2026. 06. 25., csütörtök
Vilmos
Agrometeorológia
növényvédelem
Részletes agrometeorológia
xxx Menü xxx

Folyamatos a döntéshozatal a pályázatokról

Kategória: Agrárgazdaság | 2022/04/23

A Közös Agrárpolitika 2023–2027-ig tartó szakaszában érvényes támogatáspolitika mellett a már megszokott és új támogatási jogcímekről, a termelőket érintő változásokról, közte a különféle elvárásokhoz kötött kifizetésekről tartott tájékoztatást az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára Szegeden, a VII. alkalommal megtartott Zsendülés Kertészeti Konferencián.

Feldman Zsolt az elmúlt évekre visszatekintve elmondta, hogy a kertészeti ágazatból érkező legszélesebb körű igényekre reagálva, 2014–2020 között a Vidékfejlesztési Program mintegy 4400 beruházást támogatott 81 milliárd forint értékben, amelyből 61 milliárdot már ki is fizettek. A legtöbben kertészeti gépbeszerzéshez öntözésfejlesztéshez, üveg-és fóliaházak, gombaházak, hűtőházak létesítéséhez igényeltek támogatást.

2021-ben, a 80 százalékos nemzeti társfinanszírozással megnövelt keretösszeg –1500 milliárd forint –, lehetőséget teremtett több új, az ágazat fejlesztését szolgáló beruházás támogatására. Így tavaly összesen akkora értékben volt kiírható új pályázat, mint az azt megelőző hét évben összesen. Emellett az egyszerűsített, gyorsabb elbírálás érdekében a nagyobb és a kisebb léptékű beruházási igényeket elkülönítették, megkönnyítve ezzel is a pályázati folyamatot – mondta az államtitkár. Tájékoztatása szerint koncentráltak azokra az értékteremtő fejlesztési irányokra, amelyek vagy a termelésbiztonsághoz, vagy például az értékesítési lehetőségek bővítéséhez kapcsolódnak.

Az új kertészeti ágazati fejlesztést szolgáló felhívások között megemlítette a 68 milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett kertészeti üzemek korszerűsítésére kiírt pályázatot, az ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztési pályázatot, ez utóbbi 2022. február 28-tól ismét pályázható. Ezek mellett a kertészeti üzemek megújítására, a gombaelőállító üzemek fejlesztésére, a mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztésekre kiírt pályázat szintén sikeres. Az ültetvénytelepítési és gyógynövénytermesztési, pályázatokat a tárca február 28-án újranyitotta, amelyre a kérelmeket április 30-áig várják. Feldman Zsolt a tanácskozáson résztvevők előtt ütemes és folyamatos döntéshozatalt ígért, mint fogalmazott, a következő hetekben is megfeszített munka zajlik azért, hogy a jó pályázatot benyújtó termelők minél hamarabb megkezdhessék beruházásaikat.

Az államtitkár megemlítette még a jövedelemingadozás kiegyenlítésére alkalmas új, Mezőgazdasági Krízisbiztosítási Rendszert, amely kockázatkezelési eszköz hathatós segítséget nyújthat a kertészek számára is. Mint fogalmazott, elsősorban a szabadföldi termesztésben a kockázatok oly mértékben nőttek, hogy reményei szerint ezt az öngondoskodási formát egyre többen választják majd.

Juhász Anikó helyettes államtitkár tájékoztatást adott a KAP Stratégiai Tervről. Mint ismert, Magyarország az elsők között nyújtotta be az Európai Bizottsághoz a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervét. A következő hónapokban kétoldalú tárgyalások zajlanak a dokumentum végleges tartalmáról. A hivatalos bizottsági jóváhagyást kihirdető uniós határozat 2022 második félévében jelenhet meg. A Stratégiai Tervben hangsúlyos az Európai Zöld Megállapodás és a környezeti célkitűzésekhez való hozzájárulás kérdése. A helyettes államtitkár elmondása szerint az Európai Bizottsággal lefolytatandó kétoldalú tárgyalások minden bizonnyal számos kérdést felvetnek, illetve kisebb-nagyobb tartalmi változtatásokra is szükség lehet a konszenzushoz.

Juhász Anikó fontosnak nevezte a tárgyalási folyamatok minél gyorsabb lezárását, hiszen a nyári munkák megkezdése előtt legalább a termelést közvetlenül befolyásoló előírásokról, feltételekről tájékoztatni kell a termelőket.

Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktorai
Dr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatósága
Bai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Harasztiné Lajtár Klára:
A borkezelés, palackozás, csomagolás és szállítás berendezései - Borászati technológiák II.

Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai

Hírlevél feliratkozás

Legfrisebb cikkekből ajánljuk

Helyspecifikus gazdálkodás: hiányzó gyakorlat
Helyspecifikus gazdálkodás lehet az egyik módja a költségek optimalizálásának – javasolják íróasztal mögül a gazdáknak. Ennek van egy anekdotába illő valóságos tapasztalata. Egy bakonyalji faluban, homokos dűlőben – ahogy a nagykönyvben írva van – dohány zöldellt. A palántákat nem a dombra, hanem a lap aljára, fagyzugos területre ültették. Ez még a gyakornok gyereknek is föltűnt, és szóvá is tette az akkori termelőszövetkezet főagronómusának, hogy a késői fagyok miatt elfagyhatnak a palánták.
Új kutatás vizsgálja a sókedvelő növények alkalmazkodását
Új, hároméves kutatási projekt indult a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpontban, amely a sókedvelő, úgynevezett halofita növények alkalmazkodási mechanizmusait vizsgálja. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával megvalósuló projekt célja, hogy feltárja, miként képesek egyes növényfajok olyan sós élőhelyeken is fennmaradni és fejlődni, ahol más fajok elpusztulnának.
Magyarország csatlakozott az erdők védelmét célzó európai kezdeményezéshez
Az erdők védelme és fenntartható hasznosítása olyan közös ügy, amely országhatárokon átnyúló kezdeményezéseket és összehangolt szakpolitikai fellépést igényel, ezért Magyarország csatlakozott a Stockholmi Miniszteri Nyilatkozathoz, amelyet a FOREST EUROPE 10. Miniszteri Konferenciáján írtak alá az európai államok képviselői júniusban.
Borászat: botladozó marketing
A lassan hanyatló szőlőtermesztést és borászatot az idei tavaszon az időjárás is tovább ingatta. Az Alföld több térségében a késő tavaszi fagy károsított, egyes helyeken a szokásos termés felére számíthatnak a gazdák. Másutt meg tele vannak a pincék, egy várhatóan átlagos termést sem tudnak elhelyezni, még időben a lepárlást fontolgatják. Évek óta tapasztalható folyamat, hogy a kisebb termelők kivágják a tőkéket, a közepes méretű borászatok a túlélésért küzdenek.
Precíziós vadkárelhárítás ökológiai felelősséggel: Innováció és kombinált védelem a Doxmand-tól
A hazai agráriumban és erdőgazdálkodásban tapasztalható, évről évre súlyos károkat okozó vadkár mögött egy komplex ökológiai probléma húzódik meg. A fő kiváltó ok az élőhelyek drasztikus fragmentációja. Az infrastrukturális beruházások és a bekerített gyorsforgalmi utak kíméletlenül elvágják a természetes ökológiai folyosókat és a vadak vonulási útvonalait. Az állományok mozgástere fizikailag korlátozódik, így kényszerűségből a környező mezőgazdasági kultúrákban keresnek táplálékot. Ebben a helyzetben a gazdálkodók feladata kettős: a lehető leghatékonyabban védeni a termést, ugyanakkor etikus, a vadállományt nem károsító megoldásokat alkalmazni. Erre a kihívásra nyújt professzionális agrotechnológiai választ a magyar fejlesztésű Doxmand ultrahangos vadriasztó termékcsalád.
A Breier Farm a Pilis régió mintagazdasága
Számos pozitív jelzővel illethetjük a Breier Farmot, ugyanis, ha behajtunk a pomázi központ parkolójába, szép látvány fogadja a látogatót. Itt a természet és a modern világ kompozíciója elevenedik meg, s az is jól látszik, hogy a hagyományok őrzésére is nagy hangsúlyt helyeznek. A Breier Farm fő profilja egy integrált, sokirányú tevékenységet folytató családi gazdaság, valódi élménybirtok, ahol a precíziós mezőgazdasági termelés és a feldolgozás egymásra épülve, harmóniában kiválóan működik. Breier László tulajdonossal beszélgettünk.

Találja meg az Önnek való tartalmat

2014-2026 © Agrárium7   –   Minden jog fenntartva.

Tanulmány letöltése X

A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.

Tanulmány letöltése » feliratkozás X

« vissza

Tanulmány letöltése » ellenőrzés X

Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.

A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra

Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.

« vissza