Kategória: Agrárgazdaság, Fenntartható gazdálkodás, Gépesítés | Forrás: prolansys.hu, 2023/03/05
Arra az alapvető kérdésre adunk választ, hogy a jelenlegi tervezhetetlenné váló körülmények között hogyan lehet optimális önköltség mellett magas termésbiztonsággal és tervezhető hozamokkal hatékonyan gazdálkodni. Ma már nem jobbnak kell lenni, hanem hatékonynak. Ezt tudomásul kell vennünk mint ahogy azt is, hogy ehhez meg kell újulnunk, máskülönben vállaljuk annak beláthatatlan kockázatát, hogy a növekvő termelési költségek miatt nagy bajba kerülhetünk. Tegyük fel a kérdést, ilyen piaci környezetben mennyire alapozhatunk a „megszokásainkra”?
Ahhoz, hogy megértsük a Prolansys technológiákban rejlő lehetőségeket szembe kell nézni azzal, hogy annyira megváltoztak a növénytermesztés sikerességét befolyásoló körülmények, hogy a hatékony gazdálkodásról alkotott elképzeléseinket felül kell írni. Ki kell mondani, hogy az input piacon fellépő helyzet ellehetetleníti a gazdálkodást. Azt is figyelembe kell venni, hogy a biológiai tényezők befolyásolják leginkább a hatékonyságot. Az egyoldalú „vegyi út” sok olyan problémát generált amelyek miatt egyre több terméket használunk, ez többletköltségeket jelent. Miért nem gondolkodunk el azon, hogy a magokban rejlő genetikai potenciálokat miért nem tudjuk kiaknázni? A válasz egyszerű, amennyire eltávolodunk attól, hogy biológiai szemléletű alapokra helyezzük a termelést annyira fognak növekedni a költségeink és annyira romlanak gazdasági kilátásaink.
A Prolansys technológiák használatával képesek vagyunk újraépíteni, aktivizálni azokat a biológiai alapokat amelyek a hatékony gazdálkodáshoz nélkülözhetetlenek. Nagyon fontos, hogy ezt önköltségi oldalon kedvezőbben mint ahogy jelenleg termelünk. A Prolansys technológiák aktívan képesek a környezeti hatásokat ellensúlyozni, megújítják termőföldjeinket, magas termésbiztonság mellett kalkulálható hozamokkal lehet gazdálkodni. A Prolansys olyan fejlesztéseket képes a gazdák rendelkezésére bocsátani melyek az eredményességet a környezet további terhelése nélkül képesek biztosítani.
Optimális humusz nélkül nincs hatékony tápanyagfeltáródás, nincs tápanyagmegtartó képessége a talajnak, növekszik a tápanyag kimosódás veszélye, megfelelő szerkezetesség hiányában a csapadékmegtartó képesség nem megfelelő (aszály esetén nincs víz amit a föld szolgáltatni képes), szerkezetesség hiányában pusztul a talajélet mert a talaj térfogata csökken, kiszorítja magából a levegőt, ezáltal az oxigént is ami elengedhetetlen életfeltétel a talaj mikroszervezeteinek. Nagy a víznyomás veszélye, a csapadék nem képes a talajba bejutni. A szár-, és gyökérmaradványok bomlása korlátozott és nagyon lassú ami alapvető fontosságú lenne a humuszképződés miatt. A mai talajokból megnőtt a toxikus nehézfémek felvétele ami rontja a minőséget, a termés eredményeket és takarmányozásban pedig az állatokra nézve káros.
A Prohumin technológia összetettsége miatt képes a termőtalaj megújítására, a talajéletet aktivizálja, a tápanyag feltáródást növeli, a tápanyagok növényekbe szállítását javítja, blokkolja a toxikus fémek felvételét azáltal, hogy olyan erős kémiai kötést hoz létre a nehézfémekkel ami felvehetetlenné teszi azokat a növény számára, szerves szénforrásként pedig közvetlen tápanyagforrás a magoknak és a talajlakó mikroszervezetek számára. Javítja a talaj pH értékét (puffer), növeli a műtrágyák hatékonyságát azáltal, hogy az egyébként nagyon alacsony hatóanyag feltáródást többszörözni képes.
A szervetlen tápanyagokkal szemben amelyek feltáródása korlátozott, hasznosulásuk alacsony és tartamhatásuk korlátozott (adott ideig elérhető) a Bioalga technológia „belülről eteti” a növényt kivédve a tápanyag felvehetőségének kockázatait, a növényen belül történik a szerves tápanyagok szintetizálása ami ezáltal sejt szinten képes is beépülni. A Bioalga aktív technológia mely képes reagálni a káros környezeti hatásokra ami azt jelenti, hogy amikor kedvezőtlen körülmény éri a növényt akkor adott stressz ellensúlyozására szükséges elemek, anyagok termelésével ellensúlyozza azt. Magas a gombák elleni védekezési potenciálja azáltal, hogy a legerősebb antioxidánst képes termelni ami a gombákat képes elpusztítani, mérsékelve a betegség okozta terméskiesést.
Cikkünkben idő hiányában nem tudjuk a technológiák teljeskörű lehetőségeit bemutatni, ugyanakkor azt fontos tudni, hogy üzemi termelési méretekben való alkalmazása hazánkban is folyamatosan nő. A technológiák külpiaci jelenléte is folyamatosan nő. Mondhatnánk, hogy a Prolansys elhozta a jövőt de mikor lenne nagyobb aktualitása a költségek optimalizásának és a hatékonyság növelésének ha nem a jelenlegi helyzetben? Külön érték, hogy ezt a környezetünk terhelése nélkül tudjuk megtenni, összhangban az új szabályozási irányokkal, támogatási rendszerrel (AÖP, KAP) ami plusz forrásokat is jelent a gazdálkodóknak.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza