Kategória: Agrárgazdaság, Fenntartható gazdálkodás | Szerző: H. Gy., 2023/03/12
Ötven éve alakult meg a KITE Zrt. A nádudvari központban ma sem térnek el az alapítók hitvallásától, miszerint a hagyományokhoz híven a világban fellelhető legújabb technológiákat a jövőben is kutatják, és a fenntartható gazdálkodás szempontjainak érvényesítése mellett magas színvonalon alkalmazzák. Igazolja ezt az idei AGROmashEXPO-AgrárgépShow kiállítás is, amelyen Sira Márk, a kertészeti üzletág igazgatója Nemzetközi Termékfejlesztési Különdíjat vehetett át.
Az 1973-ban, egykoron nonprofit szervezetként alakult Kukorica és Iparinövény Termesztési Együttműködés fő célja a tudomány világszínvonalú eredményeinek megismerése, az új technológiák, korszerű termelési eszközök és üzemszervezési eljárások elsajátítása és elterjesztése volt a taggazdaságok körében és rajtuk keresztül az agrárszektor egészében. A KITE hazánk egyetlen olyan termelési rendszere, amely a mai napig az alapítók elveit vallja. Ezt a következetes fejlődést sok tehetséges munkatárs és számos sikertényező segítette, de mind közül kiemelkedik a tény, hogy alapításától hosszú időn át vezette egy jövőbe tekintő, karizmatikus személyiség, aki tevékenységének középpontjába a szakmai hozzáértést és a mezőgazdaság fejlesztését helyezte. Szabó Istvánnak, a KITE örökös tiszteletbeli elnökének meghatározó szerepe volt a Kukorica és Iparnövény Termesztési Együttműködés létrehozásában, majd fejlődésének fáradhatatlan motorja maradt évtizedeken keresztül.
A rendszerváltás éveiben a KITE tevékenysége piaci alapokra helyeződött, majd az egy évtizede lezajlott tulajdonosváltás eredményeként a vállalkozás új növekedési pályára állt, de a felhalmozott tapasztalatok továbbadása és a magas színvonalú szakmai tudás minden változáson átívelő elvárás maradt. Ez a háttér tette lehetővé a cég számára, hogy a magyar szántóföldi növénytermesztés és a kertészet piacvezető integrátorává váljon, miközben sikerült megőrizni évtizedes hagyományaikat, értékeiket és ambíciójukat.
Az idei AgrárgépShow-ra számos újdonsággal készültek, amelyek közül is a legkiemelkedőbb az Innovációs Központjuk legújabb fejlesztése, az öntözési szaktanácsadás felülete, mely professzionális támogatást nyújt az adatalapú vízpótláshoz. Ennek megismerésére is lehetőségük volt a látogatóknak a gépcsodák és a szolgáltatások bemutatkozása mellett. Az idei évben is megtöltötték az F pavilont az AgrárgépShow-n. A 3000 m2-es kiállító téren több mint húsz új és hat old timer gépet mutattak be, mindemellett összes értékesítési területük bemutatkozott. A KITE Precíziós Gazdálkodási Rendszere (PGR) külön körstandot kapott a standban, ahol a már ismert applikációk mellett a Kiemelt Szolgáltatási Igazgatóság mutatkozott be, akik a 2020-ban elindított PGR szolgáltatási oldalát végzik a termelőknek.
A kiállított termékek közül kettőt érdemesnek talált az AgromashEXPO-AgrárgépShow zsűrije a kitűntetésre. A JCB Fastrac ICON traktor, valamint a francia Pellenc cég Optimum 2 szüretelő kombájnjainak digitális megoldásai nyerték el a Nemzetközi Termékfejlesztési Különdíjat. Idén a legszebb standnak járó kitüntetést is a KITE érdemelte ki a nagy standok kategóriájában. Sőt a befektetett munka elismeréseként a Magyar Marketing Szövetség Kiállítói Fődíját is átvehették a pénteki napon. A kiállítási terület a fenntarthatóság jegyében épült fel idén, igyekeztek a legtöbb terméküket és szolgáltatásukat bemutatni, melyek a jövő generációit is szolgálják a magyar mezőgazdaságon belül. Az idei évben ugyancsak felsorakoztak a jövőbe mutató növényápolási lehetőségek is.
Sira Márk, a kertészeti üzletág igazgatója
Sira Márkkal az egyik kitüntetett termékükről, a Pellenc cég Optimum 2 szüretelő kombájnjáról beszélgettünk. Az igazgató azzal kezdte a beszélgetést, hogy a francia Pellenc cégcsoport a KITE-hez hasonlóan szintén az idén ünnepli a megalakulásának 50. évfordulóját. A KITE húsz éve áll üzleti kapcsolatban a francia céggel, melynek hivatalos magyarországi forgalmazója a KITE.
A Pellenc cégcsoport egy lépéssel mindig előrébb jár az innováció területén a konkurenciánál. 2007-ben jelent meg a piacon a Selectiv Process névre keresztelt válogató asztallal, amely a szőlőbetakarítás közben a legjobb minőségben válogatja ki a bogyókat. A már bizonyított és jól bevált Selectiv Process bogyózó és válogató rendszer további fejlesztésre került, amely által még jobb minőségben tudjuk betakarítani az értékes szőlőszemeket. Ez az asztal része a kitüntetett Optimum 2 szüretelő kombájnnak, de borászati eszközként önállóan is elérhető, megvásárolható. Az Optimum szüretelő gépet felszerelték telemetrikus eszközökkel, így a precíziós gazdálkodásba is jól illeszkedik. A Pellenc az Optimum 2 termékcsalád megjelenésével a szőlőtermesztés szolgálatába állítja az innovációt, a teljesítményt és a minőséget, amely így összeegyeztethető a környezet tiszteletben tartásával, a költséghatékonysággal és a könnyű használattal. Így minden termelő megtalálhatja, a saját gazdasága igényeinek a legmegfelelőbbet, jelentette ki az igazgató.
Ami a gép tulajdonságait illeti, a kabin 320 fokos kilátást biztosít a kezelőnek, az ülés a kezelő kényelmét szolgálja (pl. magas hátfal). A kezelést segíti az Easy Touch 10.4 inches érintős képernyő, mely teljes egészében innovatív piktogramokkal van ellátva. Ennek segítségével menet közben is változtathatunk a szüretelés beállításain. Az Easy Drive joystick segítségével szinte gyerekjáték a gép irányítása, amely a legnehezebb körülmények között is jól navigálható marad. Akár 70 cm magas teraszon is dolgozhatunk a nagyobb modellekkel, a 30 százalékos oldalirányú lejtést is jól tolerálják, mivel a gép nagyon stabil. Igazolják ezt a hazai borászok is, akik elsősorban Villányban már kipróbálták a Pellenc szüretelőgépet. Az Easy Turn rendszer pedig lehetővé teszi az első kerekek 95 fokban történő fordítását. Egyedülálló manőverezőkészséggel rendelkezik a gép, ez a gyakorlatban 3,4 m fordulási kört jelent, fogalmazott Sira Márk.
A fejlesztések másik kiemelt iránya a minél hatékonyabb munka és jobb szüretelési minőség. A szüretelőfejeknél egy új „NSBF" névre hallgató, alacsony frekvenciájú rázórendszert építettek be, amely a korábbi változathoz képest még kíméletesebb a szőlőhöz. A Pellenc szüretelőgépeknél a válogatás már a felhordó szalagoknál elkezdődik, az általuk szabadalmaztatott, egyedi rácsos szállítószalag elválasztja az egész fürtöket a bogyótól és a létől. Így csak az egész fürtöknek kell áthaladni az alsó ventilátorok alatt, ami a teljes termésnek mindössze a 20-30 százaléka. Ez a megoldás lehetővé teszi a hatékony tisztítást, magas haladási sebességgel és kevés léveszteséggel. A szalag nyílt rendszerű, „L" alakban lett kialakítva, így az esetleges elakadások sem okoznak problémát. Könnyen eltávolíthatók a bekerült karó- és tőkerészek, a szalag visszafelé való forgatásával. A tisztító rendszer második, fontos fázisa a Selectiv' Process 2. Ide már csak a megmaradt fürtök érkeznek. A rendszer két fő egységből tevődik össze. Az egyik a lineáris magas frekvenciájú bogyózó, amely műanyag rázóujjak segítségével rendkívül kíméletesen választja le a fürtről a bogyókat. A rendszer másik része pedig a görgős válogató asztal, amely kialakítása révén teljes egészében elválasztja a levelet, a levélnyelet és a kocsányt a bogyóktól. Így a 3000 vagy 3600 liter kapacitású tartályokba szinte kizárólag egész bogyók kerülnek be, mondta az igazgató.
Végül az KITE kertészeti üzletágáról szólva Sira Márk elmondta, hogy három ágazatra oszlik a tevékenységük: a zöldség, a szőlő és a gyümölcs szektorra. Mindhárom területen az input termékek mellett a legkorszerűbb technológiákat, gépeket is kínálják a gazdálkodóknak. E mellett kiemelten foglalkoznak a biológiai növényvédelemmel. Ezt a tevékenységet is fejlesztik, hiszen már a szántóföldi zöldségtermesztőknek is nyújtanak ökológiai megoldásokat, kiegészítve a hagyományos növényvédelemmel. Ez a tevékenységük összhangban van az uniós előírásokkal, a zöld programban előírt korlátozásokkal, mondta végezetül Sira Márk.
KÉSZÜLJÖN A SZÜRETRE a Pellenc új modelljeivel!
A Pellenc önjáró és vontatott szüretelőgépek palettája most még szélesebb, így biztosan megtalálja
az ültetvénye számára legmegfelelőbb gépet.
További részletekért és ajánlatokért keresse gépértékesítő kollégáinkat!
Lizák Gábor (Kelet-Magyarország) +36 20 362 3372
Pálffy Ottó (Nyugat-Magyarország) +36 20 362 3413
A Pellenc egy olyan vállalat, amelyet 1973-ban alapított Roger Pellenc és Jean-Paul Motte. Francia szakosodott mezőgazdasághoz, valamint zöld- és közterületek fenntartásához szükséges gépek, berendezések és hordozható elektromos szerszámok gyártója. A bor, a borászat, a gyümölcsösök és az olajbogyó-termesztés a mezőgazdasági ágazatra szakosodott vállalat fő piaca. A társaság székhelye Pertuis, ahol a központ, kutatási és fejlesztési központja, a csoport ipari részlege, valamint a fő gyártási és összeszerelési egységek találhatók. A csoport 18 leányvállalatot képvisel a világon, köztük 7 termelési leányvállalatot. A Pertuis telephelyen a vállalat 1489 alkalmazottjából 450 alkalmazottat foglalkoztat. A központi irodában található a kutatóközpont, amely 1081 szabadalommal rendelkezik.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza