Kategória: Agrárgazdaság | 2023/07/02
Napjainkban a világméretű energiaválság hatására ismét előtérbe került a természetes energiák (nap, szél, vízi energia) felhasználása. A mezőgazdaságban és a gazdaság más területein (erdőgazdaságok, háztáji kertgazdaságok, kertészetek stb.) a hozamok növelésében és a termelési költségeken belül egyre meghatározóbb szerepet tölt be az energiatakarékos és környezetbarát vízellátás.
Spirálcsöves vízikerék
Vízemelő kos
Mivel a vízi energia egy soha ki nem merülő, mindig megújuló energiaforrás, ezért az energiatakarékos vízellátás területén egyre nő azoknak az olcsó üzemű, megbízható működésű, karbantartást jóformán nem igénylő anyag- és energiatakarékos szerkezeteknek a használata, amelyek a természetes energiát, az elfolyó vizet hasznosítják.
Ide tartozik az egyszerű szerkezetű és rendkívül olcsó üzemű vízemelő kos és a spirálcsöves vízikerék szivattyú is. Mind a két eszköz kiválóan alkalmas a kis vízhozamú és alacsony vízszintű vízfolyások energiájának hasznosítására, a víz azokból történő kiemelésére és továbbítására.
A vízemelő kos a helyzeti potenciállal felruházott vízhasznosítás területén vízemelésre szolgáló egyszerű szerkezet, ami „magában egyesíti a hajtómotort és a szivattyút, mely minden üzemanyag felhasználás nélkül” a folyó víz energiáját hasznosítja. Működésének lényege, hogy egy számottevő esésű természetes vízfolyás energiáját úgy hasznosítja vízemelésre, hogy segítségével a víz a szerkezetbe folyásánál nagyobb magasságra emelhető.
A spirálcsöves vízikerék szivattyú, mely tulajdonképpen egy alulcsapott vízikerékből és az oldalára szerelt spirálcsőből áll. A víz sodrása által forgásba hozott lapátkerék oldalára felszerelt spirálcső bemeneti csőszája minden egyes kerék körbefordulás alkalmával belemerül a vízbe. A befolyt vízmennyiség a forgási iránnyal ellentétes irányban áramlik a spirálcső belseje felé, majd a csőtengelyen keresztül az álló nyomócsőbe jut, onnan pedig a felhasználási helyre. Ez a vízikerék szivattyú kiválóan alkalmas a kis vízhozamú és alacsony vízszintű vízfolyások energiájának hasznosítására, az abból történő víz kiemelésre és továbbításra.
Mind a két szerkezet közös jellemzője az egyszerű szerkezeti kialakítás, valamint az, hogy gyorsan kopó alkatrészeket nem tartalmaznak, ezért csak minimális karbantartási igényük van, élettartamuk szinte korlátlan. Ezen műszaki jellemzők alapján hosszú távon is gazdaságosan üzemeltethetők.
A vízellátás szinte költségmentesen megvalósítható, ha a közelben lévő vízfolyás (4-5 m/s folyási sebességű duzzasztható patak, folyó, folyam, víztározó, halastó, vízlevezető csatorna stb.) medre egy mérsékelt duzzasztást (1-2 m) tesz lehetővé, vagy ha egy alacsony vízlépcső már rendelkezésre áll.
Fenti szerkezetek olcsó üzeműek, mert:
Egyszerű szerkezeti kialakításukkal és természetes energia felhasználásukkal jelentős környezetvédelmi szerepet töltenek be, azt nem szennyezik. A folytatás Dr. Árvai Lajos Energiatakarékos vízellátás című kiadványában olvasható.
Dr. Árvai Lajos: Energiatakarékos vízellátás című kötetéből a vízemelő kos és a spirálcsöves vízikerék szivattyú, a két egyszerű kialakítású, vízemelés céljára és továbbítására szolgáló szerkezet iránt érdeklődők a fenti bevezető után részletesen megismerkedhetnek azok működési elvével, felépítésével és felhasználhatóságával. Az információk birtokában az ügyes kezű gazdák akár maguk is eltudják készíteni ezeket a szerkezeteket saját céljaiknak megfelelően.
A kiadvány megrendelhető a Szaktudás Kiadó oldalán az alábbi linkre kattintva.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza