Kategória: Agrártámogatások | Szerző: Hajtun György, 2021/12/28
Az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) egy olyan támogató pénzügyi intézmény, ami kulcsfontosságú szerepet játszik a gazdák forráshoz jutásában, mivel az alapítvány vállal garanciát a hitelfelvételhez. Dr. Herczegh Andrással, az AVHGA ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.
Dr. Herczegh András, az AVHGA ügyvezetőigazgatója
– Ügyvezető igazgató úr, az Önök jelmondata: „A vidékért kezeskedünk”. Kérem, mondja el, kezességvállalási tevékenységükkel milyen eredményeket értek el az elmúlt években a magyar vidéken, mi várható az idén?
– Azzal kezdeném, hogy az egyedüli olyan pénzügyi intézmény vagyunk Magyarországon, ami elsősorban az agrárágazat és a vidék érdekében végzi a munkáját. Mi inkább a háttértevékenységet látjuk el, ugyanakkor kulcsszerepet vállalunk a gazdák hitelezésében. A kezességvállalásunk mértéke egy évtized alatt majdnem az ötszörösére, 100 milliárdról 480 milliárd forintra nőtt, és év vége környékén vélhetően elérjük az 500 milliárd forintot. Ez jelenleg 24 ezer – a hitelezés során támogatott – ügyfelet jelent, amely az elmúlt négy évben megduplázódott.
– Látjuk, hogy az Önök portfóliója dinamikusan bővül, ugyanez jellemzi a teljes agrárágazati hitelállományt?
– Az elmúlt évtizedben az agrár hitelállomány folyamatosan bővül. Jelenleg mintegy 900 milliárd forint a mezőgazdaság hitelállománya, ami négy-öt év alatt megkétszereződött. Amíg a kis- és középvállalkozások hitelállománya az éves GDP-hez mérten 15-17 százalék körül mozog, addig az agrárhitelek az agrárium GDP-jének 50 százalékát teszik ki. Összességeben tehát elmondhatjuk, hogy az agrárágazat „hiteléhes”. A növekedés nagyban köszönhető az állami szerepvállalásnak is. Fontos megemlíteni, az Agrárminisztérium által támogatott hitelkonstrukciókat, mint például az Agrár Széchenyi Kártya, vagy az ügyfeleknek biztosított kezességi díjtámogatást, és azt, hogy a kezesség mögött állami viszontgarancia is áll. Mindebből látszik, hogy a kormányzat nagy hangsúlyt fektet a gazdálkodók finanszírozására, a bankok és a garanciaszervezetek hitelezési tevékenységét hatékonyan támogatják.
– Beavatna abba, hogyan működik a kezességvállalás folyamata?
– A gazdálkodó felkeresi a bankot a finanszírozás igényével, ahol megállapítják, hogy kaphat-e hitelt. Amennyiben a vállalkozás felajánlható fedezetekben nem bővelkedik, vagy inkább nem terhelné zálogjoggal a vagyonát, a kérelem során jelezheti a banknak, hogy szeretné igényelni az alapítvány készfizető kezességét. A saját fedezeti elvárásairól a bank dönt. Kizárólag a bankban történik ügyintézés, az AVHGA-val nem kell felvennie a vállalkozásnak a kapcsolatot. A bank ügyintézői segítségével ki kell tölteni az AVHGA igénylési dokumentumokat, majd a bank továbbítja a kezességi kérelmet az AVHGA-nak. A kezességi igény elbírálásának határideje átlagosan egy munkanap. Minden folyamat digitálisan zajlik.
– Hogyan segíti az alapítvány a bankok hitelezési tevékenységét?
– Minden hitelnek van kockázatkezelési oldala, és a mezőgazdaság sok szempontból kockázatos ágazat. Az alapítvány számára előny a bankokkal szemben, hogy nem kell profitot termelnie, mint a hitelintézeteknek, hanem „csupán” a tőkénket kell megőriznünk, törekedve arra, hogy prudensen, bankszerűen végezzük a munkánkat. Számunkra az a cél, hogy a lehető legkedvezőbb feltételekkel, az uniós szabályok által megengedett módon nyújtsuk a garanciát. A kormányzat ebben segítségünkre van, ahogy említettem is már, díjtámogatást biztosít a vállalkozások részére. Például a beruházásokat úgy ösztönözzük, hogy a hosszabb futamidejű hiteleknél az első két évben nem kell garancia díjat fizetniük a vállalkozásoknak, a 3. évtől is csupán 0,25 százalékos ez az összeg. A mi feladatunk, hogy a vállalkozásokat segítsük hitelhez jutni kezességvállalásunkkal, amely 80, de akár 90 százalékban is átvállalja a finanszírozó bank kockázatát, tehát minden érintett számára rendkívül előnyös.
– Hogyan működik Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány Krízis Agrárgarancia Programja?
– Az Európai Unió gyorsan reagált a koronavírus válság jelentette kedvezőtlen helyzetre. Ideiglenes támogatási intézkedéseket hoztak, így indulhatott a mi krízis programunk is, 90 százalékos kezességvállalási mértékkel. Ez azt jelenti, hogy a banknak a teljes kockázatból csupán tíz százalék marad, mögöttünk pedig szintén 90 százalékos az állami viszontgarancia. Mindez elősegíti azt, hogy a bank merjen hitelezni a pandémia időszakában is.
– Lázban tartja a gazdákat a Vidékfejlesztési Program, hiszen remek beruházási, versenyképességet javító pályázati pénzek közül válogathatnak. Rendelkezésre áll ezekhez az önerő a gazdáknál?
– A Vidékfejlesztési Program beruházásairól sok szó esik a sajtóban, különösen a támogatásokról. Ám kevesebbet beszélünk a banki oldalról. A támogatás mellé elengedhetetlen a banki finanszírozás, hiszen a gazdáknál rendelkezésre álló önerő általában nem elegendő a projektek megvalósításához. A Vidékfejlesztési Program fejlesztései összetettebb ügyintézést kívánnak, mert itt megjelenik az 50 százalékos uniós támogatás is, ezzel együtt a támogatásintenzitási szabállyal is foglalkozni kell. Tipikus eset az is, hogy nőnek a gazdálkodók kiadásai az eredeti pályázathoz képest, de a gazdálkodó nem jut több forráshoz. Ezt a vállalkozás számára kedvezőtlen esetet tudjuk kompenzálni, és a támogatási szabályok adta lehetőségeket kihasználva kedvezményesen tudunk garanciát biztosítani, amely egyfajta többlettámogatásnak is tekinthető. Az uniós projektek teljes körű finanszírozásában féket jelentenek a támogatási szabályok, és ahhoz, hogy a most tervezett 4265 milliárd Ft vidékfejlesztési támogatás gyorsan megvalósuló, versenyképes beruházásokat hozzon, a hitelezés feltételeit is biztosítani kell.
– Ha jól tudom, van különbség a forgóeszköz-, és a beruházási hitel garanciavállalása között.
– A beruházási hitelek mellett, a napi működéshez szükség van a forgóeszköz hitelekre, mivel az árbevétel nem folyamatos az ágazatban. Az ilyen típusú hitelek iránti igények az alapítványnál is nagy számban jelennek meg. Ezek egyszerűbb, és gyakran kisebb hitelösszeghez kapcsolódó garanciák, de a gyorsaságnak és a megbízható, akár hosszútávú partnerségnek itt is nagy a jelentősége.
– Év végére kell beadnia Magyarországnak a 2021-2027 évekre szóló vidékfejlesztési programját egyeztetésre. A végrehajtási rendeleteknek, a jogszabályoknak, a pályázati kiírásoknak is el kell készülniük addigra. Mik a várakozásaik?
– A mai folyamatosan változó világban elengedhetetlen, hogy gyorsak és rugalmasak legyünk, reálisan, életszerű módon reagáljunk a gazdasági folyamatok alakulására. Ha hét évre előre meghatározzuk az indikátorokat, akkor nehéz lesz a változásokhoz igazítani a mindenkori fejlesztési igényeket. Az EU Bizottság által lefektetett mechanizmusok számomra rendkívül bürokratikusnak tűnnek, mi azonban a program végrehajtásához kapcsolódó intézményként nem tehetünk mást, minden körülmények között segítjük a gazdálkodókat.
– Említette, hogy a bankok kedvelik az agráriumot. Úgy gondolom, egy gazda alapvetően jó adós, amit nagyban segít, hogy helyhez kötött tevékenységet folytat.
– Ezt csak megerősíteni tudom, mert a járvány okozta válság előtt alig 2-3 százalék volt a beváltott hitelek aránya. A jelenleg is moratóriumban lévő állományunkból – ami 12 milliárd forint - a kollégáim ötször akkora beváltást, bukást prognosztizálnak, mint normál esetben. Valószínűsíthető, hogy a következő években növekedni fog a bukási arány. Ettől azonban reményeim szerint az ágazatot finanszírozó bankok nem fognak megriadni, és az alapítvány segítségével továbbra is a gazdálkodók megbízható partnerei maradnak.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza