Kategória: Fenntartható gazdálkodás, Növénytermesztés | 2022/10/06
Az Európai Unióban a biomassza-alapú gazdaság a bruttó hozzáadott érték 4 százalékát teszi ki, s ennek kétharmadát a mezőgzadaság és az élelmiszeripar adja. Az összes foglalkoztatottnak viszont a 8 százaléka dolgozik a biomassza-alapú gazdaságban, ami alacsony termelékenységre utal.
A fenntarthatóság szempontjából a hulladékok csökkentése, beleértve a háztartási hulladékokat is, általános feladattá vált. A hulladékok nem csak környezetterhelést jelentenek, de gazdasági veszteséget okoznak. A törekvések és a tények a lineáris gazdaság helyett a körforgásos gazdaság irányába való fordulást sürgetik. A szakirodalmak a körforgásos gazdaságban többek között a 3R (reduce, reuse, recycle - csökkent, újrahasznál, újrahasznosít) koncepciók ötvözetét fogalmazzák meg. A kutatás igazolta pédául, hogy vidéken a mezőgazdasági jellegből következően a szerves hulladékok újrahasznosítása jellemzőbb. Megfigyelhető a természet felé fordulás, a mezőgazdaság szerepének felértékelődése, a megtermelt javak önálló előállítása.
A Gazdálkodás agrárökonómiai tudományos folyóirat 2022. 3. számában olvashatják Németh Nikoletta és Mészáros Katalin Vidéki háztartások a körforgásos gazdaság megvalósulásáért című tanulmányát. Mivel a körforgásos gazdaság gyakorlati megvalósítása érdekében nélkülözhetetlen a szelektív hulladékgyűjtés és a hulladék mennyiségének csökkentése, a vizsgálat során véletlen mintavételi technikával választott háztartások hulladék-csökkentés érdekében tett lépéseit mérték fel.
A lapszám elérhető a Szaktudás webshopban, IDE kattintva!
A körforgásos gazdaság olyan koncepció, amely során a termékek, anyagok a lehető leghosszabb ideig vesznek részt a gazdasági körfolyamatokban. A hulladékok másodlagos nyersanyagként kerülnek felhasználásra, ezt követően visszaforgathatóak, újrahasznosíthatóak lesznek. A körforgásos gazdálkodás rendszerszintű változást jelent, üzleti, gazdasági lehetőségeket generál, környezeti és társadalmi előnyöket nyújt. Másfelől: a tapasztalatok azt mutatják, hogy amíg verbális szinten egyre több nyilatkozat van a körforgásos gazdálkodás és a rövid ellátási láncok szerepéről, ezek a rendszerek alig léteznek az Európai Unió új tagországaiban.
Oláh Judit és Popp József A fenntartható fejlődés záloga a körforgásos bioökonómia című könyve végigköveti annak a rendszerszintű változásnak minden elemét, amely az áruk előállítása, fogyasztása és hulladékkezelése terén megkerülhetetlen.
Bemutatja a fenntartható élelmiszer-ellátás kihívásait, kitérve az élelmezés- és környezetbiztonsági kérdésekre is. Megismertet a körforgásos gazdaság rendszerével és a biomassza-alapú gazdaság megvalósításának feladataival.
A könyv, mely a gazdák és a mezőgazdasági vállalkozók mellett hasznos szakmai forrás a magyar agrároktatás szereplői és a szakmai érdekképviseleti szervezetek számára is, elérhető a Szaktudás Kiadó Ház kínálatában ITT.
Ajánlott kiadványokDr. Pupos Tibor:
Fenntarthatóság és versenyképesség a mezőgazdaságban-:
Gazdálkodás 2022. 3.Oláh Judit és Popp József:
A fenntartható fejlődés záloga a körforgásos bioökonómiaDr. Oláh Judit:
A körforgásos bioökonómia hatása az élelmezés-, energia- és környezetbiztonság alakulására a 2050-ig szóló EU Stratégia tükrében
Ez is érdekelhetiZöld keresztet minden magyar szántóra!
Amit a dióburok-fúrólégyről érdemes tudni
A zöldség-gyümölcs ágazat 2021. éve
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza