Kategória: Agrárgazdaság, Fenntartható gazdálkodás | Forrás: agrometal.info, 2023/11/11
A projekt fő célja egy komplex szennyvízfeldolgozó berendezés (rendszer) kifejlesztése, amely új szintre emeli a szennyvíztisztítás hatékonyságát és gazdaságosságát, és alkalmassá teszi mind lakossági, mind ipari környezetben történő használatra. Az automatizált rendszer gazdaságosan üzemeltethető és a tisztítási hatásfoka mindig megfelel a közcsatorna-határértékekkel szabályozott szürkeszennyvíz kibocsátás feltételeinek
Ez a K+F projekten belül kifejlesztett prototípus rendszer a tejipari szennyvízben található különböző szennyező anyagokat - mint például zsírok, fehérjék, laktóz, mosószerek, felületaktív anyagok - képes eltávolítani, és a tisztítás során kinyert anyagokat hasznosíthatóvá teszi a gazdaság számára. Ezen szennyező anyagok kiválasztásával a szennyvíz KOI értéke az előírt határértékek alá csökken, csökkentve ezzel a tejüzem városi csatorna-rendszerre gyakorolt terhelését, miközben jelentős csatornadíj megtakarítás érhető el.
A berendezés nem a hagyományos biológiai vagy vegyszeres módszerekkel dolgozik, hanem a tejiparban még ismeretlen elektrokémiai emulzióbontási és kolloidkiválasztási technológiával. Ez a nagy hatásfokú berendezés folyamatos működéssel, online felügyeleti rendszerrel működtethető, megfelelve a mai kor követelményeinek, nagyban hozzájárul a fenntartható tejtermelés előmozdításához.
Az innovatív megoldásainknak köszönhetően a berendezés helyszíni beépítése nem jelent problémát, a szennyvízkezelés pedig szagtalanul történik, így a szennyvíz elszállítása és a városi kezelőművekben történő feldolgozása feleslegessé válik. Az új technológia segítségével előállított szennyvíz lényegesen tisztább, mint a hagyományos technológiákkal tisztított szennyvíz, ami lehetővé teszi annak újrafelhasználását a tejüzem működése során, így jelentős mértékben csökkentve a tejipar vízvásárlási költségeit.
Az Agrometál-Food-Tech Élelmiszer és Gépészeti Kft. munkatársai a berendezés tervezése és gyártása során kiemelt figyelmet fordítottak a magas automatizációs szint elérésére, a korszerű technológia alkalmazására és a környezetbarát működésre. A berendezés teljes mértékben beépíthető a szennyvíz keletkezésének helyén, a hagyományos szennyvízkezelési eljárásokkal összehasonlítva pedig jelentősen hatékonyabb és környezetkímélőbb módon működik.
„Az új berendezés és technológia alkalmazása az iparban nem csak a gazdaságosságot és a hatékonyságot javítja, hanem jelentős mértékben hozzájárul a környezetvédelemhez is. Ezért bízunk benne, hogy a berendezés széles körben elterjed és hozzájárul a fenntartható és környezetbarát szennyvízkezeléshez a jövőben.” - mondta Fülöp Géza, az Agrometál-Food-Tech Kft. ügyvezetője.
A beruházás helyszíne: Ráckeresztúr
Várható befejezése: 2025. nyara
Feltételesen visszatérítendő támogatás összege: 361,48 millió forint
A projekt VÁLLALATI KUTATÁSI, FEJLESZTÉSI ÉS INNOVÁCIÓS TEVÉKENYSÉGEK ÖSZTÖNZÉSE GINOP Plusz-2.1.1. felhívás keretében nyert támogatást. A projekten megítélt európai uniós támogatás: 361,48 Millió Ft, mely vissza nem térítendő támogatásnak minősül. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg. A pályázat keretében fejleszteni kívánt tevékenység egy kutatás/ fejlesztési projekt, amely tejipari szennyvízkezelő technológiára irányul.
Ajánlott kiadványokDr. Hajdú József:
A 21. század traktoraiDr. Kukovics Sándor szerk.:
A bárány- és juhhús fenntarthatóságaDr. Bai Attila (szerk.):
A biogázBai Attila - Lakner Zoltán - Marosvölgyi Béla - Nábrádi András:
A biomassza felhasználása
Ez is érdekelhetiFejlesztés előtt: Brojleristállók építéseBorászat: A korrupció marketingeszköz - a francia és magyar paradoxonFontos változások a földforgalmi szabályokban
Hírlevél feliratkozásA kiválasztott tanulmány letöltése ingyenes, ám feliratkozáshoz kötött. Kérjük válassza ki az Önnek megfelelő opciót az alábbiak közül.
Ehhez az e-mail címhez nem tartozik aktív feliratkozó. Kérjük, ellenőrizze, hogy azt az e-mail címet adta e meg, amivel feliratkozott hozzánk. Amennyiben új e-mail címmel szeretne regisztrálni, kattintson az alsó "vissza" gombra.
A tanulmány letöltése elindult! » letöltés újra
Kérjük, e-mail címe megadásával erősítse meg, hogy Ön már feliratkozott az Agrárium7 hírlevél listájára, ami után a választott tanulmány automatikusan letöltésre kerül.
« vissza