Kategória: Növénytermesztés | 2023/01/31
A hagyományos koronaformákkal szemben a karcsúorsó formánál a fa központi tengelye a domináns, amelyen alárendelt helyzetű, különböző szögben álló termőgallyakat alakítanak ki, figyelembe véve a termőgallyak növekedési és terméshozási tulajdonságait.
A kajszi orsó esetében a különböző változatok a tőtávolságban és a termőgallyak hosszúságában, élettartamában különböznek. Az orsó koronájú fák koronája egyetlen vázágból, az úgynevezett sudárból (központi tengelyből) áll, amelyen legfeljebb az alsó zónában alakítanak ki vázkarokat. Ezen kívül csak termőgallyakat, termővesszőket nevelünk, amelyeken legfeljebb 3-4 évig termelünk gyümölcsöket, majd újakkal felváltva folyamatosan cseréljük a termőfelületet. Ennek is köszönhető, hogy a fiatal termővesszők, termőgallyak szép és jó méretű gyümölcsöket hoznak.
A kajszi karcsúorsó nevelése számos előnnyel rendelkezik a hagyományos koronaformákkal szemben. Ezek az előnyök megmutatkoznak az árutermelő gyümölcsösökben és a házikertekben egyaránt.
Üzemi ültetvényekben az orsófák intenzív területhasznosítást tesznek lehetővé a nagyobb ültetvénysűrűséggel, 1000-2500 fa hektáronkénti telepítésével, ami a hagyományos ültetvényekhez viszonyítva nagyobb területegységre számított terméshozammal is jár. Az orsó koronájú ültetvényekben ennek következtében minden egyéb ráfordítás (vegyszer, üzemanyag, munkaerő) intenzívebb hasznosulásával lehet számolni.
Kajszi orsófák ültetvénye (NÉBIH, Tordas)
Az orsó koronájú ültetvények nemcsak a munkaerő jobb kihasználását, hanem az egyre inkább hiányzó munkáskezek kiváltását is lehetővé teszik, hiszen a fák ültetésétől kezdődően a talajművelés és növényvédelem mellett a metszési, virágritkítási műveletek is jól gépesíthetők A gyümölcsszedésben a különböző vontatott vagy önjáró szedőkocsik, platformok nagy segítséget jelentenek a kézi szedés hatékonyságának növelésében, sőt ma már néhány gyümölcsszedésre kialakított géppel is eredményesen próbálkoznak. Külön ki kell emelni a környezetkímélő megoldásokat elsősorban a növényvédelemnél, ahol az alagútpermetezők minimálisra csökkentik a vegyszerek környezeti emisszióját.
Alagútpermetezővel mérsékelhető a környezetbe jutó vegyszer mennyisége (Schreiber, Poysdorf, Alsó Ausztria)
Fagykár megelőzése
Az utóbbi időben egyre több szó esik a kajszi ültetvények fagykár elhárításáról. Akár a tél végi, de még inkább a kora tavaszi időszakban, különösen a virágzás tájékán súlyos fagykároknak lehettünk tanúi. A kajszi ültetvények Magyarországon tíz évből 3-4 alkalommal adnak jó termést, a többi évben a gyenge termés oka a fagykár. A fagy elleni védekezésben a kevésbé veszélyeztetett termőhely kiválasztásával (lejtős területeken a hideg levegő lefolyik a völgyekbe), kevésbé érzékeny fajták és alanyok kiválasztásával lehetünk eredményesek. Az orsófáknak az előbbieken túl van még egy előnye: a 3,5-4,5 m magas fák felső harmada a fagyos zóna fölött védve van a talajmenti fagyoktól, így a virágfagykáros években is számíthatunk a fákon termésre.
Extra előnyök a házikertben
A házikertekben az előzőekben említettek mellett a fák kis méretéből adódó előnyöket kell kihangsúlyozni. A kiskoronájú fákból többet is el lehet helyezni az egyre kisebb átlagos területű házikertekben, így ezek jól kiválasztott néhány fajtával folyamatosan friss, érő gyümölccsel látják el a családot, s a befőzési szezon is széthúzható a korai érésűektől kezdődően a kései fajtákig bezárólag. A házikertben jelentős a balesetveszély csökkenése, nem szükséges magas létrákat használni a szedéshez, a gyümölcs kétharmada földről elérhető, a korona felső harmadának szedéséhez pedig elegendő egy biztonságosabb alacsony szedőállvány. Növényvédelemben pedig az alacsonyabb fák teteje is jól elérhető akár földről, kis háti permetezőkkel.
Összegezve, a karcsúorsó fák a kajszinál is számos olyan előnyt biztosítanak, amelyeket érdemes megismerni és használni a kajszi orsófák kialakításánál, kiegészítve az alanyhasználatnál szerzett tapasztalatokkal.
(folytatás: Dr. Hrotkó Károly A kajszi orsófák kézikönyve című kiadványában)
Dr. Hrotkó Károly a Kajszi orsófák kézikönyve című kiadványában minden olyan ismeretet és szakmai fogást bemutat, ami az ilyen formára alakított ültetvények sikeres neveléséhez szükséges. Megismerhetjük többek közt az ültetési anyag kiválasztásának szempontjait, az ültetési tudnivalókat, a telepítés utáni metszés módjait és alanyhasználat során szerzett tapasztalatokat.
A kötet digitális kiadásban megrendelhető a szaktudas.hu webshopban, ITT.
Ajánlott kiadványokKollányi Gábor – Kollányi Ágnes – Bergendi Nadin – Varga Jenő:
Termesszünk málnát!Holb Imre (szerk.):
Az alma ventúriás varasodása - biológia, előrejelzés és védekezésDr. Géczi László:
A köszméte, a ribiszke és a josta termesztése-:
Kertgazdaság - Horticulture 2022. 4.Bujdosó Géza, Kalmár Klementina:
Termesszünk diót!Dr. Hrotkó Károly:
A kajszi orsófák kézikönyve - Koronaalakítás, metszés, alanyokGonda István - Apáti Ferenc (szerkesztők) :
Versenyképes almatermesztésKaszab László:
Metszés - Díszfák, díszcserjék, gyümölcsfák, szőlő, örökzöldek kúszónövények és rózsák metszéseKeszei Attila:
GyümölcstermesztésZsigó György:
Védekezés a betegségek és kártevők ellen a gyümölcsösökben
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza