Kategória: Agrárgazdaság, Fenntartható gazdálkodás | 2022/07/30
Az ökológiai termelés hazai helyzetéről, a támogatási programokról és az elfogadás alatt álló Közös Agrárpolitika (KAP) stratégiai terveiről beszélt Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára a 32 éves múltra visszatekintő nürnbergi Biofach kiállításhoz kapcsolódó konferencián.
A helyettes államtitkár kifejtette, hogy hazánkban az elmúlt évek jelentős növekedését követően immár 300 ezer hektárnyi terület áll ökológiai gazdálkodás alatt. Az agrártárca célja azonban az, hogy ezt az arányt folyamatosan növelje, elérve az 500 ezer hektárt, mely arány a hazai mezőgazdasági területek 10 százalékát tenné ki.
Juhász Anikó szerint a támogatás növelése kulcsfontosságú lépés volt hazánk részéről, de még nem elegendő a fenntartható növekedéshez. Ugyanis további tartós fejlődésre kizárólag a piaci kereslet növekedése, valamint a tudás intenzív gazdálkodás elterjedése mellett van lehetőség. Ezért a KAP következő programozási időszaka alatt arra kell ösztönözni az ökológiai gazdálkodókat, hogy az áttérés és fenntartás támogatása mellett a feldolgozás, a termékpályás együttműködés, a minőségrendszerek és a tudásátadás fejlesztésére is pályázzanak.
A jövő növekedési tervei fontosak, melyhez a cselekvési terv, illetve a forrás is adott. Ugyanakkor az idei év termelési és piaci válsághelyzete olyan rendkívüli helyzetet eredményez, amikor az ökológiai termelés szinten tartását is komoly értéknek kell tekinteni – tette hozzá.
Ajánlott kiadványokDr. Szalai József:
Növények fenntartható termesztéseDr. Radics László:
Pelyvás kalászos ősgabonák (tönköly, tönke, alakor) termesztéseDr. Radics László:
Ökológiai gazdálkodásDr. Pupos Tibor:
Fenntarthatóság és versenyképesség a mezőgazdaságbanDr. Radics László:
Zöldítés, vetésforgó, kettős termesztésDr. Radics László:
Ökológiai gazdálkodás II.
Ez is érdekelhetiZöld keresztet minden magyar szántóra!
Amit a dióburok-fúrólégyről érdemes tudni
A zöldség-gyümölcs ágazat 2021. éve
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza