
· Automatizált üvegház kialakítása, klimatikus tényezők szabályozása
· Alkalmazható termesztetőközegek és azok jellemzői
· Tápoldatozó berendezések a hajtatásban
· Burgonyafélékhez tartozó fajok palántanevelése
· Kabakosak családjába tartozó fajok palántanevelése
· Levélzöldségfajok palántanevelése
· Paprika üvegházi termesztése
· Paradicsom üvegházi termesztése
· Uborka üvegházi termesztése
Ha szeretne értesítést kapni a kiadvány megjelenéséről, iratkozzon fel HÍRLEVELÜNKRE!
Ajánlott kiadványokTakácsné dr. Hájos Mária :
A szántóföldi zöldségtermesztés gyakorlataDr. Géczi László:
Piacos zöldségtermesztésDr. Terbe István - Dr. Ombódi Attila (szerkesztők):
Zöldségfélék trágyázása és öntözéseDr. Radics László - Dr. Polgár Zsolt - Wolf István:
A burgonya termesztéseBujdosó Géza, Kalmár Klementina:
Termesszünk diót!Dr. Terbe István:
Fólia alatti zöldségtermesztés
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza