Kategória: Növénytermesztés, Növényvédelem | Szerző: Zsigó György, 2022/06/02
Talán nem is kell mondani, hogy a környezetet és a természetet kímélő módon szeretnénk a károsítóktól megszabadulni - különösen figyelve a méhekre. A házi és vadméhek mellett azonban megjelennek az első kártevő rovarok is. Ekkor már egyre több növényen találhatunk levéltetvet.
A ribizlin, a csonthéjasokon és az alma mellett a juharon, berkenyén, bodzán is megtalálhatók az egyedei. Általánosságban elmondható, hogy csak nagy fertőzésnél nyúljunk a vegyszerekhez, a cseresznyelégy és a molyok elleni permetezés úgyis gyéríti majd őket. Tehát ahol tudjuk, hogy a tetvek nem bírnak el a jó erőben lévő növényekkel, ott még nem kell felvenni a permetezőgépet. A kezdeti tünetek után leállhat a fertőzés, nem terjednek tovább a károsítók.
Hangyák a levélen. Biztosak lehetünk, hogy levéltetvek vagy
pajzstetvek is vannak a fán. A tarka dió levéltetű egygazdás,
nem vándorol el, a dión él egész életében
Sok kiváló, levéltetű elleni szer kapható, de némelyikük csak zöldségfélékben engedélyezett. Mindig olvassuk el a tájékoztatót! A Pirimor 50 WG, Sherpa 100 EC, Karate Zeon 5 CS, Cyperkill 25 EC, Mospilan SG (és „ikertestvérei”: Gazelle 20 SP vagy SG, Spilan 20 SP), Teppeki 50 WG, Mavrik 24 EW azaz Klartan 24 EW, és a Vektafidok között válogathatunk. A szárító hatású narancsolaj hatóanyag és a Tiosol, a Biosol-káliszappan, sőt a hidegvizes zuhany (slaggal) is gyérítheti a telepeiket. A Vegarep EC nyári hígítása is engedélyezett levéltetvekre és azt a lecitint is tartalmazza, mely „egyszerű anyagként” többek között őszibarackban tafrina ellen is engedélyezett.
Egyre többen panaszkodnak a poloskaszagú szilvadarázs kártételére. Ahol a kb.1 cm-es nagyságú, kirágott, ürülékes belsejű, poloskaszagú termések borították a fák alját, ott ez garázdálkodott. (A szilvamoly később jelentkezik és a magot nem rágja meg, csupán a gyümölcshúsból táplálkozik.) A körtének, almának is van poloskaszagú darazsa!
Az egynemzedékes kártevő a talaj felső rétegében telel, báb alakban. A szilva virágzása előtt bújik elő és egyenesen a virágkelyhekbe rakja a tojásait. Amennyiben kb. 2 mm-es, barnuló foltokat látnak a csészeleveleken, sziromhullás után minél gyorsabban egy felszívódó készítménnyel kell védekezni a kikelő lárvák ellen.
Ha jól látom egyetlen felszívódó, III. kategóriás rovarölő hatóanyagunk van, az acetamiprid. A Mospilan 20 SG és a névváltozatai tartalmazzák. Gyakorlatilag nincs nagy különbség köztük, ezeket használhatjuk a kertekben. Méhkímélő készítmények „méhekre nem jelöléskötelesek”. A poloskaszagú szilvadarázsra is ezek közül választhatunk.
A ragacsos fehér lapra repülnek a szárnyas imágók, így időzíteni lehet a kezelést. Kisebb fáknál, állítólag védekezni is lehet ezekkel: már a virágzás előtt ki kell akasztani a lapokat a fa mindegyik oldalára, minél többet.
Kirágott belsejű és ürülékkel teli körömnyi szilvák a fa alatt.
A poloskaszagú szilvadarázs ellen kellett volna védekezni
A levéltetvek megjelenését jelző ragacsos sárgalapot és a fehérlapot, de a feromoncsapdák típusait is megtalálják a www.csalomoncsapdak.hu oldalon, ahol a csapdázható kártevők részletes leírását is elolvashatják. Érdemes felkeresni, lapozgatni benne. A kecskeméti Biocont Magyarország Kft. is forgalmaz előrejelzésre használható csapdákat.
A gyümölcsösökben előforduló további kártevők és begségek elleni növényvédelmi megoldásokról tájékozóddhatnak Zsigó György Védekezés a betegségek és kártevők ellen a gyümölcsösökben című digitális kiadványából.
Az elmúlt néhány évben olyan rovarok, gombák, baktériumok és vírusok jelentek meg a kertjeinkben, amelyekkel még nem találkoztunk. Nehezíti a helyzetünket az is, hogy az Európai Unió egyre több olyan növényvédő szer engedélyét vonja vissza, melyek a növényvédelemben főszerepet játszottak. Szerencsére megjelentek új, a biológiai termesztéshez közelebb álló, környezetkímélő módszerek is a károsítók elleni küzdelemben, melyek megismeréséhez nyújt szakavatott információkat a színes fotókkal illusztrált kiadvány. További, naprakész segítségként, a kiadvány megrendelői megkapják a növényorvos-szerző rendszeres, képes növényvédelmi értesítőjét is! További információk ITT!
Ajánlott kiadványokHavasréti Béla - Varga András:
Növényvédelem a zöldségeskertekbenDr. Ocskó Zoltán:
Növényvédő szerek, termésnövelő anyagok I-II 2022Zsigó György:
Védekezés a kórokozók és kártevők ellen a szőlőben Zsigó György:
Védekezés a betegségek és kártevők ellen a gyümölcsösökben
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza