Kategória: Növénytermesztés | 2022/09/07
Míg a geográfiai, klimatikus és edafikus tényezők adottak, azokhoz a fajtaválasztással csak alkalmazkodni tudunk, addig az agrotechnikai tényezőket magunk is változtathatjuk, figyelembe véve a fajták igényét.
A fajtáktól megkívánjuk, hogy a jó agrotechnikára fokozottan reagáljanak és a nagyobb befektetést több terméssel hálálják meg, illetve olyan területeken, ahol a jó agrotechnika nem biztosítható, a fajta jó alkalmazkodóképessége révén minél több termést érjünk el. Ha az optimális viszonyok nem adottak, akkor a termesztett fajta átlag feletti alkalmazkodóképessége az, ami bizonyos mértékig ellensúlyozhatja a terméscsökkenést.
Jó agrotechnikai feltételek mellett, kicsit is kedvező időjárás esetén elérhető a 6–8 t/ha termés. Jelenleg a fajták potenciális termőképességének kb. 65%-át használjuk ki. Kedvező termesztési feltételek között fokozott jelentősége van a fajták műtrágya-reakciójának és az állóképességnek.
A búzafajták kiválasztásakor alapvetően három tulajdonságot, illetve tulajdonságcsoportot veszünk figyelembe. Ezek a mennyiségi, minőségi és termésbiztonsági tulajdonságok.
mennyiségi tényező a termőképesség. Ez a fajtáknak genetikailag meghatározott tulajdonsága, amit a termesztés során realizálhatunk. A fajták minősége különböző. Ez megfontolható a termelés céljától függően. A minőség lehet prémium, malmi, takarmánybúza vagy speciális célra alkalmas (pl. kekszbúza).
A termésbiztonság több tulajdonságtól függ. Ilyenek a télállóság, a szárazság- és a hőtűrés, a betegségrezisztencia, a gépi arathatóság és a pergés-ellenállóság stb.
Hazánkban a fajtavizsgálatok pontosítása céljából három tenyészidőcsoportot alakítottak ki:
A tenyészidőcsoportok között a különbség éréskor 3–4 nap a termőhelytől és vetésidőtől függően. Általában több termést várnak későiektől, a NÉBIH adatai szerint azonban ez nem igazolódik. Nincs szignifikáns különbség a tenyészidőcsoportok között. A termésstabilitása a legjobb a koraiaknak, alig maradnak el ettől a középérésűek és a legjobban a középkésőiek ingadoznak.
A magyar fajták féltörpék és csak intenzív termesztési körülmények között van jelentősége a szárrövidítő regulátorok használatának.
Többségük hidegtűrése és télállósága megfelelő, szárazság- és aszálytűrő képességük jónak mondható. A betegségrezisztenciájuk (lisztharmat, szár- és levélrozsda) különböző, de egyre több az olyan, amely mindhárom kórokozóval szemben toleráns vagy rezisztens.
A fajták minősége is különböző, ezért közülük a termesztési célnak megfelelően lehet választani. A fajták azonban csak a lehetőségét biztosítják a kiváló technológiai minőség előállítására, ennek eléréséhez a cél elérését legjobban támogató agronómiai kezelések használatára is szükség van. Az agrotechnikai hiányosságok, különösen a rossz elővetemény és nitrogénműtrágya megvonása minőségrontó tényező. Ilyen okok miatt nem tudják minden esetben elérni a köztermesztésben a fajtára jellemző minőséget. A fajták szárának rövidítésével sikerült elérni, hogy a gépi aratás ma már általános és nehézségektől mentes.
Dr. Radics László Az őszi búza termesztése című kiadványa bemutatja a világ búzatermesztését, az őszi búza környezeti igényeit, korszerű fajtahasználatát, modern termesztéstechnológiáját, komplex növényvédelmét, valamint az aktuálisan érvényes minőségi követelményeit.
A kiadvány megrendelhető a Szaktudás Kiadó oldalán az alábbi linkre kattintva.
Ez is érdekelhetiZöld keresztet minden magyar szántóra!
Amit a dióburok-fúrólégyről érdemes tudni
A zöldség-gyümölcs ágazat 2021. éve
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza