Kategória: Agrárgazdaság, Növénytermesztés | Szerző: B. Zs., 2023/03/08
A GreenCoop szövetkezet a Vidám Paradicsom termelői csoportosulása, jelenleg egy magyarországi és négy szlovákiai üvegházzal, összesen 25 hektár területtel és több mint 500 alkalmazottal. Bindics Zsolttal, a szövetkezet elnökével beszélgettünk.
Bindics Zsolt
Elnök
- Hogyan indult a Vidám Paradicsom története?
- Az egész 2006-ban kezdődött, amikor meggyőztem három barátomat, hogy kezdjünk el együtt paradicsomot termeszteni. Eredetileg csak hazai termesztésű zöldséggel szerettünk volna kereskedni, de nem voltak olyan termelők, akik minőségi paradicsommal tudtak volna ellátni bennünket. Ezért úgy döntöttünk, hogy magunk kezdünk neki a termesztésnek. Vissza akartuk hozni a csallóközi paradicsomtermesztés hagyományát, amely egész gyermekkorunkban körülvett bennünket.
- A boltokban a paradicsomok széles választékával találkozhatunk, sok olcsó importzöldséggel is. Hogyan maradnak versenyképesek?
- A frissesség adja el a zöldségeket, ez az alap. Utána az ár és az íz a döntő. Mi, hazai termelők, egyértelműen nyerünk frissesség terén, mert a paradicsom nem utazik több száz, sőt, több ezer kilométert a vásárlóhoz. Ízben is nyerünk, hiszen a paradicsomokat pirosan szedjük, közvetlenül a naptól a fürtön beérve. Csak árban előzhetnek meg bennünket az import áruk, amelyek átlagosan 10%-kal olcsóbbak. Az a tapasztalatom, hogy ez a 10% többlet nem tartja vissza a vásárlókat a jobb minőség megvásárlásától. Viszont, őszintén megmondva, egyetlen zöldség sem ízlik, ha nem friss, még az otthoni sem.
- Egészséges és ízletes paradicsomot termesztenek, oly módon, hogy a lehető legkevésbé terheljék a környezetet. Milyen technológiával lehet ezt elérni?
- Geotermikus energiát használunk, amivel évente körülbelül 15 ezer tonna CO2-t spórolunk meg más, hasonló méretű üvegházi termesztőkhöz képest. Az öntözéshez gyűjtjük az esővizet és biológiai növényvédelmet alkalmazunk. Csak precíz csepegtető berendezésekkel öntözünk, és minden vizet újrahasznosítunk, amíg minden hasznos elemet ki nem nyerünk belőle.
A zöldhulladékunkat biogáz állomásokra viszik, ahol villamosenergiát állítanak elő belőle. Törekszünk a körforgásos gazdálkodásra, és nem pazaroljuk a természeti erőforrásokat. Ezért a szemléletünkért az Év Zöld Vállalata díjat is megkaptuk.
- A Vidám Paradicsom otthona Győr környéke és Csallóköz. Miért pont ezek?
- Itt található Közép-Európa legnagyobb édesvízkészlete, és garantáltan évente legalább 2000 órát süt a nap. A jó minőségű öntözés és a sok napsütés a legfontosabbak a jó paradicsom termesztéséhez. Emellett persze a melegről sem szabad megfeledkezni, hiszen a paradicsomnak legalább 18 °C kell az ideális növekedéshez. Amikor kevés a napsütés, a szükséges hőt a termálkútjaink biztosítják.
- Évente több mint 10 millió kilogramm paradicsomot termesztenek, a régió jelentős munkáltatói közé tartoznak. Ez nagy felelősséggel is jár.
- Igen, a nyári szezonban 500, nagyrészt a régiónkból származó ember dolgozik üvegházainkban, raktárainkban. Intenzív munka, hiszen 25 hektárnyi üvegházban annyi embert foglalkoztatunk, mint egy átlagos gazdálkodó 20 000 hektár termőföldön. Nagyon nyitott cégkultúránk van, és igyekszünk a közös munka mellett szórakozni, utazni is, hogy ne csak a paradicsomunk legyen vidám. A nyílt, megértő kommunikációra törekszünk, és célunk, hogy egy stabil csapatot építsünk olyan emberekből, akik megbíznak egymásban, és szeretnek munka után együtt leülni egy pohár borra.
- Meg tudja mondani, melyik paradicsom a legnépszerűbb a vásárlók körében?
- Sokféle paradicsomot kínálunk, méret szerint a kis cherrytől a közepes koktélon át a nagy ökörszívig. Színét tekintve a klasszikus piros mellett fekete, narancssárga és sárga paradicsom is terem nálunk, így mindenki megtalálhatja a kedvencét. A legnagyobb sláger azonban a piros koktélparadicsom, ahol talán a legjobb az ár-érték arány, majd a kis cherry, ami egy igazi ízbomba. Sok vásárló azonban nem szeret kísérletezni, például a kedvenc fekete paradicsomom sem fogy annyira jól, mint amennyire finom.
- Mi készteti Önt arra, hogy környezettudatosan termesszenek és felelősségteljesen gazdálkodjanak?
- Tisztában vagyok vele, hogy bolygónk túl fog élni bennünket, de kötelességünk megőrizni a természet értékeit, és legalább olyan állapotban átadni a Földet a következő nemzedéknek, amilyenben megörököltük. Így nekem, mint kétgyermekes apának, ez a szemlélet elsősorban egy elköteleződés a saját gyermekeim felé, és nem akarok csalódást okozni nekik.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályaiFejlesztés előtt: Juhok elhelyezése - hagyományos és precíziós megoldásokFejlesztés előtt: Brojleristállók építése
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza