Kategória: Növénytermesztés | 2023/09/05
A rizst alapvetően vetésváltásban termesztjük, még akkor is, ha a nem rizsvetéssel hasznosított évben nem vetünk a területbe semmit. A lényeg, hogy a rizstermesztéssel, azaz vízborítással hasznosított évek számának statisztikai aránya ne haladja meg az 50-55 százalékot.
Elvileg a rizs folyamatosan vethető önmaga után monokultúrás termesztés formájában, azonban a tartósan elárasztott, és eleve agyagos, kötött talajokon hamar elindul a terület elmocsarasodása. Ez a jelenség több káros folyamatot is elindít. Az elmocsarasodás a talajok fizikai tulajdonságainak romlását, a talajmorzsák fokozott eliszapolódását, reduktív viszonyok között a szerves anyagok nem megfelelő bomlását, a növények számára káros nem szerves vegyületek megjelenését, és a mocsári életmódhoz alkalmazkodott gyomnövények túlzott elszaporodását jelenti. A legutóbbi olyan esetekben veszélyes nagyon, ha az elszaporodó gyomnövény ellen nincs hatékony vegyszeres védekezés állományban.
A monokultúra káros hatása miatt már 1947-ben rendeletben szabályozták a rizs vetésforgóját. Rizst egymás után csak három évig lehetett termeszteni, majd négy év füveshere után búza és kapás. Ez volt a kilences forgó. Néhány év múlva ajánlották a nyolcas forgót, eggyel kevesebb füvesherével. A 60-as években sokféle vetésforgót kialakítottak. Differenciálni próbáltak aszerint, hogy milyen a talaj minősége és az üzemi méretnek hány százaléka a rizstelep. Közös jellemzőjük volt a rizzsel hasznosított évek arányának emelkedése. Volt olyan vetésforgó, ahol elérte a 70 százalékot. Később 50 százalékban maximalizálták. 5 év egymást követő rizzsel vetett év után javasolták az 5 év nem rizzsel vetett és természetesen nem árasztott évet. Ilyenkor 3 év pillangós virágú hasznosítás után kapásnövényt majd búzát javasolt. Aztán megint 5 év rizs. De az 5 év hosszú időnek bizonyult. Később volt 3 + 3 éves gyakorlat is hasonló kultúrákkal. Az volt a jellemző, hogy a rizses évek tömbösítve maradtak.
20-30 éve, napjainkban is alkalmazva megfelelőnek bizonyul az 50 százalékos kihasználtság, de a rizses évek szét lettek választva. Egy rizses év után egy nem rizses év majd újra rizs és így tovább. Persze, ha jól termett a rizs és jól telelt a talaj és nem jelentkezett gyomosodás, elképzelhető rizs után rizs, de nem szabad vele visszaélni. Az ilyen vetésváltásban nem mélyülnek el a káros folyamatok. Természetesen, ha a talaj termőképessége leromlik több évre is érdemes kikapcsolni a területet. A termőképesség visszaállításához továbbra is legjobb lenne az évelő szálas takarmánynövényekkel történő hasznosítás.
A nem rizzsel hasznosított, kikapcsolt évben a káros folyamatok visszaszorítását kell kitűzni célul, melyek a következő tevékenységek megvalósításával lehetséges:
Természetesen egy éven belül nem lehet mindegyik feladatot megvalósítani, hanem az előző évben észlelt legnagyobb problémát kell az adott területen kezelni. (Folytatás Tóth Péter A rizstermesztés gyakorlata Magyarországon című kötetében)
Hazánk több millió hektáros mezőgazdasági termőterületéből a rizstermesztés néhány ezer hektárja nem tűnik jelentősnek. Azonban sok olyan előnyös tulajdonsága és fejlesztési lehetősége van, ami miatt érdemes ezzel az ágazattal megismerkedni, esetleg a rizs termesztésével megpróbálkozni. Ehhez nyújt hasznos szakmai információkat Tóth Péter A rizstermesztés gyakorlata Magyarországon című kiadványa, bemutatva a kétezres évek hazai viszonyok között bevált rizstermesztési gyakorlatát a tereprendezéstől a vetésen és a növényvédelmen át egészen a betakarításig.
A kiadvány megrendelhető a Szaktudás Kiadó oldalán az alábbi linkre kattintva.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiA káposztafélék gépi betakarításaParlament előtt a 2025. év adózását meghatározó őszi adócsomagA lovak jólléte: a gondos lótartás eszközei és szabályai
A kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza