Kategória: Agrárenergetika, Agrárgazdaság | Forrás: (x), 2021/12/15
A geotermikus hőszivattyú igazából egy hűtőszekrény, amelyet 1938-ban alakítottak át és azóta fűti-hűti a zürichi városházát. Feltalálói (közöttük volt Dr. Heller László) a levegőt, mint külső közeget lecserélték a Limmet folyó vizére, a minél jobb hatékonyság miatt, egyelőre hatékonyságban még mindig a legjobb.
Rájöttek, hogy a földhő legstabilabb szállítója a víz. A kútvíz egész évben egyforma hőmérsékletű, és ez biztosítja a leghatékonyabb üzemmódot. Ehhez a megújuló rendszerhez kútvíz kell vagy glykol és valamennyi villanyáram a kompresszor üzemeltetéséhez.
ATES geotermikus hőszivattyú szükség szerint fűt, hűt és rásegít a HMV (melegvíz) gyártásra. Nem finnyás, így nagyon jól működik radiátoroknál, de akár fan-coil-nál, és még jobban a felületi hőleadóknál (padló, fal és mennyezet).
A földhő szállítását többféle úton tudjuk biztosítani az ATES hőszivattyúhoz, elsősorban kútvízzel. Bármely kút megfelel, ha megvan a kért vízhozam, lehet ásott, gyűrűs vagy fúrt, de még a „Norton” kút és lehet kiváló. A kútvizet nem csak energiaátvitelre lehet használni, hanem locsolásra, de akár a ház szürkevíz állományát is biztosítja. Kutaknál 5 fontos paramétert kell megjegyezni: kúttalp mélység, kútcső átmérő, nyugalmi és üzemi vízszint, és a legfontosabb a vízhozam perc/liter. Kútpár rendszert hívunk nyílt szállítói rendszernek. Az agresszív vizek (vas, mangán, vízkő stb.) nem tesznek kárt, az ATES hőcserélők SWEP svéd gyártmány, rozsdamentes acél és saválló. Időnként ki kell mosni őket pl. citromsav vagy rozsdamaró.
A másik a zárt rendszer, talajszondán vagy talajkollektoron keresztül regenerálja a rendszerben keringő folyadékot (glykol) a földhőn keresztül. Hatékonysága már némileg romlik az alacsonyabb elpárolgás miatt a primer oldali hőcserélőben. Tapasztalat alapján ATES 10 hőszivattyúhoz kell vagy 20 l/p kútvíz hozam (de mivel szakaszosan működik a kompresszor, elég 800 liter/óra), ugyanakkor kell hozzá 200 m talajszonda vagy 1000–1200 m 32KPE cső sík, gyűrűs kollektor vagy energiakosárban. Lehet spórolni a csöveken és métereken, de sajnos akkor jelentkezhet a talaj „lefagyása” január végén vagy februárban, és akkor nem tud fűteni a masina.
A talajhő mellett fontos valamennyi villanyáram, ATES 12-ig lehet választani 1 (230 V) vagy 3 (400 V) fázisú kompresszorok között, ATES 12 felett már csak 3 fázisú gépeink vannak. Nagyon takarékosan fogyasztják az áramot, sok vevőnk meg is lepődött az alacsony áram felhasználás miatt, több száz fős referenciából lehet válogatni.
A fűtési oldal kiszolgálása a fő szempont amikor a kedves vevő megrendeli a geotermikus hőszivattyút. Elsősorban a víz–víz, talajhő–víz berendezéseket szoktuk telepíteni, és most van fejlesztés alatt a víz–levegő (befúvó) termékünk.
A fő csoportba sorolnám a „családi” programot, amelyhez tartoznak az ATES 10, ATES 12, ATES 15, ATES 20, ATES 25 és ATES 30 geotermikus hőszivattyúk, a fő jellemző, hogy kis helyen elférnek (mosógép méretűek) max 1 m2. Nem fáznak, de akkor is fagymentes helyen érdemes elhelyezni az ATES hőszivattyút, mert befagyhat a primer oldali csatlakozóban a víz, a glykolnál ez sem fordulhat elő. Fontos, hogy a berendezéseink maguk körül nem adnak le hőt, mivel kívül-belül szigetelve van az ATES. Régi házaknál a meglévő hőforrás mellé szoktuk telepíteni a gépeinket, és vagylagos alapon működtethető az egyik vagy másik, esetleg harmadik hőforrás. Nagyon kell vigyázni, hogy a hőszivattyú melege ilyen telepítésnél ne menjen ki a kéményen! A kémény felüli ágat le kell zárni ATES működése közben.
Személyre szabott gépeket gyártunk, melyek modulokból állnak össze. Alapfelállásban a fűtési gépet kínáljuk, mely csökkentet hőmérsékleten tud HMV (használati melegvíz) gyártani. Az ATES hőszivattyú visszatérő fűtővíz hőmérsékletet 42 °C fokra lehet maximalizálni (előremenőben 55–65 °C). A hűtőházi effektus biztosítja az állandó hőmérséklet tartást akár 1 °C belül, 35 °C beállított hőfokon tartást úgy biztosítja a gép, hogy 34,5 °C bekapcsol és 35,5 °C kikapcsol, ezzel is biztosítva a legjobb hőérzetet. Direkt HMV modul beépítésével biztosítjuk külön fűtőkörön a HMV gyártást indirekt tárolóba akár 70 °C fokon. Átfolyós modullal előmelegítjük a bejövő hidegvizet 10 °C ről akár 40 °C, és így a meglévő villanybojler kevesebb árammal működik. A felsorolt HMV modulok párhuzamosan működnek a fűtéssel, vagyis egyszerre fűt és HMV gyárt az ATES, sőt nyáron, ha aktív hűtéses modul van beépítve, akkor is tud HMV gyártani. A világ legolcsóbb hűtése a passzívhűtés, mely kompresszor nélkül működik, és csak a kút és a keringtető szivattyú vesz fel villanyáramot, a hűtővíz tartománya 17–20 °C. Aktív hűtésnél a hűtővíz 8–15 °C-on működik, de lehet a harmatpont feletti tartományba is működtetni.
Az ATES hőszivattyú fő erénye, hogy elsősorban radiátoros fűtésre lett kifejlesztve, más hőszivattyúkkal szemben. Ezen felül nagyon gyorsan termeli a leadandó hőt.
Néhány példa: Egy ATES 20-as hőszivattyú 85 perc alatt melegít fel egy 1000 literes puffert 10 °C-ról 42 °C-ra, Keszthelyen a Karmelita Bazilikát 6 éve temperálja egy ATES 25-ös gép. Lamellás radiátorokon (láb regiszter) keresztül biztosítja a 12–15 °C hőmérsékletet egész télen. Mindez 8–9000 kWh villanyáram felhasználásával! Bizonyítottan kiválóan működik fan-coil, aktív hőleadóknál. Családi házas 3–5 kW készülékeknél, de ugyanolyan jól működik 30–50 kW befúvóknál is.
Felhasználási terület nagyon széles körű: családi és társasházak, iskolák, óvodák, művelődési házak, sportcsarnok, uszoda, templom, irodaház, ipari objektum, tanya, fóliasátor… Több 100 elégedett ügyfelet tudhatunk magunk mögött. Nagy részük fa- és vegyes tüzelést hagyott maga mögött, számukra az ATES hőszivatyúi elsősorban a kényelmet jelentik, de természetesen a második helyen a fűtésköltségek lefaragása áll. Ügyfeleink másik nagy csoportja a gázzal való fűtését cserélte geotermikus fűtésre. Felméréseink alapján náluk leginkább a megtakarítás játszotta a főszerepet. Mindannyiukra igaz azonban, hogy egy állandó hőérzetű, hatékony, környezetbarát technológiára volt szükségük, valamire, ami a jövőbe tart.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza