Kategória: Agrárgazdaság, Élelmiszeripar | 2022/11/15
Az élelmiszer-biztonság annak biztosítása, hogy a termelés és a forgalmazás teljes folyamatában az élelmiszer nem veszélyezteti a fogyasztó egészségét, ha azt a rendeltetési célnak megfelelően fogyasztja.
A világon bárhol előállított és forgalmazott élelmiszerekkel kapcsolatban azonban egyre félőbb, hogy veszélyeztet(het)ik a fogyasztók egészségét, ami a következő okokra vezethető vissza:
Mindezek következtében a már ismert élelmiszer-biztonsági kockázatok mellett újak is jelentkez(het)nek az élelmiszerlánc teljes folyamatában.
Az élelmiszerek minőségéért és biztonságáért viselt felelősség
Az élelmiszerek biztonságáért elsődlegesen az előállító felelős. E felelősség természetesen bizonyos mértékig tovább adódik az élelmiszer tárolását/raktározását, forgalmazását végző vállalkozókra, a közétkeztetés és vendéglátás szereplőire. Ez törvényi kötelesség. Innen tovább száll a felelősség a fogyasztóra a címkén és egyéb formában adott tájékoztatás alapján.
Ez azt jelenti, hogy „az élelmiszerlánc-szereplő felelős… az élelmiszer biztonságosságáért és minőségéért, valamint jelöléséért, amennyiben a forgalomba hozatalt kizáró vagy jelölési hibát ő okozta, vagy az általa is felismerhető lett volna. A hibáért a magyarországi első forgalomba hozó akkor is felelős, ha azt nem ő okozta, amennyiben a forgalomba hozatalt kizáró vagy jelölési hiba a magyarországi első forgalomba hozatalt megelőzően keletkezett”.
Az élelmiszer-minőség összetevői közül a táplálkozásbiológiai értéket, az élvezeti értéket és alkalmasságot a termelő/gyártó „termeszti/gyártja bele” az élelmiszerbe, hiszen ő választja meg az összetételt, az előállítás technológiáját, a felhasznált anyagokat, a beszállítókat stb. Ezek kialakításában a kereskedelemnek nincs szerepe.
Az élelmiszer minőségének további, de egyben legfontosabb összetevője a biztonság, amiért az élelmiszerlánc valamennyi tagja felelős. Ez a gyakorlatban úgy valósul meg, hogy az élelmiszer átadásával együtt átszáll a biztoságáért viselt felelősség is.
A kiskereskedelmi vállalkozók tehát felelősek azért, hogy az átvett jó minőségű, biztonságos stb. élelmiszer továbbra biztonságos (jó minőségű) maradjon és károsodás nélkül jusson el a fogyasztóhoz. Az élelmiszer-kereskedelmi vállalkozók termékeik biztonságát az élelmiszer-higiéniai feltételek és szabályok teljeskörű betartásával és az ezek figyelembevételével, az általuk végzett teljes folyamatra kiterjedő, veszélyelemzésen alapuló önellenőrző rendszer kialakításával és működtetésével tudják megteremteni és garantálni.
HACCP rendszer = veszélyelemzés, kritikus ellenőrzési pontok (lépések) rendszere
Az élelmiszerek biztonságát garantáló rendszer az élelmiszerek biztonságáról való gondoskodás érdekében megállapítja a jellemző veszélyeket és meghatározza a megelőzésükre/kiküszöbölésükre szolgáló intézkedéseket. A HACCP rendszer célja elsősorban a megelőzés, de képes kezelni a már bekövetkezett veszélyeket is.
A HACCP-rendszer hét alapelvből áll:
1. alapelv: Veszélyelemzés végzése: bármely veszély azonosítása, amelyet meg kell előzni, meg kell szüntetni, vagy elfogadható szintre kell csökkenteni.
2. alapelv: A Kritikus Szabályozási Pontok (CCP-k) meghatározása: azon lépéseknél, ahol az ellenőrzés alapvető fontosságú, kritikus ellenőrzési pontok azonosítására van szükség a veszély megelőzése vagy megszüntetése, vagy elfogadható szintre való csökkentése érdekében
3. alapelv: A kritikus határérték(ek) megállapítása: erre a kritikus ellenőrzési pontoknál van szükség, hogy el tudjuk választani az elfogadhatóságot az elfogadhatatlanságtól az azonosított veszélyek megelőzése, megszüntetése vagy elfogadható szintre való csökkentése szempontjából.
4. alapelv: A CCP szabályozását felügyelő rendszer felállítása: hatékony mérési/megfigyelési eljárások létrehozása és alkalmazása a kritikus ellenőrzési pontoknál.
5. alapelv: Azon helyesbítő tevékenység/ kiigazító tevékenység meghatározása, amit akkor kell elvégezni, ha a felügyelet azt jelzi, hogy egy adott CCP nem áll szabályozás alatt (azaz a mért vagy megfigyelt érték eltér az előre meghatározottól).
6. alapelv: Az igazolásra szolgáló eljárások megállapítása, annak megerősítésére, hogy a HACCP rendszer hatékonyan működik, azaz az elhatározott intézkedéseket megtették-e és azok hatékonyan működnek-e.
7. alapelv: Olyan dokumentáció létrehozása, amely minden eljárást és nyilvántartást tartalmaz ezen alapelvekhez és alkalmazásukhoz. A dokumentáció mérete legyen összehangban a kereskedelmi egység méretével, a forgalmazott termékkörrel.
Az élelmiszerkereskedelemmel foglalkozó vállalkozásoknak a forgalmazott élelmiszerek minőségének biztosításához, és azon belül az élelmiszerek élelmezés-egészségügyi biztonságának megőrzéséhez nyújt hasznos útmutatót Dr. Hegedüs László Zsigmond Élelmiszerbiztonsági-rendszer a kiskereskedelmi kkv-knál című kiadványában. Rövid elméleti áttekintés mellett az egyedi üzletek működésére könnyen adaptálható, részletes gyakorlati példákkal segíti a megfelelő rendszer kialakítását.
A kiadvány megrendelhető a Szaktudás Kiadó oldalán az alábbi linkre kattintva!
Ez is érdekelhetiZöld keresztet minden magyar szántóra!
Amit a dióburok-fúrólégyről érdemes tudni
A zöldség-gyümölcs ágazat 2021. éve
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza